Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 4 komentarze

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

Wołynia już nie pomścimy!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polacy z Kresów, ci sami którzy o rzeziach UPA opowiadają, zachowują pamięć o ofiarach, z drugiej strony życzliwie przyjmują i witają dzisiaj wszystkich Ukraińców - do naszego kraju.

 Wołynia już nie pomścimy!

Spadły na mnie gromy na fejsbuku kiedy zamieściłem zdjęcie zamordowanej przez UPA dziewczyny, jednej z ofiar. „Po co judzisz? – pisze jeden z moich znajomych. Po co nam to ciągłe przypominanie?
A co to myśmy nie mieli swoich win wobec Ukraińców?

Ci polscy możnowładcy gnębiący lud ukraiński przez całe wieki. Albo ten okrutny Jarema Wiśniowiecki co to kazał ich nabijać na pal i to jeszcze tak, „żeby czuli, że umierają”.

I – trzeba powiedzieć - że podobnych głosów było kilka, tak więc narracja Kresowiaków, ludzi którzy przeżyli wołyńskie ludobójstwo i rok w rok przypominają o zbrodniach, trafia nie tylko do osób, które podzielają zamiar zachowania pamięci, ale też do tych naszych rodaków, którzy najchętniej zamazaliby całą historię, a to głównie w celu zachowania dobrych relacji z Ukrainą.

I kto ma tu rację?

Kresowiacy, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski od lat kultywujący pamięć o ludobójstwie, posłowie i senatorowie prawicy, którzy doprowadzili wreszcie w ub. roku do nazwania ludobójstwem zbrodni na Kresach,
czy np. poseł Marcin Święcicki, który aż zwijał się kiedy Sejm napiętnował w nowej ustawie o IPN banderyzm?

Nie wiem i wiedzieć nie mogę jakimi do końca motywami kierują się ci nasi rodacy, którzy upamiętniają ukraińskie ludobójstwo.

Choć oficjalnie nad każdą rocznicową uroczystością poświeconą zbrodni na wschodzi widnieje hasło: „Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary”, to przecież jest oczywiste, że ludzie, którym w okrutny sposób Ukraińska

Powstańcza Armia pomordowała bliskich, którzy patrzyli na dziewczęta, którym po zgwałceniu oprawcy poobcinali piersi, na dzieci roztrzaskane o mur, na mężczyzn porąbanych siekierami, że ci ludzie mają prawo do resentymentu.

Że trudno im odróżnić nacjonalistów, od zwykłych Ukraińców. I że być może ci nasi rodacy nie potrafią się uwolnić od niechęci do Ukraińca jako takiego.

Ale przecież to właśnie w środowisku Kresowian zrodził się pomysł uczczenia tych uczciwych Ukraińców, którzy z narażeniem własnego życia ratowali sąsiadów Polaków i właśnie te historie są na spotkaniach Kresowian opowiadane.
Trudno też nie zauważyć, że to właśnie do Polski uciekają Ukraińcy z ogarniętej chaosem, wojną i korupcją Ukrainy i być może to nie przypadek, że bardzo dużo ich osiadło na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu, w którym ludność z dawnych Kresów dominuje.

A więc jednak Polacy z Kresów, ci sami którzy o rzeziach UPA opowiadają, zachowują pamięć o ofiarach - z drugiej strony życzliwie przyjmują witają dzisiaj Ukraińców – do naszego kraju.
Ba, nie tylko przyjmują, ale celebrują wspólną przeszłość i tych bohaterów, którzy dobrze zapisali się w naszej historii.

Ostatnio we Wrocławiu jedno z rond zostało nazwane imieniem generała Marka Bezruczki.

Gen. Bezruczko był ukraińskim patriotą, wojskowym walczył w Armii Petlury, po naszej stronie w wojnie 1920 r. - bronił wówczas Zamościa przed Armią Budionnego.

Po wojnie żył w Warszawie, zmarł w 1944 r. Nigdy nie poparł nacjonalistów, ani III Rzeszy. I oto w polskim Wrocławiu, polscy Kresowiacy uhonorowali ukraińskiego generała.
A więc naprawdę „nie o zemstę chodzi”.
Przypominamy ofiary zbrodni ukraińskich nacjonalistów nie tylko dla naszej, polskiej historycznej pamięci.

Przypominamy w interesie Ukrainy, która dziś buduje pomniki Banderze i Szuchewyczowi – mordercy polskich dzieci. Która stawia na piedestały UPA i uczy swoją młodzież piosenek ze śpiewnika UPA o tym jak to rżnąć Lachów.

Taka Ukraina sama wyklucza się z kręgu cywilizowanych narodów i przekreśla swoją przyszłość.
A my? Ważne żebyśmy z jednej strony nie dali się szantażować w imię swoistej politycznej poprawności bezwarunkowego poparcia - bo Rosja, bo zagrożenie, bo gazociągi.

Ale z drugiej byśmy zachowali spokój i życzliwie przyjmowali wszystkich Ukraińców, którzy chronią się w Polsce m.in. uciekając także przed banderyzmem, który odradza się w ich ojczyźnie.

A zemsta?

Tym się nie zaprzątajmy sobie głów. „Do Mnie należy pomsta - mówi Pan!”

I tak niech zostanie!

Janusz Sanocki – Poseł.

 

KOMENTARZE

 • W tej sprawie nie chodzi o historię, chodzi o teraźniejszość
  tylko parę latek minęło, jak Ukraińcy palili Ukraińców na majdanie napalmem domowej roboty,

  jak palono cywili żywcem w Odesie,

  czy takiego barbarzyństwa chcemy w Polsce ?
 • Pan się gdzieś pogubił panie pośle, albo coś innego zaważyło!!
  Chcę tylko zapytać z jakiej racji Polska ma być dla CAŁEGO świata, matką Teresą z Kalkuty!!???wbrew interesom własnego narodu, ograbiając go!
  Dla wszystkich spolegliwa z otwartym sercem i kasą ...z wyjątkiem Polaków!!!dzieci niepełnosprawnych, emerytów, nauczycieli.
  Więc pytam JAKIE kolejne wydatki i inne koszty Polacy podatnicy, obywatele są zmuszani ponosić w związku z nawoływaną mi.n. teraz przez pana, dobrotliwością, spolegliwością dla Ukriany itp.
  Ponosząc koszty również społeczne, napady, rabunki, gwałty, morderstwa, panoszenia się po kraju!!Nie będę podawać setek przykładów!
  Po wtóre ,drenowanie naszego budżetu, 500+, emerytury, dopłaty dla pracodawców za zatrudnianie Ukraińca, stypendia plus dopłaty za akademiki dla studentów / , nawet darmowe przejazdy /Rzeszów, chyba wycofano na skutek protestów/, ok.2mln rocznie na organizacje ukraińskie w Polsce,szkoły ukraińskie/ uczące o bohaterze Banderze/, klasy z językiem ukraińskim finansowane z budżetu.... ostatnio zażądali w Przemyślu opłacenia uroczystości z okazji rocznicy niepodległości Polski, które organizują.
  W zamian mamy: zakaz ekshumacji, zabite dechami ostentacyjnie Lwy na Cmentarzu Orląt, wieczne napadanie na Polskę za np. ustawę o penalizacji banderyzmu / u siebie oczywiście maja ustawę o karaniu za nie uwielbianie Bandery/,zakaz wjazdu na Ukrainę paru osób z polskich działaczy, wywieszanie banderowskich flag na budynkach Rad miejskich itp.
  Pan znowu chce ubrać Polaków w odpowiedzialnośc za skutki czyjejś głupoty!!
  Pardon, ale mają kraj 2 razy większy od Polski, pełen bogactw naturalnych, zrobili sobie Majdan. Dali się wydudkać oligarchom ,których sobie sami wyhodowali i którzy ich łupią.
  KTO ma im pomagać i ponieść za to odpowiedzialność???No oczywiście Polacy!!
  Polacy są odpowiedzialni za spieprzony Majdan,za biedę na Ukrainie, za wyprzedawanie wszystkiego z lasami włącznie?????

  Za co jeszcze Polacy są odpowiedzialni i muszą ponosić skutki i płacić, za podpalenie Rzymu???
  Nie wy...posłowie , senatorowie, rządy.... tylko Kowalski, Nowak,MY!!
  Bo wy żyjecie jak Lordy!Rozdajecie nie ze swojego, rozdajecie pieniądze Polaków, zabierając środki na pilne potrzeby w kraju m.in. służbę zdrowia!!!
  Potem rzucacie ochłapy,pielęgniarkom, nauczycielom, emerytom po 6 zł waloryzacji /przez poprzednie 2 lata/, niech zdechną co!!
  W zamian zapłacicie za plantacje owoców na Ukrainie, polscy rolnicy musza iść na Warszawę i protestować, żeby obiecano im kontraktację jak Ukraińcom na Ukrainie!

  Może dawajcie im ze swoich diet!!!po 40% co miesiąc,

  Rozumiem, że pan uważa wszystkich Ukraińców przyjeżdżających do Polski za przeciwników banderyzmu! paradne....Chyba jakieś nadnaturalne zdolności pan posiada!!!
  Jedna majdanówka już krzyczała;;
  https://medianarodowe.com/panstwo-stanie-wylaczmy-rzad-wniosek-kaminskiego-o-kontrole-fundacji-otwarty-dialog/

  Poza tym pan sugeruje ,że niechęć do masowego osiedlania się Ukraińców w Polsce ,drenowanie budżetu Polaków i zastępowanie Polaków Ukraińcami...i uzyskiwanie przez nich przywilejów większych niż mają Polacy,....... to część "zemsty" za ludobójstwo.
  No super , nie spodziewałam się po panu takiego talentu!!może odezwały się ukraińskie korzenie czy co???

  Jaka jest symetria w traktowaniu żyjących tam na Ukrainie Polaków i płacących tam podatki?? czy mają polskie szkoły dotowane przez państwo ukraińskie, polskie organizacje, zwrócone kościoły, chodzą sobie po Kijowie, czy Łucku w marszach ku czci np.urodzin choćby Piłsudskiego , czy np.ś.p. generała Mossora itp...

  Żeby była jasność, jest wielu porządnych Ukraińców, nie akceptujących banderyzmu, żyją nielekko u siebie, pracują ciężko /tych szanuje/, inni są zmuszani prawie siłą do wojny w Donbasie.
  ALE hiena banderyzmu rośnie w siłę na Ukrainie dostała nowe kły, radzę poczytąc trochę w necie na ten temat!!bo to jest potrzebne ich władcom.I te kły nas niechybnie ukąszą,!!!
  Mam nadzieję że najpierw ich wielbicieli w Polsce!!

  Ja NIE chcę UKRPOL-u, ja chcę Polski!!dbającej o swój naród,promującą zdolna polską młodzież,dbająca o starszych i chorych Rodaków.O nią walczyli i krew przelewali nasi dziadowie i pradziadowie.
  Paru Bezruczków tego nie zmieni!
  Mam nadzieję, że Polska pozostanie Polską.
  Wbrew dążeniom na siłę , ludzi niezrównoważonych psychicznie!!!
 • TO są problemy do natychmiastowej reakcji!!każdego normalnego rządu i sejmu!!
  A nie problemy wszystkich dookoła!

  http://bydgoszcz.eska.pl/newsy/coraz-wiecej-mlodych-polakow-mysli-o-popelnieniu-samobojstwa-te-dane-przerazaja-wideo/709248

  https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,3152,liczby-ktore-powinny-wstrzasnac-katolikami.html


  http://forsal.pl/artykuly/1113500,fala-samobojstw-w-polsce-w-ciagu-roku-ich-liczba-wzrosla-o-13-proc.html

  WE WROCŁAWIU!!!Panie Dutkiewicz!!!
  http://www.gazetawroclawska.pl/strona-kobiet/tu-zyje/a/zastraszajaca-liczba-samobojstw-nastolatkow-rekordowy-rok,12709640/


  http://zobaczznikam.pl/statystyki-samobojstw-dzieci-i-mlodziezy-2018/
 • @trojanka 09:20:10
  Trojanko, świetnie napisane 100/100*
 • @trojanka 09:20:10
  Przypominam, że Polska przystąpiła do szajki, która planowała złupić Ukrainę,

  patrz - umowa stowarzyszeniowe z UE,

  podobno, bo ostatecznych dowodów nie ma, Polska szkoliła ukraińskich bojówkarzy,

  jesteśmy współwinni majdanu, który zoraganizowaliśmy po tym, jak prezydent Janukowicz przeczytał umowę, którą mu podsunęliśmy.
 • Wyszło nie tyle szydło
  z worka co wyszedł z niego poseł Sanocki.
  Otóż proszę sobie zapamiętać, że istniała i istnieje nadal taka alternatywa:
  albo Polska albo Ukraina - i nieważne jest czy owa Ukraina będzie banderowska czy też inna - bo wtedy Polski nie będzie. Nie będzie!
 • @interesariusz z PL 13:35:53
  Ale referendum w tej sprawie nie było, o ile pamiętam.Naród nie miał z tym nic wspólnego!
  Szkoda, że ci którzy są sowicie opłacani przez naród ,aby reprezentować JEGO wolę, traktują nas jak stado baranów!No chyba że idą wybory!!
  I wydaje im się, że reprezentują swoje zdanie lub swoich partii / też opłacanych z budżetu/ ew. swoich mocodawców!!
  I wydaje im się że budżet to ich skarbonka lub bankomat, z którego po rzuceniu pospólstwu ochłapów, resztę hojnie rozdają według widzimisię, swojego lub mocodawców!!
  Tymczasem ,bez nas są NIKIM i NICZYM!!!głosowanie można "ochrzcić", ale do budżetu i Salomon nie naleje!!
 • @demonkracja 13:41:51
  Pan s
  Sanocki próbował tak trochę krajem piekła, krajem nieba!
  Ale tu nie może być miętolenia!
  Tak było własnie kiedyś w latach 40 tych,Polacy byli i są naiwni jak dzieci..wierzyli że nic im nie będzie, że jak to sąsiad?????Bo pili razem w imieniny i pomagali sobie z pola zboże zbierać.
  TU chodzi o wewnętrzne nastawienie, o ukrytą chytrość, roszczeniowość,pretensje i co tam jeszcze może wyleźć.
  Na tym się przejechali już kiedyś i Pieracki i Hołówka i Józefski
 • @interesariusz z PL 07:59:38
  Tak, posłowie itp. nie chcą znać prawdy.
  Bo jeśli przyjmiemy, że Wołyń był dawno temu i trzeba przyjmować wszystkich Ukraińców, którzy uciekają przed banderyzmem, to ja mam takie pytanie: dlaczego ci Ukraińcy, którzy to niby uciekają przed owym banderyzmem nie walczą z nim w swoim kraju? To co? Wszyscy uciekną a zostaną tylko banderowcy? A może już zostali tam sami banderowcy?
  To co? Mamy popierać taką Ukrainę? Może im oddać nasze powiaty, które banderowcy uważają za swoje?
  Naprawdę, teraz już wiem, że w parlamencie nie ma już ani jednego porządnego posła!
 • @trojanka 14:02:23
  Sprawa jest poważniejsza - ponieważ Ukraińców opętał sam Szatan - o czym z kolei dobrze wiedzą dzieci Szatana - więc po raz kolejny postanowili użyć Ukraińców do likwidacji Polaków.
 • @trojanka 14:02:23
  Właśnie o to chodzi, o tę naiwność. Czy era piewców Bandery się skończyła? NIE.
  Zdolni do wypatroszenia polskiego sąsiada w latach 40-tych, zdolni i obecnie do gwałtów, palenia, rąbania: znany przykład z Odessy.
  Tu dla pana posła Sanockiego widoki z 2 maja 2014 roku, co potrafią robić jego ukochani Ukraińcy, gorsi niż islamiści, bo ci choć tylko głowy obcinali.

  http://dumskaya.net/pics/b5/picturepicture_8385560389963_92147.jpg

  http://img2.ntv.ru/home/news/20150122/aer_vs.jpg

  http://dumskaya.net/pics/b7/picturepicture_8399171289965_48232.jpg

  http://novorossy.ru/d/769425/d/13990637755319.jpg

  http://bm.img.com.ua/berlin/storage/news/orig/7/ef/a186071baa23b15ce40c9eb245595ef7.jpg

  https://i.lb.ua/068/57/5304838e8dfd0.jpeg

  https://i.ytimg.com/vi/lrAYBbLaX38/maxresdefault.jpg

  http://infocenter-odessa.com/uploads/posts/2015-06/1434626153_21-604x400.jpg

  http://ru-an.info/Photo/News/n4448/2.jpg

  http://cont.ws/uploads/pic/2015/11/1399071990_dumskaya8.jpg

  http://i47.fastpic.ru/big/2015/0419/80/acdd0fd8bb3f244d6f1f6ce4c69fcd80.jpg

  https://www.stihi.ru/pics/2014/05/06/1730.jpg

  http://thekievtimes.ua/wp-content/uploads/2014/05/%D0%9E%D0%B4%D0%B5%D1%81%D1%81%D0%B0-2-%D0%BC%D0%B0%D1%8F.jpg

  https://odessitua.com/uploads/posts/2014-05/1400522265_1908321_813884558640004_2429129820417131050_n.jpg

  http://politikym.net/vuboru/pravoseki_v_odesse25.jpg

  https://images.unian.net/photos/2014_05/1399068605-2771.jpeg

  http://timer.od.ua/uploads/2014/05/14004813503706.jpg


  https://images.unian.net/photos/2014_05/thumb_files/1000_545_1399398701-1189-odessa.jpg
 • hmm...
  Panie Pośle Pan jest władzą

  ---Z dobrą władzą – nie boli życie, od dobrego jadła – nie boli brzuch, od dobrego trunku – nie boli głowa..

  pozdr:)
 • @lorenco 19:07:52
  Jak to kiedyś zobaczyłam, te filmy i zdjęcia z Odessy, miałam załamkę całkowitą!!!Do dziś dnia zresztą winni tej zbrodni w Odessie, nie zostali osądzeni, przeciwnie zdaje sie że są prześladowani ci co ocaleli.To dzicz!!
  Wracając do tematu zemsty za zbrodnie na Wołyniu, Małopolsce, Powstaniu Warszawskim, to hasło że "nie o zemstę chodzi......jest nie bardzo trafne.
  Jaką zemstę???Polacy nie mają zamiaru najeżdżać Ukrainy i mścić się za Wołyń i resztę , co za bzdury.
  Chodzi o to ,że po tak wielkiej krzywdzie jakiej doznały polskie Rodziny o żadnej przyjaźni i pomocy nie może być mowy!!!!!
  To by oznaczało ,że być może Rodziny , krewni zakatowanych w tamtych latach Polaków, są zmuszani ze swoich podatków / w formie darowizn od polskiego rządu, swap-ów, pożyczek np. wypłacać dodatki specjalne banderowskim oprawcom swoich Rodzin, które to dodatki ustalił im ukraiński parlament.!!Przerażające!
  Powinny być wyłącznie ograniczone kontakty gospodarcze, praca w Polsce na to zgoda na rok, dwa i do domu!
  Każde przestępstwo... natychmiastowa deportacja bez prawa powrotu!!ostatnio, w Chełmie przypalali człowieka w jego domu żelazkiem , a jego dziecku grozili obcięciem palców, żeby oddał pieniądze!!
  Składki do ZUS odprowadza jedynie 360 tysięcy Ukraińców na około 3 mln w Polsce!
  za forsal.pl:
  http://g9.forsal.pl/p/_wspolne/pliki/3348000/3348833-.jpg

  itd.
  Wiesz dobrze, że jest tam część przyzwoitych ludzi na Ukrainie,ale są zastraszani, napadani, nawet unicestwiani jak wielki poeta Kozak,Ołeś Buzina.
  Ale rządzą ci "palacze z Odessy".
  Z drugiej strony taki ogrom nienawiści jaki wylewa się z forów tam, przeraża. Radość z czyjejś śmierci, wypadku itp.

  Ostatnio,z Kijowa zażądali od Waszyngtonu wytłumaczenia się z rozmów na temat Ukrainy, prez.Trumpa z Putinem.

  https://censor.net.ua/news/3077237/kiev_zaprosil_razyasneniyi_ot_ssha_po_peregovoram_trampa_i_putina_po_ukraine_interfaksukraina

  Domyślam się że to nasze tzw. pobożne życzenia!
  Choćby nas nasi nadzorcy mieli zgnoić, będzie tak jak postanowiono UKRPOL, wymieszany naród polsko ukraiński jako tania siła robocza do posługi nadludziom i psy szkolone do walki! A ponieważ oni są silniejsi psychicznie od nas i roszczeniowi będą nami wkrótce w Polsce pomiatać!!!
 • Kresowiacy wcale nie witają Ukraińców
  Jest wręcz przeciwnie, oni ostrzegają Polaków, że PiS zaczyna ukrainizować Polskę, sprowadzając do Polski kilka mln Ukraińców, aby jak najszybciej nadać im polskie obywatelstwo.
 • @jazmig 21:44:24
  Dlatego PIS nie ma żadnej szansy tworząc przyszłość na historycznym kłamstwie . Mamy niestety problem na kogo głosować na Kukiz 15 jako pospolite ruszenie ?. Reszta to nieporozumienie .Pzdr. https://www.wprost.pl/_thumb/d0/6f/449cf5ec23efe53f172c13590e25.jpeg
 • @trojanka 20:04:00
  Ukraińcy już teraz pomiatają Polakami. Może jeszcze nie na dole, lecz władzami już tak. Pan Sanocki wymyślił jak tu usprawiedliwić najazd Ukraińców na Polskę: banderyzmem. Zatem powinniśmy zaprosić wszystkich ludzi z Donbasu, bo oni tam są rzeczywistymi ofiarami banderyzmu.
  Dot: nowe rozwiązania w sprawie Donbasu prezydentów Rosji i USA: Waszyngton nie musi się Ukrainie tłumaczyć bo niby z jakiej racji? To tak, jakby pan tłumaczył swemu niewolnikowi, dlaczego musi zbierać bawełnę.To samo dotyczy Polski.
 • @lorenco 22:28:47
  Dokładnie ruskojęzyczni z Donbasu są tak samo ofiarami jak nasi dziadkowie . Walić banderopiteków na ryj . Salut Amigo . https://www.youtube.com/watch?v=aQx7RgKt8Y8 No pasaran.
 • @Repsol 22:11:50
  To wszystko szajs!
  Gdzieś tam organizują się różne stronnictwa, partyjki, kłócą się między sobą lub/ i są skłócane przez służby, ot tak...
  Najlepiej teraz głosować na rady mieszkańców, rady osiedlowe czy coś w tym guście, patrząc oczywiście kto jest kto.
 • @lorenco 22:51:36
  Na ludzi , a nie partyjki . Ave.
 • @Repsol 22:50:09
  Dzięki za tę pieśń, dawno jej nie słyszałem bo zniknęła jakimś cudem z mojej play listy a znaleźć ciężko. Salut Amigo!
 • @Repsol 22:50:09
  Jeszcze raz dzięki za link, przy okazji znalazły się i inne pieśni Noworosji!
 • @trojanka 14:02:23
  Jeszcze dla przypomnienia:
  Zbrodnia Wojenna w Odessie - Max Kolonko Mówi Jak Jest

  https://www.youtube.com/watch?v=y6axip6kYTo
 • @lorenco 23:17:35
  Salute Amigo . No pasaran . https://www.youtube.com/watch?v=FpCQYn7hfoc , no i tu ziomki https://www.youtube.com/watch?v=VeyVsQxB6A4
 • @trojanka 09:20:10
  "ja chcę Polski!" -
  ilu jest tych co chcą "Polski"? To dlaczego pozwalamy, aby - tak jak za komuny - rządzący odbierali nam bierne prawo wyborcze (prawo kandydowania) do sejmu? Abyśmy zmuszani byli do wybierania tych, którzy chcą mieć monopol na rządzenie zamiast na najlepszych z nas wszystkich ?
 • @interesariusz z PL 13:35:53
  dodam, że Janukowicz był prawomocnie wybrany na prezydenta. Nikomu nic do tego, że był prorosyjski - każdy naród ma prawo wybierać sobie sojuszników wg własnej woli. Teraz mamy juntę, której nie podobają się Ukraińcy ze wschodu.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930