Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
187 postów 1 komentarz

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

Nienawiść czy reformy? Wybieraj!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nienawiść czy reformy? Wybieraj! Niedokończona saga reformy Polskiego Sądownictwa - oraz Wymiaru Sprawiedliwości!!! PiS przeprowadził ustawę o wyborze sędziów do KRS przez zdominowany przez tę partię Sejm.

Nienawiść czy reformy? Wybieraj!

Jak Czytelnicy chyba wiedzą nigdy nie popierałem Platformy, zawsze byłem za głęboką reformą sądów,
na długo przed tym, zanim zostałem posłem.
W Sejmie poprzedniej kadencji razem z Jurkiem Jachnikiem wykonaliśmy tytaniczna pracę zbierając
środowisko poszkodowanych przez wymiar sprawiedliwości, przeprowadzając ankietę na temat oczekiwań obywateli co do kształtu sądownictwa i opracowując projekt ustawy o ustroju sądów.

Popierałem też na początku kadencji projekty ustaw wnoszone przez PiS - mając nadzieję, że Ziobro i jego ekipa chcą naprawdę naprawić patologiczne mechanizmy sprawiające, że polskie sądy z gruntu działają źle.

Szybko zaskoczyło mnie, że ani sam "superminister" ani jego współpracownicy nie interesują się naszymi pracami, ani nie mają zamiaru skorzystać z obserwacji i wniosków jakie formułowali pokrzywdzeni, przyjeżdżający tłumnie na nasze konferencje w Sejmie.
Tymczasem, każdy kto chciałby naprawdę zreformować jakiś sektor życia publicznego powinien w pierwszym rzędzie zaprosić do współpracy obywateli, ale też – w przypadku sądownictwa – także i sędziów, i teoretyków prawa wykładających na uniwersytetach.

Tymczasem w przypadku ministra Ziobry i wnoszonych przez niego projektach ustaw niczego takiego nie było.
Z nikim nie konsultowano ani przyczyn fatalnego stanu rzeczy ani projektów rozwiązań. Rychło też dało się zauważyć, że wnoszone przez ministra projekty ustaw w istocie nie naprawiają przyczyn choroby, a jedynie podporządkowują ministrowi taki czy inny sektor wymiaru sprawiedliwości.

Sądy są obłożone nadmiernie i obok spraw poważnych są zmuszone do rozpatrywania spraw drobnych, które kiedyś załatwiały tzw. kolegia, a które w Ameryce załatwia sędzia pokoju.

Dlatego ja w moim projekcie ustawy o ustroju sądów jak i posłowie partii Kukiz’15 proponowaliśmy właśnie wprowadzenie instytucji sędziego pokoju dla odciążenia sądów powszechnych od spraw drobnych.

Przysłowiowy pies z kulawą nogą z ministerstwa Ziobry tą propozycją się nie zainteresował.
Za to minister Ziobro wprowadził ustawę, która dawała mu prawo obsadzania stanowiska prezesów sądów, a także wyznaczania dyrektorów administracyjnych.

Proponowaliśmy też, żeby wybór 15 sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadzić w wyborach powszechnych -rozwiązanie takie byłoby absolutnie nie do podważenia przez kogokolwiek.

Zamiast tego... 
PiS przeprowadził ustawę o wyborze sędziów do KRS przez zdominowany przez tę partię Sejm.

Dziś właśnie ta sprawa jest kwestionowana i – trzeba stwierdzić – że są ku tej krytyce konstytucyjne podstawy.
Zamiast dialogu ze społeczeństwem, ze stowarzyszeniami poszkodowanych, z sędziami, którzy byli skłonni do poważnej dyskusji partia rządząca rozpętała medialną nagonkę na środowisko sędziowskie jako takie.

W kampanii prowadzonej przez publiczną telewizję sędziowie są określani jako komuniści i złodzieje. Wszyscy. Nie, że tam jakiś sędzia coś przeskrobał, ale wszyscy to kasta.

Inna sprawa, że takie podejście ułatwiła PiS-owi nierozumna kompletnie opozycja, która broniła starego porządku wbrew jakimkolwiek faktom. Ułatwili też niektórzy sędziowie ufni we własną bezkarność i zachowujący się jak kasta – swoimi aroganckimi decyzjami i właśnie wypowiedziami jak ta słynnej sędzi, która mówiła o sędziach jako „nadzwyczajnej kaście ludzi”.

Ta prostoduszna kobieta... nie mogła zrobić większej przysługi ministrowi, który właśnie o żadnych reformach i o żadnym dialogu nie myślał, tylko chciał poszczuć obywateli na sędziów i pod osłoną takiego szczucia zastąpić jedną kastę, drugą – tylko swoją.

Nie ma bowiem wątpliwości, że ustawy Ziobry nie naprawiają złych mechanizmów np. niewłaściwego trybu mianowania sędziów, nie wprowadzają społecznej kontroli nad sądami, a tylko umacniają pozycję ministra jako nadzorcy nad mianowaną przez siebie kastą.
Tym razem już kastą właściwą, bo pisowską.

Oczywiście z żadną reformą te zmiany nie mają nic wspólnego, po Ziobrze zostanie tylko nienawiść i podziały.

Janusz Sanocki – poseł VIII kadencji
 

KOMENTARZE

 • @All
  Polskę niszczą potomkowie takich rodów jak ten ród folksdojczy :

  https://www.salon24.pl/u/nick/1014480,folksdojcz-ii-grupy-aleksander-leon-gersdorf-cz-2

  a ty Sanocki rżniesz głupa!!!!
 • @35stan 07:03:22
  Ty jesteś głupem! Co ci nie odpowiada w tym tekście?
 • Jak niewiadomo o co chodzi
  to chodzi o pieniądze. Taki banał.
  Gdyby chodziło o reformy, to zupełnie inaczej wyglądałyby prace nad nią.
  Rzucono narodkowi na pożarcie temat i się żre. Ma o czym pisać , rozmawiać, protestować. A Sejm przedstawia projekt budżetu, gdzie deficyt jest niższy niż wydatki na sprzęt wojskowy z USA, polskie złoża wycenia się przy koncesjonowaniu taniutko, PiS spiskuje za plecami Polaków a łopozycja dzielnie sekunduje.
 • Bliźniacy mimo, że synowie Rajmuhda Kaczyńskiego czuli się potomstwem duchowym jego zbrodniczych wujków Świątkowskich
  Bliźniacy Kaczyńscy wychowani w willi, którą Piłsudski podarował rodzinie Lisa Kuli , na ktorą ich ojciec chć poczciwy powstaniec warszawski otrzymał przydział gdy większość warszawiaków mieszkala w ruinach I piwnicach czuli się dziećmi duchowymi i prawniczymi jego zbrodniczych wujkow Świątkowskich. Henryk Świątkowski minister sprawiedliwości w rządzie Bieruta (sławetny powołaniem Komisji prokuratorskiej do stwierdzenia , że zbrodni katyńskiej dokonali Niemcy) I Wilhelm Świątkowski urodzony pod Odessą pułkownik NKWD w Charkowie (w czasie dokonywania tam zbrodni katyńskiej) I później prezes Naczelnego Sądu Wojskowego w okresie przedgomułkowskim. Wystarczy wpisać nazwiska Rajmund Kaczyński, Henryk Świątkowski lub Wilhelm Świątkowski by mimo licznych moderacji lub fałszywych informacjizrozumieć łatwość sukcesów i awansow bliźniakow we wladzach Solidarności pod wpływami gieremkowszczyzny, michnikowszczyżny kuroniowszczyzny i innych „komandosów” oraz milczenie platfusowej i konurującej o role użytecznych głupków opozycji pod pwlywami grubej czarnej kreski Mazowieckiego i kultu literackiej hańby domowej (ostatnio Olgi Tokarczuk, Dzymborskiej i Kornchauzerów) w odpowiedzi na gebelsowskie urąganie prezessimusa, Dudy , Ziobry i ich słupow na zbrodnicze pokoleniowe dziedzictwo kasty sądowniczej, publicystów i politykow opozycji.
  Bliźniakow zdemoralizowala historia rodziny , w której ojciec pozostal warszawskim powstańcem i prestrzegał przed powierzaniem synom stanowisk państwowych ze względu na ich determinację do zniszczenia każdego lepszego od siebie. Jest to symptom kompleksow poczucia wartości wlasnej i psychofrenicznego pieniactwa prawniczego bliźniaków wychowanych także rolami dwu takich co ukradli księżyc w sjonistycznej szkole filmowej PRL ale także wyjaśnia to ich sukcesy w rozpoznawaniu i wykorzystywaniu podobnych sobie i kołtunerii judeokatolickiej a także wyznawcow materialistycznie marksistowskiego aksjomatu jedynie pasożytniczej istty wszelakiego życia .
 • Czyja jest Polska ?
  Jak pisałem wcześniej Państwo to w istocie korporacja Narodowa której właścicielem jest Naród... przynajmniej tak powinno być.
  To Naród jako właściciel mianuje zarządzających Narodową korporacją i jest beneficjentem z działalności tej Narodowej korporacji.
  Takim Państwem był PRL.
  Państwo solidaruchów to jednak coś całkiem innego.
  To też jest korporacja ale działająca w interesie nie narodu Polskiego ale w interesie zagranicy... a sądząc po nasyceniu władzy elementem żydowskim to Państwo jest własnością mafii żydowskiej... bo to mafia żydowska desygnuje do zarządzenia Polską swoich ludzi...
  .. wystarczy popatrzeć na ministrów finansów, ministrów MSZ, prezydentów.. premierów ...i na gęby w TV.

  Polska solidaruchów jest Narodową korporacją ŻYDOWSKĄ.
  To słychać widać i czuć..
  Mafia żydowska ukradła Nardowi Polskiemu Polski Narodowy koncern...

  Skrajnym przykładem jest "nadzwyczajna kasta"
  Tak kasta nie całkowicie niezależna od woli Narodu Polskiego, jest całkowicie bezkarna i nieusuwalna aż do śmierci.
  Ta kasta za to może decydować o wszystkim co wolno a co nie wolno pozostały władzom w Polsce.
  A skoro tak to ta kasta ma władzę absolutną, bezkarność absolutną i dożywotnią...a do tego gigantyczne przywileje finansowe.
  To nieznany w żadnej demokracji element władzy absolutnej, bezkarnej i nie odwoływalnej...

  Do kasty kasta dobiera sobie ludzi sama... Naród nie ma żadnego wpływu na ten wybór...ale Naród i rządzący podlegają wyrokom kasty które są nieodwołane bo jedyny tryb odwoławczy to do wyższej instancji tej samej kasty.
  Sędziowie są całkowicie bezkarni za wyjątkiem narażenia się interesom kasty tylko kasta może ukarać lub nawet usunąć sędziego.
  Charakterystyczne jest to że ta organizacja jest żywcem wzięta z organizacji KK... na KK można się skarżyć do KK tak jak w przypadku kasty.. Ksiądz jest mianowany na księdza przez KK dożywotnio i tylko KK może go odwołać...
  Księża jak "nadzwyczajna kasta" układają ludziom życie, wyrokują co człowiek może a czego mu nie wolno... całkiem jak "nadzwyczajna kasta".

  Mamy dwie nadzwyczajne kasty o bardzo podobnej strukturze.. z tym że KK jest już słabsza...bo opiera się na wierzących ... a "nadzwyczajna" kasta obowiązuje wszystkich bez wyjątku...ta kasta ma monopol na władzę absolutną... jest niewybieralna (sama się wybiera) , nieusuwalna i absolutnie bezkarna...

  Skoro w Polsce mamy władzę absolutną "nadzwyczajnej kasty"
  to zachodzi pytanie czyja jest Polska ... a wniosek prosty Polska jest całkowicie podporządkowana "nadzwyczajnej kaście" która swoimi wyrokami może powstrzymać każde działanie i zalegalizować każde działanie niezależnie od woli Narodu...
  Wniosek Naród Polski w Polsce nie ma nic do gadania... o wszystkim decyduje nieusuwalna i niekontrolowana przez Naród "Nadzwyczajna kasta" swoimi wyrokami.

  Tu nasuwa się pytanie to czyja jest "nadzwyczajna kasta" czyich interesów broni ?
  I odpowiedź tkwi w składzie etnicznym "nadzwyczajnej kasty"
  "Nadzwyczajna kasta" jest etnicznie żydowska na pietrach decyzyjnych tej kasty.

  No i już wiemy kto jest od 89r właścicielem Narodowego Koncerny nazywanego Polską.
  Nie są tym właścicielem Polacy nie jest nim Naród Polski.

  Kto zainstalował "Nadzwyczajną kastę" w Polsce...
  Dwóch żydów pewnie w nieco szerszym żydowskim gronie tworząc konstytucję dla Polski czyli Kwaśniewski i Kalisz...oraz ekipa.
  Kto im pozwolił na ustanowienie takiej konstytucji oddającej Polskę na własność mafii żydowskiej ?
  Solidaruchy....pod wodzą KK z JPII na czele czyli innej "nadzwyczajnej kasty" o bardzo podobnym charakterze...

  Walką PISu z "nadzwyczajną kastą" jest walką o odzyskanie Polskiej suwerenności... którą Polska utraciła w 1989r na rzecz mafii żydowskiej.

  Inna prawda jest taka że podobny system władzy obwiązuje w USA z podobnym skutkiem.. tam też rządzi "nadzwyczajna kasta".
  USA podobnie jak Polska to własność mafii żydowskiej.
  ..i pewnie nie tylko USA czy Polska ..ale i UE ... Ukraina..
  a zamiar był i walka o to ciągle idzie by taką własnością była też Rosja..

  Gdyby nie Putin to USA +UE (NATO) + Rosja w rękach globalnej mafii żydowskiej stały by się absolutnym hegemonem na świecie.
  Mafia już zaczęła zagrabiać Świat zaczynając od Bliskiego wschodu..
  ... Gdyby nie Putin Świat musiałby ulec globalnej mafii żydowskiej...
  opornych mafia by potraktowała jak Jugosławię, Irak, Libię, Syrię...

  Rosja po raz kolejny uratowała świat od globalnego totalitaryzmu tym razem od totalitaryzmu globalnej mafii żydowskiej (poprzednio uratowała świat przed totalitaryzmem nazistowskim).

  Polska w tej wojnie Światowej stoi za sprawą solidaruchów oraz KK z JPII na czele stoi po stronie totalitaryzmu globalnej mafii żydowskiej.
 • Wszelkie reformy pisiorów
  polegają na mnożeniu biurokracji i obsadzanie stanowisk swoimi. Na cztery lata zlikwidowali ważne Ministerstwo Skarbu (w mętnej wodzie lepiej się ryby łowi), aby bodajże w listopadzie 2019 r.,powołać Ministerstwo Aktywów Państwowych z Sasinem na czele. Obok istniejącego Ministerstwa Środowiska powołano Ministerstwo Klimatu. Jednocześnie wprowadzono około 32 nowych danin (podatków, opłat, parapodatków). Kiedyś kaczelnik się wypowiadał, że ilość istniejących instytucki państwowych świadczy o funkcjonowaniu państwa. Można jeszcze oczekiwać ministerstwa do spraw ministerstw.
  Czarno to widzę. Po latach narodek powie (jak po Bolku) nie wiedzielim, oszukali nas.
 • A cóż to jest drobna sprawa ????????
  O małe pieniądze, czy dowodowo prosta ?

  Dlaczego biedacy nie mają prawa do kasacji ?

  Tak wygląda równość wobec prawa, różnicuje obywateli na gorszych i lepszych, w zależności od majątku ulokowanego w sporze.
 • @Oscar 09:08:47
  Po pierwsze, co to jest korporacja ? Doprawdy, nie wiem. Słowo raczej wieloznaczne.

  Po drugie, jasnym jest, że Solidaruchy to klika, która zagarnęła państwo narodowo-obywatelskie.

  Ich intencje zdradziło przemianowanie milicji na policję.

  No i mamy policję pałującą w interesie kliki.
 • @
  Czy jest ktoś, kto odpowie na takie pytanie?

  Czy Łemko Ziobro jest niezawisły?
 • Dla wyborców pisiorów:
  Większość parlamentarna nie chce widzieć nic o szczegółach transakcji na zakup F 35 https://www.youtube.com/watch?v=9fEbWkgMvr0
  Ta sama większość głosuje za finansowaniem w obcych periodykach publikacji polskich naukowców.
  To m.in. z wczorajszych głosowań. Błogiego dnia pisiory.
 • @35stan 07:03:22
  Mirosław Gersdorf (tatuś Małgorzaty) pochodzi z kurlandzkiej szlachty i jest kolegą z Oksfordu. Nikodema Dyzmy. Mamusia,Alicja Nierychlewska-Gersdorf pracowała za Bieruta w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie. Odznaczona Medalem 10-lecia Polski Ludowej. Za jakie grzechy nas to spotyka? Polska jest zbyt tolerancyjna. Syn zdrajcy stanu i brat mordercy sądowego prowadzi poczytną gazetę, agent UB telewizję, w sądach sędziowie z nominacji Jaruzelskiego, którzy skazywali opozycjonistów w stanie wojennym, działacze PZPR i tajni agenci w bankach i wysokich instytucjach państwowych ... i jak ma być w Polsce dobrze?
 • @35stan 07:03:22
  https://m.salon24.pl/201f2486917c15e4d8183933e0915e19,860,0,0,0.jpg
  Oto krok Morawieckiego po uchwale Sądu Najwyższego. Gowin ubolewa: "Doszliśmy do ściany".
  https://www.salon24.pl/newsroom/1014579,oto-krok-morawieckiego-po-uchwale-sadu-najwyzszego-gowin-ubolewa-doszlismy-do-sciany
  Ps....Postawa wicepremiera Gowina przypomina zachowanie pewnej cichodajki co to dawała wszystkim i często choć mówiła, że robi to niechętnie. Należy pogonić hołotę która sama się namaszcza i kontroli obywateli nie podlega. Wówczas demokracja i praworządność będą działać. Teraz mamy uzurpacje władzy przez gości których nikt nie wybierał. Kontestatorów proszę o wskazanie podstaw prawnych, na mocy których sędzia de facto przestaje być sędzią dzięki uchwale Sądu Najwyższego. Uchwała SN nie może mieć mocy prawotwórczej, albowiem polskie prawo nie dzieli sędziów na tych, którzy mogą orzekać i na tych którzy nie mogą orzekać. Sędzia jest sędzią i albo ma pełnię władzy sędziowskiej, albo nie ma jej w ogóle. Ponadto, jeśli sędzia jest nieusuwalny, to może przychodzić do sądu do końca życia, brać uposażenie sędziowskie i nic nie robić. O to chodziło? Jeśli tak, to gratulacje. Jak najszybciej zmienić prawo tak aby sędziów do SN i TK wybierali wyborcy w wyborach bezpośrednich, następnie jak najszybciej zrobić wybory do SN i TK. Przy pierwszych wyborach ustalić kadencję sędziów na 5 lat, zreformować przez ten okres dogłębnie sądownictwo a po 5 latach po następnych wyborach kadencja dla tych sędziów powinna być dożywotnia. Tych którzy rażąco złamali prawo przykładnie ukarać, a tych którzy ewidentnie działali na szkodę Państwa Polskiego lub społeczeństwa w tak zwanych "granicach prawa", wywalić na zbity pysk bez emerytury i przywilejów.
 • @kula Lis 69 10:51:46
  Trójpodział– system równowagi kołowej co 120 stopni działa, prawidłowo gdy każdy punkt wraca w to samo miejsce.

  Oto krok Morawieckiego po uchwale Sądu Najwyższego. Gowin ubolewa: "Doszliśmy do ściany".
 • @kula Lis 69 10:51:46
  Teraz jest tak: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20010981070/U/D20011070Lj.pdf
  Po zmianach PiS: http://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/69_u/$file/69_u.pdf
  Odpowiedzialność dyscyplinarną regulują art. 107 i 109.
 • Mamy nowy etap mądrości - więc
  trzeba do niego przygotować także tzw. wymiar sprawiedliwości. Oczywiście wszystko dzieje się ponad głowami tubylców.
  Kiedyś takim nowym etapem był czas po śmierci towarzysza Stalina. Dotarł on do PRL czyli tamtej atrapy Polski - dopiero po trzech latach od śmierci tegoż towarzysza Stalina. Na dodatek trzeba było ten etap jeszcze wymusić tutaj tzw. wydarzeniami poznańskimi w czerwcu 1956 roku. jednak to wcale nie znaczyło - że światowy czarci pomiot właśnie oddaje Polskę sierotom po niej.
  Wniosek?
  Jak widać - ciemna moc ma zawsze kłopot ze swoimi kadrami - gdy przychodzi do zmiany etapu mądrości. Nie inaczej było w 1968 roku - gdzie kadry te zrobiły już w PRL swoje - a za nic nie chciały one wyruszyć w świat - aby tam potem robić swoje - więc je tak a nie inaczej zmuszono - do wyjazdu z PRL - bo tutaj owe kadry tylko by się już marnowały. Marnowały - a przecież "ugory" świata na nie czekały. Choćby takie ugory - jak męski odbyt - co to w ciemnościach był chowany - a nie w blasku świateł - jak dzisiaj - laurem ozdabiany.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829