Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 4 komentarze

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

I - Po co napadać na banki?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W styczniu tego roku CBA aresztowało burmistrza Pułtuska wraz z kilkoma współpracownikami. Zarzucono mu wzięcie 90 tys. łapówki za ustawianie przetargu o wartości 4 mln.

I - Po co napadać na banki?

W styczniu tego roku CBA aresztowało burmistrza Pułtuska wraz z kilkoma współpracownikami.
Zarzucono mu wzięcie 90 tys. łapówki za ustawianie przetargu o wartości 4 mln.

W ubiegłym roku zatrzymani zostali burmistrz Połańca i burmistrz Koła – również pod zarzutami korupcyjnymi.
W latach poprzednich aresztowań było mniej, ale za kratki trafili włodarze (ładne słowo: włodarze) Sulmierzyc czy wcześniej Polkowic.

Powie ktoś co to jest, te kilka przypadków na całą Polskę? Mamy w kraju niespełna 2,5 tys gmin, więc co to za procent, tych kilku włodarzy?
No niby racja, ale sędziów mamy 10 tys. czyli cztery razy więcej niż gmin, a jak się jednemu zdarzyło skubnąć 50 zł na stacji benzynowej to się zrobił raban.

Szkoda, że po tym, jak w styczniu CBA zgarnęła burmistrza Pułtuska nie zaczęła się w Polsce debata o tym czy czasem samorząd nie stał się idealnym miejscem do uprawiania korupcji.

Bo weźmy na to taką sytuację. Deweloper nabył za kilkaset tysięcy jakiś teren przeznaczony, powiedzmy na hotel. Ale co tam hotel, kto będzie budował hotel w jakiejś mieścinie. Idzie więc do burmistrza i mówi: „Panie włodarzu! Zmień mi pan przeznaczenie tego terenu w planie zagospodarowania na hipermarket, a ja w podzięce wręczę Panu korzyść majątkową w wysokości powiedzmy 100 tys. złotych.

- Zaraz, zaraz – odpowiada oburzony burmistrz. – Co pan mnie masz za szatniarza? 100 tys. zł takie grosze! Pan zarobisz na tym na czysto 20 milionów, a mnie 100 tysięcy? Wypchaj się Pan!

Co ma robić „biedny” deweloper z cypryjskiej albo innej karaibskiej spółki?
- No dam, dam te pół bańki.
- Panie – mówi już spokojniejszy, ale ciągle zdecydowanie negatywnie nastawiony, burmistrz. Ja mam przecież współpracowników, ja się muszę podzielić, ja mam radnych, których jakoś muszę przekonać do zmiany planu, a Pan mnie tu jakieś pół bańki będzie wręczał!

Deweloper – ma się rozumieć, nie z jednego pieca chleb jadał, nie z jednym burmistrzem w swoim życiu „negocjował”, ale w końcu zna życie i nieco ustępuje.
- Dobra , mamy wie Pan swoje radio, damy tam Panu reklamę przed wyborami, udostępnimy bannery, sfinansujemy jakiś promocyjny „iwent”, a poza tym dorzucimy te skromne drugie pół bańki, ale ani grosza więcej. Z radnymi jakoś Pan sobie musi poradzić we własnym zakresie. Zatrudnij pan kilku w spółkach gminnych to będą podnosić posłusznie rączki kiedy tylko Pan burmistrz gwizdnie. Nie tylko na hipermarket się zgodzą, ale nawet na wysypisko śmieci w centrum miasta. Tylko działaj Pan szybko bo czas to pieniądz!

Taki mniej więcej dialog – który jest czystym wytworem mojej wyobraźni i z góry uprzedzam, że wszelkie podobieństwo do osób, sytuacji i miejsc jest czysto przypadkowe - mógłby się odbyć gdziekolwiek – w jakimś tam Pułtusku czy nawet w „Całym-Tusku”, Pcimiu czy gdzie tam.

I jak świadczą następujące, mniej więcej raz na pół roku, aresztowania burmistrzów w Polsce zapewne się odbywał i to skutecznie.
Aż do wypłacenia tych tam „korzyści”, czy jak się w dawniejszych, czasach mówiło: (fuj, fuj) „łapówek”.

o i przecież CBA nie wszędzie dotrze bo niełatwo jest złapać gościa za rękę, a burmistrz nie jest zazwyczaj taki głupi i tłumaczy mieszkańcom jak bardzo potrzebny jest im ten hipermarket w centrum, czy to wysypisko śmieci koło rynku jak wzbogaci krajobraz – wszak argumenty zawsze się jakieś da znaleźć.

Tak więc można sądzić, że na jeden wykryty przypadek korupcji zapewne tych niewykrytych przypada kilka, albo nawet kilkanaście. No dobrze, z radnymi ten burmistrz jakoś sobie poradzi. Tego zatrudni w jednej spółce, tamtemu żonę przyjmie do innej i większość ma zapewnioną. Ale co na to wszystko wyborcy?

Tu też nie jest sprawa bardzo trudna. Wybuduje się jakiś akwapark, jakąś halę i pokaże się ludziom – patrzcie jak zmieniamy nasze miasto!

A to, że do tych akwaparków cała Polska dopłaca już dziś setki milionów i że były potrzebne jak biedakowi mercedes, to przecież nie będzie miało wpływu na wybory w mieście Całytusk, Pułtusk czy gdzie tam jeszcze.

Janusz Sanocki - Poseł

KOMENTARZE

 • @autor
  Ale tak w ogóle to o co Panu chodzi, bo nie wiem?

  Przy okazji opowiem inną historię, którą znam ze złyszenia , wiec moge coś przekrecić.
  Wójta gm . Płaska zatrzymano niby na gorącym uczynku . Chodziło o przyjecie łapówki (jak w Pułtusku) .Tyle tylko , że służby coś zchrzaniły i było pole dla manewru dla papugi i byc może jakichś nieformalnych układów. Wójt odzyskał więc wolność i "dobre imię". Mniej szczęścia miał natomiast dający, który widząc , że sprawa jest oczywista dobrowolnie poddał sie karze , gdy jego wspólnik w interesach dopiero zaczynał walczyć. W efekcie jest tylko jeden winny : ten co dał. Jednocześnie okazało się , że nie było tego co wziął. Więc powie Pan, Panie Pośle jak to możliwe, że skazano gościa za to , że dał wójtowi łapówke, skoro sąd prawomocnym wyrokiem stwierdził , że wójt nie wziął łapówki? Po co ja to pisze ? - ano po to, żeby się Pan tak nie podniecał działaniami służb, bo ważne są jedynie odbyte kary.
 • @Arjanek 14:18:54
  hehehe czytałem CV to odstępstwo od normy a odstępstwo od normy to patologia. Taki powiatowy Bolek który widzi siebie jako nieomal "zbawcę narodu".
  Poziom intelektualny Bolka i Bolka ciąg na władzę.
  Różnica jest taka że Bolka żydzi sami wytypowali na Bolka a ten się wpycha na siłę do koryta..
  .. i ta Jerozolima ? a mycka gdzie? bez mycki nie ma kariery w Pollin muszą być korzenie. Trzeba dom udekorować gwiazdami Dawida, Świecznikami żydowskimi, .. no i koniecznie trzeba się "ochrzcić" po żydowsku ..ostry kozik i rachu ciachu i po strachu... a skórkę w marynaty jako dowód...koszerności.
 • @Oscar 15:04:11
  Wielu ci u nas obrzezanych z buraka kozikiem, podobno kaczor ma szczególną smykałkę do pracy z kozikiem - cuda, panie cuda potrafi wyrezać ... a okopowe latoś obrodziły ...
 • @Drab61 16:45:06
  :))))) Salut.
 • Alkoholiku i leworęczny wieczny nierobie Sanocki, tak powinno być i u nas.
  Odchodzisz z partii? Tracisz mandat! http://niezalezna.pl/238080-odchodzisz-z-partii-tracisz-mandat

  Faktem jest że głosuje się na konkretne osoby ale też i na partię do której należą, o wyborze decydują dwa czynniki. Dlaczego partia ma firmować kogoś a później tracić w parlamencie głos. Jej celem jest walka ze zjawiskiem "migracji" między partiami. Od dawna o tym mówię. Jeżeli ktoś zdobył mandat będąc członkiem jakieś partii powinien być jej członkiem na dobre i na złe. Do końca kadencji, potem niech się dzieje wola wyborcy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930