Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 4 komentarze

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

Ojców założycieli za kratki?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Afera FOZZ była możliwa bo Balcerowicz usztywniając kurs dolara, przy gigantycznych stopach od lokat złotówkowych, naruszył podstawowe prawo bankowe – parytetu stóp procentowych, które mówi, że cena pieniądza na rynkach światowych musi być taka sama.

Ojców założycieli za kratki?
Dariusz Przywieczerski.


Stany Zjednoczone wydały Polsce Dariusza T. Przywieczerskiego b. prezesa Universalu, skazanego w procesie „FOZZ” na 3,5 roku - za przywłaszczenie jakichś głupich 1,5 mln dolarów.
Pan Przywieczerski jest już obecnie w areszcie karnym w Warszawie.


Przy tej okazji nasze media podają - jakoby Polska straciła w „aferze FOZZ” ponad 300 mln zł. To wszystko bajka.

Według autorów książki „Via bank i FOZZ” – Prof. Jerzego Przystawy i Mirosława Dakowskiego – Polska w ramach przekrętu, którego częścią był FOZZ, straciła co najmniej 300 miliardów zł - czyli... mniej więcej roczny budżet państwa. 

Obaj autorzy opisali cały mechanizm przekrętu po tym jak skontaktował się z nimi Michał Falzmann - inspektor NIK, który aferę wykrył.

Potem Falzmann niestety zmarł w niejasnych okolicznościach na zawał serca, ale przed śmiercią przekazał to co odkrył dwom profesorom fizyki, którzy musieli zagłębić się w tajemnice prawa bankowego i dojść do wniosku, że wśród oskarżonych powinien znaleźć się cudotwórca ekonomiczny – Leszek Balcerowicz.

Balcerowicz - jako minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie po 1989 roku, wprowadzał plan, który miał uzdrowić Polską gospodarkę poprzez tzw. („Plan Balcerowicza”).

W tym celu nasz cudotwórca pojechał do Londynu, gdzie z MWF - Międzynarodowym Funduszem Walutowym w końcu 1989 roku umówił się, że kurs dolara w Polsce, przez rok pozostanie stały jako „antyinflacyjna kotwica”.
Było to wówczas ok. 10 tys. starych złotych za 1 dolara.
Na dzisiejsze złotówki wychodziłoby 1 zł za dolca.


Jednocześnie, żeby zdławić inflację nasz cudotwórca Balcerowicz ustalił że odsetki od lokat złotówkowych, (a wiec i kredytów) będą wynosiły kilkadziesiąt procent miesięcznie. Tak, tak miesięcznie. Czyli kilkaset procent rocznie!

Każdy kto pamięta rok 1990 – pierwszy rok tego „Planu Balcerowicza” - przypomni sobie, że w samym styczniu odsetki od lokat wynosiły 60% za miesiąc.

Po styczniu odsetki i oprocentowanie lokat malało – w lutym wynosiło jeszcze 40% za miesiąc, potem spadło do kilkunastu procent miesięcznie.

W skali roku oprocentowanie lokat przekraczało 100%.

Czyli jak wpłaciłeś 10 mld na lokatę, za rok odbierałeś 20 mld

Co więc robił każdy mądry człowiek, który wiedział co w Londynie podpisał nasz Leszek B. i który miał np. bogatą ciotkę od której mógł pożyczyć milion dolarów?

Ano pożyczał, szedł do kantoru wymieniał dolary na złotówki; brał te 10 mld złotych przechodził przez ulicę do państwowego banku – powiedzmy PKO BP – tam wpłacał na lokatę roczną i pod koniec wspaniałego roku 1990 – odbierał z banku 20 mld.

Następnie wracał do kantoru i kupował za 20 mld zł 2 miliony dolarów.

Jeden milion oddawał ciotce, a drugi – wiózł do jakiegoś bezpieczniejszego kraju – powiedzmy do Luksemburga, po drodze chwaląc ekonomistę Balcerowicza, bez którego cały ten „interes” oczywiście nie byłby możliwy.

A co ma do tego FOZZ?  Ano FOZZ był właśnie tą „ciotką” co to pożyczała swoim kolesiom pierwszy milion dolarów na początek całego geszeftu.

Ale mądrzy ludzie nie zadowalali się jednorazową lokatą.

Kiedy tylko lokatę zaksięgował polski bank, mądrzy ludzie brali od banku gwarancję pod zastaw lokaty, jechali do jakiegoś tam Luksemburga, tam brali kredyt dolarowy oprocentowany 10% rocznie, wracali do kraju, zamieniali dolce w kantorze, szli do banku, zakładali lokatę, brali znów gwarancję i tak dalej i tak dalej.

Ten mechanizm nazwany potem „oscylatorem” zastosowało m.in. dwóch młodych muzyków - Bagsik i Gąsiorowski, którzy po ośmiu miesiącach „oscylowania” między bankiem PKO BP, a bankami w Luksemburgu wywieźli z naszego umęczonego kraju - kwotę grubo ponad 400 mln dolarów.

A ilu takich Bagsików było wtedy w Polsce?

Ten przekręt tysiąclecia kojarzy się z FOZZ, bo FOZZ był tą „ciotką od dolarów” złapaną za rękę. O innych „ciotkach”, innych Przywieczerskich milczą elity III RP.

Afera była możliwa bo Balcerowicz usztywniając kurs dolara, przy gigantycznych stopach od lokat złotówkowych, naruszył podstawowe prawo bankowe – parytetu stóp procentowych, które mówi, że cena pieniądza na rynkach światowych musi być taka sama.

Ale nasz wielki geniusz od finansów - Balcerowicz... o tej zasadzie nie wiedział.
Bo i po co miał wiedzieć?

Janusz Sanocki - Poseł

KOMENTARZE

 • ????
  Ciekawe, dlaczego takie geszefty potrafią robić "starsi i mądrzejsi" a Polacy ciągle z upływem lat są ich ofiarami?
 • @Autor
  Trzeba naprawdę uświadomić sobie co się działo ze złotówką w latach 80-tych. Zaufanie do tej waluty, do jej wartości było minimalne. Powszechnie wydawało się, że utrzymywanie lokat bankowych w tej walucie było ewidentną stratą.
  By to zmienić trzeba było ustalić dla złotówki jakąś kotwicę w postaci jej wymienialności.

  Co by się stało, gdyby nagle każdy kto wiedział o ustaleniu kursu wymiany rozpoczął najpierw sprzedaż posiadanych dolarów za złotówki a następnie lokowanie tych złotówek w banku?
  Efektem byłby napływ dolarów do NBP oraz odpływ złotówek z rynku. Czyli ceny towarów przestały by rosnąć w takim tempie i dodatkowo byłoby czym płacić za towary importowane. Tym samym inflacja by się zmniejszyła i stopy procentowe, które były zmieniane co miesiąc szybko by spadły.
  Szkoda zatem, że w rzeczywistości nie było tak wielu chętnych, którzy by uwierzyli że ten ustalony kurs złotówki do dolara utrzyma się przez dłuższy czas. Gdyby było ich wielu to by inflacja zatrzymała się wcześniej.
 • Do żyda @35stan 11:10:15
  Dlatego że Jaruzelski zgnoił Polaków przy pomocy czołgów wojskowych i milicji z gazami i ostrą amunicją !!!

  1990 r Polacy siedzieli w wiezieniach lub zostali wyeksportowani zagranice
  od 1981 r Jaruzelski oparł sie na mniejszości żydowskiej tak jak Stalin !

  Słowianie ! dlatego staliśmy się ofiarami bandytów komunistycznych i bandytów żydowskich . więc w 1990 r nie mogliśmy interweniować gdy żydostwo komunistyczne PZPR i żydostwo syjonistyczne Solidarność okradało Polskę i Polaków bo się żydostwo dogadało !

  żydzie 35stan ! co nie znaczy ze wam popuściliśmy !!!! o nie ! czekamy na okazję by was rozliczyć do końca !


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @35stan 11:10:15
  Bo to oni (żydzi) zdobyli władzę w Polsce a Balcerowicz był tylko ich marionetką która realizowała ich ustawki.
  Oni świadomie i z premedytacją ograbili Polskę z miliardów dolarów.. na samym oscylatorze, potem grabili przy pomocy "prywatyzacji" majątku Polskiego, potem grabili na VAT-cie.... grabili wykorzystują Polskie mięso armatnie w swoich zbrodniczych wojnach ..a teraz chcą dalej grabić domagając się miliardów za "pożydowskie mienie bezspadkowe".
  aa jeszcze w międzyczasie grabili na OFE (gigantyczne prowizje dla złodziei oraz manipulacje giełdowe by "przegrać" do swoich pieniądze Polskich emerytów...)..
  a to pewnie nie koniec mechanizmów grabieży...
  Choćby np pomoc z UE .. wygląda to tak .. UE bierze Polskie pieniądze w ramach składki i część tych pieniędzy rozdaje między swoich w Polsce
  jakich swoich ? wiadomo... setki koszernych firemek w Polsce żyją dostatnio z Unijnych dotacji.

  "Trynd" jest zawsze ten sam Polskie pieniądze z kieszeni Polskiego narodu płyną wartki strumieniem do żydowskich kieszeni ... a i jeszcze mamy ich przepraszać za zorganizowanie Holocaustu ...i w ogóle za to że ich nie lubimy .. a powinnyśmy przecież kochać swoich grabieżców.
 • @ele 11:53:46
  Przecież solidaruchy to byli pożyteczni idiocie prowadzeni przez zorganizowana mafię żydowską i przejęty przez tę mafią KK.

  Jaruzelski bronił Polskę prze tą mafią żydowską od 56r wielokrotne organizowane przez nich zamachy rozładowywał skutecznie.

  To dlatego ta mafia żydowska tak nienawidzi Jaruzelskiego,,, bo bronił Polskę przed tym co nastąpiło natychmiast gdy oddał Solidaruchom (czyli jej władzom czyli praktycznie mafii żydowskiej) władzę.

  Nie da się tej największej w historii Polski grabieży zwalić na Jaruzelskiego.
  Hitler mniej grabił w Polsce a zaborcy tyle co nic.. praktycznie rozwijali Polskę. Rekord grabieży zasługa solidaruchów którzy oddali niemal wszystkie zasoby gospodarcze Polski w ręce globalnej mafii żydowskiej.

  Pożytecznych idiotów nie bardzo można karać .. sami się karają (i innych Polaków przy okazji też "karają") ale wykonawców, propagatorów, namawiających na działania prowadzące to tej gigantycznej grabieży powinno się osądzić w Trybunałach ludowych... a tych co uciekli zagranice ścigać i likwidować jak zbrodniarzy wojennych.
 • @35stan 11:10:15
  Israel Szamir (nawrócony z judaizmu na prawosławie) napisał kiedyż, że przekręt do 100 00 $ może zrobić każdy. Powyżej 100 000$ tylko żyd...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:17:07
  Mądre to i prawdziwe!
 • @programista 11:24:10
  nie rozumiesz prostej rzeczy , kurs był ustalony , ale tylko wtajemniczeni wiedzieli na jak długo. Wiem to doskonale, bo miałem wtedy nieco USD przywiezionych ze saksów i była ciągła niepewność - wymienić czy nie. Balcerowicz - werbalny piewca wolnego rynku, w rzeczywistości jego przeciwieństwo bał się go jak ognia. Wg mnie był zwyczajnie marionetką jakiegoś układu. W końcu musiał spłacić dług jaki zaciągnął gdy wypuszczono go na nauki za PRL. Ilu znasz ludzi , którzy oficjalnie pojechali w 70 - 80 uczyć się "kapitalizmu" na studiach na Zachodzie ???
 • @Autor
  Czego się po magdalenkowej sitwie spodziewać ?. Pzdr.
 • @Marqus 22:32:41
  E, było takich trochę. Choćby taki Geremek : w 55-tym i do USA! a z programistą - tylko o pogodzie, inaczej:najpierw sprowadzi Cię do swego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930