Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 4 komentarze

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

Powstanie Warszawskie – fałszywa mitologia

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie zgadzam się na świętowanie kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego jako przykładu patriotyzmu i pokazywania tego wydarzenia jako wzorca do naśladowania. 1 sierpnia powinien być obchodzony jako narodowa żałoba

Powstanie Warszawskie – fałszywa mitologia

Nie zgadzam się na świętowanie kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego jako przykładu patriotyzmu i pokazywania tego wydarzenia jako wzorca do naśladowania. 1 sierpnia powinien być obchodzony jako narodowa żałoba, wspomnienie niepotrzebnych ofiar i nieodpowiedzialnych polityków i dowódców.

Bór-Komorowski, Okulicki i „Monter”–Chróściel – ich nazwiska powinny być otoczone hańbą, a nie powinno się nazywać ich przeklętymi imionami ulic i placów. Kiedy już opadnie nieodpowiedzialna tzw. polityka historyczna PiS-u będziemy odgłupiać nasze ulice i przestrzeń publiczną.

Powstanie Warszawskie wybuchło jako nieprzytomna awantura kliki krajowych dowódców AK wbrew wyraźnemu zakazowi rządu londyńskiego. Nie miało od początku żadnych szans na zwycięstwo, a rzeź jaką zafundowali nam Bór-Komorowski, Okulicki i Monter była czymś przerażającym.

Zginęło 180 tys., mieszkańców warszawy, poległo 18 tys. młodych żołnierzy AK, którzy bez broni zostali wysłani do walki z czołgami i lotnictwem. Straty niemieckie wynosiły 1570 zabitych i kilka tysięcy rannych.
Na jednego zabitego Niemca ginęło ponad 100 Polaków.

I to po niemieckiej stronie ginęli jacyś szeregowcy, albo wręcz kryminaliści z oddziałów Dirlewnagera, a po naszej poeci, młodzi inżynierowie, młoda, patriotyczna inteligencja , której tak zabrakło po wojnie. Strzelaliśmy do wrogów brylantami.

A co?

A jeśli do tego dodamy straszliwe zniszczenia materialne, spalone archiwa, zniszczone zabytki, zniszczoną stolicę to po prostu nie mieści się w głowie, ze jakiś odpowiedzialny polski polityk może dziś powiedzieć „warto było!”

Każdy dowódca wojskowy, który by wywołał taką bitwę powinien zostać postawiony przed sądem polowym i rozstrzelanym.

Hańba! Wieczna hańba Borowi-Komorowskiemu, Leopoldowi Okulickiemu i Antoniemu Chruścielowi.

Dlaczego więc do dziś świętujemy tę tragiczną rocznicę, tak jakbyśmy wygrali? Dlaczego nie protestują historycy, dlaczego prezydent popisuje się i wykrzykuje: „Warto było!”? Dlaczego nikt – z wyjątkiem kilku publicystów, czy historyków - nie ma odwagi krzyknąć: hańba! Zamiast paplać; „warto było!”

To jest pytanie o polski rozum. Sądząc po tych gromkich obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego - straszliwej rzezi, pokazywanej jako zwycięstwo polska polityka została pozbawiona rozumu. Jeśli po latach, patrząc na efekty nie potrafimy ocenić własnej przeszłości, to znaczy że polska przestrzeń publiczna została wyprana z rozumu w stopniu, jaki zagraża naszej egzystencji dziś. I zagraża naszej przyszłości. To znaczy, że jesteśmy tchórze, którzy przed szantażem głupców milczą zamiast wstać i krzyknąć: NIE!

Bo skoro nie mamy odwagi, to znaczy że nie potrafimy ocenić jednoznacznej przeszłości i nie mamy dowagi ukształtować myślenia obywateli. To jak będziemy mogli oceniać niepewną, pełną niewiadomych teraźniejszość? W jaki sposób będziemy na chłodno rozważać nasze obecne zagrożenia i możliwości.
Emocje zamiast rozumu prowadzą nas na manowce, tak jak wyprowadziły tamtych decydentów i tamto, stracone pokolenie.

A dziś? Burmistrz zadłużonego po uszy miasta nie ma za co spłacić rat poprzednich pożyczek więc bierze 29 mln kredytu. Drogi tego miasta pełne są dziur, mieszkań nie ma, nie ma pracy, zadłużenie bije rekordy.

Ale jednocześnie za te kredyty burmistrz buduje pomnik Piłsudskiego, który nigdy w tym mieście nie był, nie miał z nim żadnych związków, a pomnik stawiany w 2018 r. pasuje jak krawat do kufajki. Monument kosztować będzie 500 tys., placyk wokół 1 milion i mieszkańcy nie protestują! Na litość! Narodzie opamiętaj się! Inaczej zostanie po nas wspomnienie jakichś dziwaków, którzy nie potrafili załatać dziury w chodniku, ale stawiali pomniki za miliony.

Jak te wymarłe plemiona na Wyspie Wielkanocnej, po których nie zostało śladu oprócz dziwacznych, nie wiadomo po co postawionych wielkich kamiennych posągów.

Janusz Sanocki - Poseł

KOMENTARZE

 • "Na litość! Narodzie opamiętaj się! "
  Czasami doleci z burzą
  Do uszu bezmyślnej tłuszczy,
  Do wodzów, co kłamstwu służą,
  Głos wołający na puszczy.
  (A. Asnyk)
 • @SZS 07:27:05
  Przecież to takie oczywiste a większość ludzi tego nie rozumie.
  Jak można było do tego stopnia ogłupić polski naród?
 • Fałszywa mitologia
  https://i1.wp.com/www.e-reading.link/illustrations/1004/1004951-i_018.jpg

  17 stycznia roku 1945 roku – wyzwolona została Warszawa - i zapanował komunizm.

  "„Wyzwolenie” Warszawy odbyło się więc głównie słowami i to po wojnie. Co ciekawe, celowali w tym nie Polacy, a Rosjanie. Ich „Historia II wojny światowej” dęła w surmy – „70 radzieckim i 12 polskim związkom taktycznym nadano zaszczytny tytuł »warszawskich«”. A dekretem z 9 czerwca 1945 roku Prezydium Rady Najwyższej Związku Radzieckiego ustanowiło medal „Za Wyzwolenie Warszawy”. Odznaczono nim 628 tys. sowieckich i polskich żołnierzy."
 • cnota roztropności się kłania
  Polacy - w większości katolicy - zapominają i nie praktykują najważniejszej cnoty kardynalnej tj. cnoty roztropności. Dotyczy to przede wszystkim gremiów przywódczych. A przecież w ewangelii mamy napisane:
  „Albo który król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestoma tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju.” /Łk 14/
 • @SZS 07:27:05
  dodam również Adama Asnyka:
  Przestańmy własną pieścić się boleścią,
  Przestańmy ciągłym lamentem się poić:
  Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią,
  Mężom przystoi w milczeniu się zbroić...
 • Uff co za wstyd, po wojnie to Amerykanie zrobili wespół z tymi ohydnymi ruskim, serię filmów dokumentalnych pt.Decydujący Front"
  Nie wiadomo co amerykanców opętało, zeby tak kręcić!!
  Na szczęście ,teraz już refleksja przyszła i wiemy że wyzwolili Warszawę Amerykanie wespół z Anglikami.Przy pomocy Ukraińców/ mgr historii G.Schetyna/.
  I sprawa się wyjaśniła!!
  Film komentuje amerykański aktor, słynny Burt Lancaster/ że mu język kołkiem nie stanie!!./
  https://youtu.be/2y_lEmWkobQ

  Poza tym ,żal serce ściska jak się widzi Warszawę i warszawiaków ciągnących te wózki z resztą uratowanego dobytku, siedzących przy grobach bliskich!
  Co Oni wtedy czuli???nadzieję, radość, że nareszcie nawet na gruzach ale są u siebie i nie ma już huku wystrzałów,wrzasku essesmanów i łapanek.I tego paraliżującego w każdej minucie strachu !!I rozpacz że ubyło nieraz po kilkanaście osób z Rodziny!!
  Rzucili się gołymi rękami odbudowywać stolicę Polski / dla ustawy Just 447???/!!
  https://youtu.be/Rvv6cps7mkE

  Czego chcieli i oczekiwali??POKOJU I SPOKOJU, żeby zaleczyć jątrzącą się ranę wojny i upodlenia!!!i Żyć, żyć, żyć!!!!!nawet głodując w gruzach.
  Ratowała ich polska wieś!!!
  Chcieli po prostu tylko ŻYĆ...nawet w Polsce której ponoć przez kolejne 45 lat nie było!!
 • @trojanka 11:00:19
  Pięknie to napisałaś i prawdziwie.
 • Z dymem pożarów.....
  „ Szokującą relację przynosi wewnętrzny meldunek sytuacyjny staromiejskiej placówki BIP KG AK z 8 sierpnia: „Widuje się ciągle chodzących z batogami członków PKB [korpusu bezpieczeństwa, czyli powstańczej policji – przyp. red.]. Bicie i nadużywanie siły w stosunku do bezbronnych są niestety częstym zjawiskiem. Zdarzają się nawet wypadki używania w stosunku do ludności cywilnej siły przez niektórych żołnierzy AK. Przy pompie, z której wodę czerpie okoliczna ludność, młody wartownik posunął swą gorliwość służby aż do bicia kolbą karabinu tłoczące się kobiety, przepuszczając jednocześnie młode dziewczęta bez kolejki”.„

  http://www.newsweek.pl/wiedza/historia/powstanie-warszawskie-i-jego-ciemna-strona-jakie-fakty-przemilcza-legenda-,80245,1,1.html
 • Warszawo powstań Sabbaton!!
  https://youtu.be/ovlvjOoTi7s
 • @trojanka 11:00:19
  Decydujący Front -Powstanie.
  https://youtu.be/0DIc_5mAcb8
 • @Talbot 08:43:49
  "...ustanowiło medal „Za Wyzwolenie Warszawy”.Odznaczono nim 628 tys. sowieckich i polskich żołnierzy."
  I właśnie dlatego wieczna im cześć i chwała !
 • Niebo złote ci otworzę...
  "I to po niemieckiej stronie ginęli jacyś szeregowcy, albo wręcz kryminaliści z oddziałów Dirlewnagera, a po naszej poeci, młodzi inżynierowie, młoda, patriotyczna inteligencja , której tak zabrakło po wojnie. Strzelaliśmy do wrogów brylantami. "

  Ewa Demarczyk śpiewa poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego:

  https://www.youtube.com/watch?v=XyOPRqdF7X8

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930