Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 4 komentarze

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

Wojna domowa na pokaz

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polska jest na rozdrożu. Za stan polskiej debaty politycznej odpowiadają przede wszystkim politycy obu obozów


Wojna domowa na pokaz

Wybory skończyły kampanię prezydencką, ale czy zakończą polityczny konflikt, który podzielił Polskę?

Różnice polityczne, ścieranie się poglądów, walka o zwycięstwo, przekonywanie wyborców – są jak najbardziej zrozumiałymi zjawiskami w demokracji. Jednak w Polsce podział wydaje się być głębszy i konflikt przybiera formę wręcz wojny o „być albo nie być” państwa polskiego. Jakie są przyczyny tak głębokiego podziału?

Nie będę tym razem pisał o systemie wyłaniania polskich elit politycznych – ordynacji proporcjonalnej – bo podnosiłem to wiele razy i nie chcę popadać w banał.
Zresztą oprócz systemowych mechanizmów popychających polityków do nadmiernej agresji i odsądzania przeciwnika od „czci i wiary” są jeszcze zjawiska kulturowe niezwiązane wprost z systemem.

Żaden system nie każe bowiem dziennikarzom z telewizji publicznej robić brutalną i – powiedzmy to wprost –
dość prymitywną propagandę politykom obozu rządowego i serwować to dzień w dzień, zamiast rzetelnej analizy, uczciwej krytyki i bez dania jakiejkolwiek szansy politykom opozycji.

Żadne mechanizmy nie każą tego samego (tylko na odwrót) robić dziennikarzom TVN.
A programy tej stacji są tak samo dalekie od obiektywizmu jak programy mediów publicznych.
Stacja amerykańska robi propagandę przeciwko PiS ślepo popierając opozycję.

I w ten oto sposób Polska jest bombardowana codziennie nieustającym, jątrzącym przekazem, w którym dwa konkurujące polityczne obozy przedstawiane są albo jako zbawcy i zdrajcy, albo na odwrót -
zależy tylko jaki kanał włączysz. Jak przy takim przekazie widz ma zachować rozsądny krytycyzm kiedy w dwu głównych telewizjach nie znajduje żadnego przykładu obiektywizmu.

Ale zrzucenie winy na media byłoby zbyt prostym wyjaśnieniem.

Po ostatnich wyborach Prezydenckich - Polska jest na rozdrożu. 
Za stan polskiej debaty politycznej odpowiadają przede wszystkim politycy obu obozów.

To liderzy Platformy w latach 2005-2007 zaczęli w stosunku do polityków, ale też i wyborców PiS-u stosować tzw. „przemysł pogardy”.
Potem nasiliło się to po katastrofie smoleńskiej kiedy platformerscy chuligani sikali na znicze ustawione pod pałacem prezydenckim, a „elita” warszawska milcząco akceptowała te wybryki.

Po zmianie władzy w 2015 PiS bez żadnej taryfy ulgowej zaczął odpłacać Platformie pięknym za nadobne i w efekcie konflikt polityczny rozwija się w Polsce i nakręca w najlepsze.

Z drugiej strony – jak to zauważył któryś komentator: „gdzie dwóch się bije, tam obaj korzystają”.
Na konflikcie Platforma – PiS korzysta tak jedna jak i druga strona.
Pozostałe ugrupowania zostały całkowicie zmarginalizowane.
Po części zresztą na własne życzenie – żadna z głównych partii w Polsce nie przedstawia Polakom propozycji, które różniłyby się istotnie od tego co oferują PiS i PO.

PiS socjalnymi programami wypchnął z boiska lewicę, a odwołaniem się do patriotycznych haseł ograniczył pole działania rachitycznej polskiej prawicy.
Z kolei Platforma przejęła od lewicy postulaty obyczajowe środowisk lgbt, a resztę popularności napędziły jej ewidentne błędy w polityce personalnej PiS.

Wydawało się, że najstarsze polskie ugrupowanie PSL po wchłonięciu Kukiza i podniesienia wyniku w ostatnich wyborach sejmowych zrozumiało, że należy sięgnąć do postulatów ustrojowych, które dały Kukizowi w 2015 r. 21% poparcia w pierwszej turze wyborów.

Rzeczywiście na początku kampanii PSL zajęło się problemami wymiaru sprawiedliwości, a Władysław Kosiniak-Kamysz umieścił stosowny punkt w swoim programie ogłoszonym na konwencji w Rzeszowie pod koniec lutego. Rychło jednak lider PSL zastąpił konkret słodkimi tekstami o jedności.
Sprowadziło go to na margines polityczny.

Tak więc na scenie dominują nadal PiS i PO, których prawie nic nie dzieli. Ale im bardziej są do siebie podobne, tym ostrzej muszą siebie atakować. To daje im bowiem realne korzyści. Raz jedni, raz drudzy zdobywają władzę. I zanosi się, że tak będzie do końca świata.
A my – obywatele - dajemy się wciągać w ten sztuczny konflikt.

Zastanawiam się kiedy się połapiemy, że nas – jak to się mówiło we Lwowie – po prostu rolują.

Janusz Sanocki - Poseł VII Kadencji Sejmu RP  

KOMENTARZE

 • PiS PO to jedno zło!
  Zawsze to powtarzam.
 • Można to zmienić!
  Delegalizacja partii politycznych - Akt Woli Narodu nr 7
  https://teresagarland.neon24.pl/post/156540,delegalizacja-partii-politycznych-akt-woli-narodu-nr-7
 • @
  Autor rżnie g...

  Konflikt -- jest tym co zabezpiecza demokraturę przed jednoczeniem się Polaków. Nadanie konfliktowi charakteru instytucji (w sensie socjologicznym), powoduje, że staje się on trwałym elementem ładu społecznego, którym można sterować i go kontrolować (głównie za pośrednictwem mediów, służb). Na trwałe zabezpiecza to demokraturę przed zjednoczeniem narodu. To trywialny w sumie, ale efektywny (żydowski) sposób na walkę z tzw. nacjonalizmem Polaków.
 • autor
  nic nowego pan nie napisał ale w sumie dobre i to .Czym wiecej osob o tym mówi tym wieksza szansa , ze dotrze to do naszej spolecznosci .
  Biorac pod uwage frekwencje cos zaczyna sie zmieniac .Albo mi się wydaje ????
  Cos moze jakies słow kilka z Pana strony na temat wynurzenia Maciraewicza o sluzbach . Czyzby Holownia był tajna bronią Dudy ????
  PIS to nie monolit , cos pod dywanem zaczyna sie dziać
 • Ciekawy i trafny artykuł pana Sanockiego !
  Pisze pan że żaden z kandydatów nie przedstawił Polakom propozycji, które różniłyby się istotnie od tego co oferują PiS i PO.

  Panie Sanocki ! Kandydaci którzy mieli inny program niż PO-PIS zostali ZAMORDOWANI ! lub jak Paweł Piskorski z partii ZMIANA został skazany bez wyroku na 3 lata ! więc żaden z kandydatów się nie wychylał ! wszyscy za NATO ! [ spróbowali by nie być za NATO ] wszyscy za USA .

  NIKT NIE ODWAŻYŁ SIĘ POWIEDZIEĆ ZA PAŃSTWEM NEUTRALNYM !

  Polacy Słowianie . Dziś ten ustrój nazywa OKUPACJA żydo-syjonu !


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 04:48:58
  i nic oprócz zła nie ma!
 • @Arjanek 07:30:53
  jaja sobie robisz ?
  Demokracja jest systemem, który ma rozwiązywać konflikty społeczne.

  Jeśli nie ma konfliktów, demokracja jest niepotrzebna, istnieje społeczny konsensus.

  Tylko głupi naród traktuje adwersarzy jak wrogów.
 • Są jeszcze w Polsce Polscy Narodowcy.
  ..i natychmiast napotykają na zaciekłe ataki wrogów narodu Polskiego.
  https://wtv.pl/rafal-ziemkiewicz-160720-ws-krrit?fbclid=IwAR3hIlxT3fnLLzflHFWR14npMQzkqXMpJ-h9qkO35oOB1mow4O9X55uJzOg

  Oglądałem tę audycję .. miło było słuchać..
  To że sugerowali że totalnej opozycji rośnie ciśnienie na PIS a to jest zwykle powodem udaru...to przecież znana wszystkim prawda.
  Obie ofiary udaru to obywatele Polski nie mylić z Polakami.

  PIS to jednak Polscy narodowcy wprawdzie spod ambony ale jednak...
  trochę nieporadni to w końcu Polacy (a nie tylko obywatele)..
  Gdyby tak się zjednoczyli w kwestii Polskiej z Narodowcami nie spod ambony to Polska racja stanu miała by silne fundamenty społeczne.

  Niestety KK nie pozwala na takie zjednoczenia, tam też dużo pozostałości po JPII czyli obywateli w koloratkach czyli wrogiej Narodowi Polskiemu agenturze już osieroconej bo w Watykanie rządzi Papież innej niż "obywatelska" nacja.

  Od wolności Polskę dzieli tylko polska agentura Watykanu i UE.
  To poważne przeszkody...ale Polskość w Polsce wyłazi z każdego kąta.
 • @Arjanek 07:30:53
  Brawo Arjanek..bardzo trafna diagnoza.
 • @interesariusz z PL 08:35:17
  .. nie do końca
  Demokracja to system poszukujący mniejszego zła...czyli większego dobra..
  Niezadowoleni będą zawsze ... bo ludzie są różni i mają różne potrzeby.
  Demokracja to dyktat większości...choć warto demokrację wyposażyć w mechanizmy łagodzące ten dyktaty np demokracja lokalna czyli samorządy (środowiska lokalne bardzie precyzyjnie wyrażają wolę ludności).

  A sprzeczności społeczne zawsze będą prowadziły do postaw emocjonalnych człowiek to tylko człowiek..czyli ssak czyli zwierze...
  a zwierzęta powodują się emocjami..emocje to nasze głębsze atawistyczne ja.
  Emocje są wredne ale i piękne (nie te same).
  To emocje dają poczucie szczęścia...jesteśmy zwierzętami..
  Zwierzęta jak zdrowe i syte też są szczęśliwe..
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 04:48:58
  //PiS PO to jedno zło!//

  https://www.youtube.com/watch?v=ztstTo3dVp4
 • @ele 08:30:06
  I tu jest sedno sprawy. Wybory w Polsce nie są żeby wyznaczyć jakąś linię polityczną za którą są Polacy tylko żeby usankcjonować skok na kasę i stanowiska. Przecież nikt słowa nie powie jak wymienią jakiegoś bardzo dobrego dyrektora państwowego koncernu na miernotę ze swojej partii, bo przecież wygrali wybory. I na tym to polega, bo sprawy strategiczne dotyczące kraju i narodu od 30 lat zapadają gdzie indziej. To czy przy władzy jest PO czy PiS czy nawet SLD to Polska na zewnątrz będzie taka sama, te same sojusze i instrukcje z tych samych ambasad. O partyjkach kanapowych nawet nie wspominam, one mogą gadać o patriotyźmie i suwerenności bo i tak to nic nie zmieni. Miałem nikłą nadzieję na Brauna i konfederację, ale niestety to będzie następny dywanik w który wytrze nogi Kaczyński. Samo to natarczywe szczęść boże Brauna już odpędza z połowę zwolenników konfederacji. Jest sporo Polaków do których trafiają idee konfederacji ale nie widzą się w ścisłym związku z KK. Moim zdaniem największym błędem Brauna jest stwarzanie wrażenia że ateista czy innowierca nie jest i nie może być Polakiem i patriotą polskim. Na takiej płaszczyźnie to może się poruszać PiS z twardym elektoratem.
 • Do @marek500 10:08:17
  Dokładnie pan to ujął !
  [ To czy przy władzy jest PO czy PiS czy nawet SLD to Polska na zewnątrz będzie taka sama, te same sojusze i instrukcje z tych samych ambasad.]


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @ele 11:58:20
  zgoda ..na zewnątrz...ale w środku ? jaka będzie Polska PO, PIS, SLD?

  Co ważniejsze Polska w Polsce czy obraz Polski zagranicą ?
  Od czego zależy poziom życia Polaków ?

  Trzeba wartościować dobro i zło i wybierać optymalną ścieżkę w danych warunkach.
  Idealnych warunków nie ma w przyrodzie... zawsze są plusy i minusy, odcienie szarości...
 • @Oscar 12:11:25
  W środku to będzie konsensus. Trochę PO trochę PiS trochę inni. Każdy się nachapie, a to jak cię będą mamić to już inna sprawa. Tak czy owak na finiszu będzie tak jak by cały czas wspólnie rządzili. Jedni dadzą 500+, drudzy wesprą elity, ale ci co mają dostatnio żyć na koszt podatnika będą żyli niezależnie kto będzie prezydentem czy premierem. Oczywiście poplecznicy tych którzy są akurat przy władzy będą mieli atrakcyjniejsze posadki niż ci w ,,opozycji''.
 • @marek500 16:26:55
  Rozumiem te obserwacje tak faktycznie to wygląda...ale..
  Inaczej to widzę... choć pewności nie mam.

  PIS jest przywiązany do Trampa (PO do UE i demokratów z USA)
  Tramp to geniusz polityki... dokonuje rzeczy niemożliwych...
  oczywiście udaje głupa bo musi ... ma "jaja" w obcęgach mafii..
  Tramp musi tak robić żeby mafia się cieszyła ale żeby wychodziło na jego...
  a "jego" jest planowany izolacjonizm i wycofanie się z wojen (tak deklarował podczas wyborów).
  i to robi ale tak że mafia myśli że to nie Tramp winien..

  Najnowszy przykład Tramp atakuje NS2 Niemcy go bronią...
  Tramp się obraża i grozi embargami mając pewność oczywiście symetrycznej odpowiedzi Niemiec..to krok do izolacji gospodarczej..
  więcej Tramp się obraża i grozi wyjściem z NATO... bo nie będzie bronił Europy ja Europa mu nie płaci..
  i znowu konsensus ..Europa chce się pozbyć USA a Tramp wyjść z Europy...ale wygląda to jakby Tramp trzymał za mordę Europę.

  To samo z Chinami Tramp wali embargiem po Chinach na co Chiny odpowiadają tym samym... a to oznacza izolację gospodarczą USA ...
  tego Tramp chciał podczas wyborów.

  Mafii Tramp sprzedaje "Inflanty" a to Wzgórza Golan a to Jerozolimę a to Palestyńczyków..

  Tramp gra głupa ale jest mądrzejszy niż to pokazuje...robi swoje a mafia myśli że Trampem steruje... a to Tramp robi w konia mafię... ale tak by się mafia cieszyła.
  To amerykański odpowiednik szachów Putina.
 • @Oscar 17:22:08
  Z tym geniuszem to trochę przesadzasz. To geszefciarz i to w dobrym znaczeniu dla USA, ale nie dla nas. Blokuje NS II a my się cieszymy jak karpie przed wigilią. Dla niego (tych amerykanów którzy robią kasę na ropie i gazie) wprowadzenie monopolu na swoje surowce to dobry interes. Dla nas zamiast dywersyfikacji jest to uzależnienie się od USA (ta rura z Norwegii nic nie pomorze bo i nie ta wydajność i szybciej dogadają się z amerykanami żeby gaz był drogi niż z nami). Fakt że mamy jeszcze jedno wyjście, kupować ruski gaz od Niemców. Zresztą już jest pozamiatane więc szkoda pisać. Dziwię się tylko tobie że tak cię rajcuje przebiegłość Trumpa jak Polska nic z tego nie ma. Gorzej bo blokuje inicjatywy na których mogli byśmy nieźle zarobić (np. nowy jedwabny szlak). Amerykanie zawsze działali tylko w swoim interesie i jak będzie to im na rękę to nas sprzedadzą tak jak w Jałcie.
 • @marek500 18:58:51
  " blokuje NS2" no blokuje..
  ale ten kij ma dwa końce...
  jeden koniec to ten oczywisty ..szkodzi Rosji, Niemcom i lansuje własne interesy USA (LNG z USA) i szantażuje że nałoży embargo na firmy Niemieckie...
  drugi koniec jest taki że takie działania USA zrażają do USA Niemcy i tworzą warunki do wywalenia USA z Niemiec a tym samym z Europy.
  Pytanie jaki jest prawdziwy cel działań Trampa ..taki jak opisuje pierwszy koniec kija czy taki jak drugi koniec kija..

  I tak jest ze wszystkimi działaniami Trampa.
  W warstwie oficjalnej Tramp działa tak jakby chcieli demokraci czyli globalna mafia ale skutki tych działań (drugi koniec kija) jest taki jak deklarował Tram podczas wyborów (izolacjonizm USA).

  ale ciii sza...bo się mafia zorientuje...
 • @Oscar 06:41:57
  Powiem ci tylko że mam gdzieś co jest dobre dla USA. Mnie interesuje co jest dobre dla mnie, mojej rodziny i mojego kraju. Zresztą Trump myśli podobnie i ma gdzieś dobro Polski i Polaków. Na razie to włażenie w tyłek USA zamknęło Polsce wschodnie rynki, skłóciło nas z Europą, jesteśmy coraz bardziej izolowani w naszym regionie i jeszcze wkręcani w popieranie wrogich nam faszystowskich reżimów na wschodzie. Niestety ale od 30 lat jesteśmy rządzeni przez idiotów albo przez agentów.
 • @marek500 08:31:18
  Jest myślenie ludzi uczciwych i jest myślenie bandytów (globalnych)
  wszyscy chcą lepszego jutra ...
  tylko bandyci chcą tego przy pomocy globalnego bandytyzmu
  a uczciwi ludzie chcą się bogacić z własnej pracy a nie z wyzysku innych ludzi.
 • Co to jest partia ?
  .
  . https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#Partia

  dobrze jest też wiedzieć nieco o metodach, jakie także w demokracji znajdują zastosowanie

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/na-ra/#Chomsky

  no i naturalnie specjlaność naszych okupantów.

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/wybrane-tek/

  wyposażenie w te instrumenty możemy teraz zastanowić się nad wydarzeniami, jakie eunuchy nam zgototowały

  - https://att.neon24.pl/post/157278,dr-roberto-petrella-mowi-o-covid19#comment_1712487

  z najróżniejszych urzędów.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930