Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 4 komentarze

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

Wybory 2020? - Zaplątani we własne nogawki

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polski ustrój to jakaś dziwaczna hybryda, w której wybierany w powszechnych wyborach Prezydent - nie ma w istocie żadnej realnej władzy, konstytucja zapewnia trójpodział władzy ale...


Wybory Prezydenta 2020? - Zaplątani we własne nogawki!!!

Na parę dni przed wyborami prezydenckimi Polacy nie wiedzą ani czy wybory się odbędą, ani według jakiej ordynacji wyborczej będą mogli oddać głos.

Dzieje się to w państwie, w którym od ponad trzech dekad światli ludzie, różni profesorowie politologii, wybitni publicyści i inne elyty „budują demokrację”. Co oznacza to pojęcie w świecie, w którym różne modele ustrojowe
są znane, gdzie można było wziąć wzór z blisko 200 państw - skopiować funkcjonalne rozwiązania tak w zakresie władzy ustawodawczej, wykonawczej czy sądowniczej.

Tymczasem: Polski ustrój to jakaś dziwaczna hybryda, w której wybierany w powszechnych wyborach prezydent nie ma w istocie żadnej realnej władzy, konstytucja zapewnia trójpodział władzy ale poseł pełniący władzę ustawodawczą może być jednocześnie ministrem, czyli częścią władzy wykonawczej.

Ta sama Konstytucja, zapewnia – w klauzuli suwerenności - że to Naród sprawuje władzę w Rzeczypospolitej – „bezpośrednio albo przez przedstawicieli”, a jednocześnie sędziowie (władza sądownicza) wybierają się sami
bez udziału obywateli i wszyscy mędrcy – politolodzy, konstytucjonaliści starannie nie zauważają tego naruszenia prawa.

Podobnie jest w sposobie wyłaniania reprezentacji Narodu - Sejmu.
Tu Konstytucja zapewnia każdemu obywatelowi takie same prawa, w tym prawo do ubiegania się o mandat posła, ale ustawa Kodeks wyborczy obywatelowi to prawo bezczelnie odbiera.
Polak, żeby zostać posłem musi uzyskać aprobatę jakiegoś kacyka partyjnego, zostać wpisany na listę i to na odpowiednio wysokie miejsce, bo inaczej po prostu albo wprost nie może kandydować, albo jego szanse są minimalne. A zatem o tym kto może zostać posłem decyduje kilku partyjnych kacyków, a nie obywatele.

Nie dość, że taki sposób wyłaniania Sejmu jest po prostu podły, zmusza ludzi do lizusostwa, buduje kliki zamiast cywilizowanych, obywatelskich partii, to w rezultacie oddaje w władzę absolutną w ręce kilku partyjnych wodzów. Ci z kolei otaczają się klakierami, ludźmi bez charakteru, zwykłymi karierowiczami co to wodzowi nie podskoczą
i takie grupy udają potem polityczne elity kraju.

I znów cała prawie profesorska klika (uzależniona od partyjnych pieniędzy) stara się nie zauważyć naruszenia Konstytucji w tym zakresie, ani broń Boże nie widzieć patologii partyjniactwa polskich tzw. elit politycznych.

Efektem nędzy intelektualnej polskich politycznych „elit” jest m.in. kompromitujący klincz wyborczy przed elekcją prezydenta. Rządząca partia (z Wielkim Strategiem u steru) kompletnie pogubiła się w swoich intrygach.
Najpierw wykorzystując „pandemię” rząd PiS-u ograniczył prawa obywatelskie, zakazał zgromadzeń itd. nie ogłaszając jednocześnie stanu klęski.

Było to korzystne dla urzędującego prezydenta – w istocie bowiem tylko on mógł prowadzić kampanię – co zaraz przełożyło się na sondaże. Jednak panika wokół wirusa dała z kolei argumenty opozycji – no bo jakże tu organizować wybory, kiedy każdy może się zarazić?

Żeby jakoś z tego wybrnąć,  Rząd rozpaczliwie wymyślił wybory korespondencyjne, które nie dość, że w skali masowej są nie do przeprowadzenia ale naruszają ewidentnie konstytucyjne warunki tajności i bezpośredniości wyborów. Co to za wybory bezpośrednie, kiedy głos wrzucony przez obywatela do skrzynki, do komisji wyborczej dostarcza listonosz?

Jak zachować tajność, kiedy pakiet wyborczych kartek poczta ma dostarczyć do skrzynek pocztowych dla wszystkich domowników?

Jak uniknąć handlu kartkami wyborczymi, jak zapewnić każdemu obywatelowi możliwość oddania głosu?


„Korespondencyjne wybory” dla 30 mln wyborców to pomysł tak technicznie jak konstytucyjnie absurdalny i
wybory albo się nie odbędą, albo będą budziły wątpliwości co do legalności wyniku.

Polska „klasa polityczna” pokazała swój poziom. Ale też nie ma się czemu dziwić, pamiętając, że warunkami kooptacji członków tej grupy są: lizusostwo, konformizm i redukcja myślenia do poziomu „kurzego rozumku” gdzie zadaniem mieszkańca kurnika jest gdakać pod dyktando partyjnego dyrygenta.
 

Janusz Sanocki - Poseł VIII Kadencji Sejmu RP

KOMENTARZE

 • 5 ***** / Sam pan widzi, jak już gda'kacze tu pana pałują,
  I to tylko że pisze pan jak faktycznie jest. Próbując dotrzeć do zabetonowanych mózgów.
  Ale do tych pałowników żadne rozsądnie przedstawione fakty nie docierają. Zadaniowcy tak mają... . Są zaprogramowani jak cyborgi.

  Funkcja - myśl - = Does not exist.

  Pozdr. :)
 • @Monaco 06:46:38
  Jest tutaj taki jeden "cywilizowany" który nawet bez czytania posłowi Sanockiemu stawia zawsze jedynki.
 • @Robik 07:38:49
  Ja dałem 5*

  W normalnym państwie (czyli nie w Polsce) Kaczyński z Gowinem już byliby przed Trybunałem Stanu a Sasin z Morawieckim w areszcie oczekując na proces karny. No ale to jest republika magdalenkowa (taka odmiana bananowej) i taki scenariusz jest niemożliwy.
 • "Polski ustrój to jakaś dziwaczna hybryda,..."
  -------------
  Cała i każda, ta - tzw. demonkratura jest dziwaczną hybrydą - gdzie wiele jej głów jest przed parawanem czyli widocznych i wiele głów jest za parawanem - czyli niewidocznych - dla tzw. suwerena. Głowy widoczne dla suwerena - stanowią tylko dekoracje tzw. demonkratury. Rządzą stale natomiast głowy, których nikt nigdy nie wybiera - bo ich nie widać. Tak właśnie jest - ponieważ cała, ta - tzw. demokratura pochodzi z Piekła. Z Piekła!
  Wniosek?
  Gdyby było inaczej - natychmiast - ta, tzw, demonkratura byłaby surowo zakazana - to chyba jasne.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 08:11:43
  W normalnym państwie, taki jełop jak Sasin, nigdy nie zostałby ministrem
 • Nie ustrój, tylko Polacy to zaprzańcy bez czci, i pewnie bez wiary
  Prezydent ma władzę, prawo weta i inicjatywę ustawodawczą,

  marszałek sejmu ma zbyt dużą władzę, każdą inicjatywę ustawodawczą może wyrzucić do kosza, tfuuuu do szuflady.

  Jeszcze większą władzę mają prawnicy, tzw. konstytucjonaliści, którzy decydują o naszych konstytucyjnych prawach interpretując konstytucję zgodnie z zamówieniem, bez względu na to, co z niej zdrowy na umyśle obytel może wyczytać.

  Po co kopiowiać z innych państw bynajmniej nie idealne rozwiązania, na dodatek dostosowane do innych charakterów narodowych?

  Dobrze, że są kliki partyjne, bowiem zwykli, światli obywatele na posłów się nie nadają, nie są w stanie uzgodnić żadnego poglądu, żadnego prawa.
 • @Robik 07:38:49
  posłowi? przecież to publikuje zapewne jakiś posługacz, bez prawa odezwania się.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 08:11:43
  w normalnym państwie są normalni obywatele, a u nas ze świecą takich trzeba szukać, i nie sposób znaleść.
 • @Wican 08:37:43
  Pokaż mi tego, co twoim zdaniem winien zostać ministrem.

  A może inaczej. Czy kiedyś jakiegokolwiek polskiego ministra szanowałeś?
 • @Wican 08:37:43
  Autorowi 5*
  A sasin to może by i sprostał ministerstwu nawożenia ?
 • @provincjał 09:08:13
  Dałem 5*, zastanawiam się tylko kiedy to się zmieni, by wybory były wyborami. Do Sasina to bym miał wątpliwości, czy on potrafi nawozić, bo jak by nie patrzeć to też trzeba mieć wiedzę, kiedy i czym.
 • Alkoholiku i nierobie także sejmowy Sanocki
  Masz jeszcze za co chlać jak podczas kadencji w Sejmie. T cały czas nachlany przebywałeś tylko w restauracji sejmowej. Nienawiści do PiSu cię zżera aż zeżre, że nikt ciebie nierobie na listach wybiorczych nie chciał, nawet POKO, PSL, SLD. Na więcej szkoda klawiatury. Oczywiście 1 jak zawsze bo 0 brak.
 • @interesariusz z PL 09:05:50
  Zgadzam się z Tobą.
  A wiesz po czym poznać normalnego Polaka? Chodzi bez namordnika :)
 • Sugerowanie że obecna sytuacja to norma w systemie Polski to..
  albo zła wola albo idiotyzm...
  Mamy pandemię i mamy termin wyborów... gdybyśmy mieli nie wiem powódź, agresję obcych "przyjaciół", trzęsienie ziemi...... i termin wyborów
  to też mielibyśmy sytuację NIENORMALNĄ... by nie powiedzieć wyjątkową (choć ustawy epidemii nie wpisały do sytuacji wyjątkowych).
  Sytuacji wyjątkowej nie można przypisywać stanowi systemowi działającemu w stanie normalnym.

  Jeżeli ktoś to robi to albo zła wola (wie że nas okłamuje ale to bije w PIS więc to robi) albo to idiota (nie wie że gada bzdury i tak mu się wydaje)
  To w zasadzie cała ocena jakości naszej liberalnej opozycji i tych innych też... i nie są to idioci moim zdaniem.. a jak nie idioci to szuje anty Narodowe bo okłamują naród przecież głosząc takie tezy).

  Nawiasem mówiąc bardzo podobnie postępowała w Polsce niemiecka V kolumna za czasów Hitlera przed 39 rokiem..
  i też miała wsparcie i finansowanie w Belinie (dzisiaj mają podobne wsparcie w Brukseli).
  Ta ówczesna V kolumna też uważała że "Polskość to nienormalność"
  albo że "Polska to Państwo z tektury" czyli "h..dupa i kamieni kupa"

  I tak powinni Polacy postrzegać tę "obywatelską" opozycję a teraz już nawet koalicję...
 • @interesariusz z PL 09:03:11
  Ustój jest zły. Jakby było dobre przestrzegane prawo, dobry system instytucjonalny, to nawet miernoty na stanowiskach, wiele szkód nie narobią.
 • @provincjał 09:08:13
  Niczemu by nie sporostał. On, czy młodszy Błaszczak, to klasyczni biurokraci-wykonawcy poleceń. Nigdy, poza poityką, nie pracowali
 • @interesariusz z PL 09:07:19
  Oczywiście. Szanowałem Religę, Leppera. Za dobrego ministra, acz bez wielkiego szacunku, bo go znałem z MW, uważałem Giertycha. Nienajgorszym premierem był Oleksy. Bewnie jeszcze kilku bym znalazł
  Sasin to głupek bez szkoły i bez żadnej praktyki zawodowej, poza polityką. Zwykłe popychadło, ale że z PC, to stanowisko dostał. Kaczelnik ufa tylko funkcjonariuszom z PC oraz z UW
 • @goat 09:46:12
  Jednak skończył Studia Sasin. Ale nigdy nie pracował, poza polityką.
  I teraz sobie nie radzi. Ale jest wierny, choć mierny
 • @kula Lis 69 10:24:26
  Najbardziej leniwi posłowie poprzedniej kadencji (nie liczacy tych, którzy na krótko bywali posłami). Filipiak, Janowska, Kubiak, Trepka, Duszek, Mucha, Sośnierz, Kosecki, Latosiński, Kamiński, Opioła, Witek, SMirnow, Przemysław Czarnecki, Osuch, Zawiślak, BUkiewicz, Kubik, Piotrowska.

  Kosecki, Piotrowska, Bukiewicz z PO.
  Reszta z PiSu, czyli 17. Takie obiboki i przygłupy w PiSie brały szmal za nieróbstwo
 • @Oscar 11:43:35
  To PiS wpędził się w sytuację bez wyjścia. gdyby ogosili stan nadzywczajny, t nie można by spekulowac cenami. Ale oni zawsze w służbie obcych baknsterów i obcych producentów.
 • @Wican 11:44:12
  Nieprawda, jakość władzy nie zależy od miernot na stanowiskach, tylko od tych, którzy jej pilnują, czyli od nas.
 • @Wican 11:48:53
  no nie wiem, czy się śmiać, czy płakać,

  pomijając wymienionych gangsterów, Religa był świetnym kardiologiem, ale ministrem miernym, dobry przykład na to, że ministrem winien być pacjent, a nie lekarz,

  Lepper włamał się do systemu, ale nie nabrał wystarczającej ogłady i przebiegłości, aby był skuteczny.
 • @Wican 11:50:43
  tak, lepszy minister wybitny, ale niewierny, co to sobie rzepkę skrobie.
 • @Wican 12:01:54
  dobrze byłoby wyliczyć, ile kosztowałby stan klęski żywiołowej, przy cwanych bRZydackich prawnikach z zagranicy.

  No chyba, żeby go wprowadzić na jeden dzień, takie jaja dla odroczenia wyborów.
 • @interesariusz z PL 12:40:19
  ..od nas ? czy od zewnętrznych nadzorców naszych "demokratycznych" władz ?
  To nie naród stawia zadanie władzom i nie naród wystawia kandydatów do władzy.. to zewnętrzni nadzorcy dobierają kandydatów dla własnych potrzeb i oferują Narodów w wyborach do wyboru przy czym wybór jest sterowany przez media i propagandę.
  .. i Naród wybiera któregoś z figurantów obcego nadzorcy... bo nie ma innych opcji..

  Dzisiaj do żyrandola kandyduje 8 przedstawicieli obcego nadzorcy i 2 samorodków bez zaplecza bez pieniędzy i bez szans na sukces ...i niepokazywanych na wszelki wypadek w TV ... pozostałych 8 bryluje w TV od dłuższego przedwyborczego czasu... żeby ludzie uznali że to "osobowości" polityczne..

  W prawdziwej demokracji wszyscy kandydaci powinni być równo pokazywani w TV co najmniej przez krągły miesiąc na okrągło... i to w sposób który oni sami wybiorą a nie sposób wybrany przez ich wrogów... Powinien być specjalny kanał wyborczy w który każdy komitet ma swój czas i sam decyduje o jego wypełnieniu....za darmo a TV tylko obsługuje technicznie..

  W Polsce solidaruchów w Polskie kolonii (współdzielonej teraz między UE i USA) oczywiście demokracji nie ma .. jest tylko udawana..
  podobnie jak na całym zachodzie.
 • @interesariusz z PL 09:04:26
  Bredzisz!
 • Zdaje się, że pisiacki kandydat jest na szarym końcu
  przed Biedroniem do kwalifikacji na urząd prezydenta. Nie oglądałam wprawdzie debaty, ale wczoraj widziałam jednego z kandydatów w akcji protest przedsiębiorców. Duda nie dałby rady nawet w malutkim proteściku, a dzisiaj rano słuchałam prof. Piotrowskiego w Mediach Narodowych, z którym rozmowa była całkiem na rzeczy. Duda to taka miernota jak inne wylansowane przez Kaczyńskiego. Skoro chce pełnić funkcje wodzowskie, to musi wybierać głupszych (niezależnie od tytułów, chociaż tytuły nadają mu splendoru, a tytuł nie oznacza mądrość czy kompetencja) Dlatego taka niedorajda Duda mu pasuje. Otoczony doradcami profesorami prawnikami, sam prawnik ale przede wszystkim wuc , narobił tyle kardynalnych, oczywistych błędów, że zwyczajowo się potknął na tyle, że musiał się wycofać.
 • @interesariusz z PL 12:40:19
  Musi być umocowanie instytucjonalne. Masami ludzi bardzo łatwo się manipuluje.
  Na Zachodzie lepiej? Większość przeciw masowej emigracji a wybierają polityków proemigracyjnych? Tak samo naiwni. Z tym, ze tam leepiej zorganizowane instytucje i modele współpracy
 • @interesariusz z PL 12:43:47
  Akurat ministrem był dobrym. Niestety za dobrym. Stąd krótka kariera. A pacjent? To w innych ministerstwach mamy potencjalnych pacjentów i jest lepiej? Musi być ktoś kto potrafi zarządzać.
 • @interesariusz z PL 12:46:29
  A ile kosztuje bez tego? Przez takich jak ty worek rękawiczek w aptekach skoczył od 15 do 100 zł. Przy stanie nazwyczajnym, spekulowac nie wolno. To tój rząd nie zapewnia pielęgniarkom rękawiczek, więc muszą sobie kupowac same. Ale skąd ty o tym możesz wiedzieć? W TVPiS nie powiedzieli.
 • 5 ✌✌✌✌✌
  " Polska „klasa polityczna” pokazała swój poziom. Ale też nie ma się czemu dziwić, pamiętając, że warunkami kooptacji członków tej grupy są: lizusostwo, konformizm i redukcja myślenia do poziomu „kurzego rozumku” gdzie zadaniem mieszkańca kurnika jest gdakać pod dyktando partyjnego dyrygenta."

  I właśnie tego doświadczamy, że mimo przedstawionych faktów, argumentów, dowodów zwolennicy POPIS gdakają i gdakają, bo tak im kura pazurem napisała a kogut pieje od wczesnego rana i dziubek mu się nie zamyka :)))))) aź do późnej nocy ....... :))))))

 • @Monaco 13:44:51
  Świetne-:)))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930