Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 4 komentarze

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

Referendum Konstytucyjne - Wniosek

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Propozycja pytań do referendum konstytucyjnego

Referendum Konstytucyjne - Wniosek

Szanowni Państwo!

Informuję iż grupa posłow skupiona w poselskim Zespole na rzecz Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości skierowała apel do Prezydenta, Marszałka Senatu oraz do Prezesa PiS o przeprowadzenie referendum, w którym rzezywiście postawiono by obywatelom pytania natury ustrojowej, nie zaś pytania na temat emerytur, programu sojcalnego 500+ czy przynależności do Unii.

Takich kwestii nie zawiera żadna znana nam konstytucja jakiegokolwiek państwa. Apelujemy do Adresatów o poważne potraktowanie obywateli i przeprowadzenie ogólnonarodowej debaty konstytucyjnej.
Tekst Apelu przesyłam w załaczeniu zwracajac się do wszystkich Państwa, do wszystkich grup, komitetów referendalnych o wsparcie naszej akcji.

Żeby to uczynic można wysłać na ręce Prezydenta krótkie oświadczenie :

"Popieramy apel grupy posłów o przeprowadzenie referendum konstytucyjnego, w którym obywatele mogliby odpowiedzieć na nastepujące pytania:

1. Czy jesteś za tym, żeby wybierany w powszechnych wyborach Prezydent Rzeczypospolitej tworzył rząd powołując ministrów i kierował następnie pracą Rady Ministrów?
2. Czy jesteś za tym, żeby sędziów wybierali obywatele - bezpośrednio albo przez wybranych wcześniej swoich przedstawicieli?
3. Czy jesteś za tym, żeby posłów do Sejmu wybierali bezpośrednio obywatele w Jednomandatowych Okręgach Wyborczych?

imię, nazwisko, adres"
Może to być akcja jednostkowa tzn. każdy może wysłać list osobiście, albo może być grupowa wystarczy zebrać poparcie kilku kolegów.
Prosimy o informowanie nas, jesli takie wsparcie zdecydujecie się Państwo udzielic i jesli wyślecie poparcie. To bardzo ważne.
Pozdrawiam
Janusz Sanocki

                                                             Apel
                              O przeprowadzenie referendum konstytucyjnego

                                                                                       Pan Andrzej Duda Prezydent RP
                                                                                       Pan Jarosław Kaczyński Prezes PiS
                                                                                       Pan Stanisław Karczewski Marszałek Senatu


                                                                                       Szanowni Panowie!


W imieniu Poselskiego Zespołu na rzecz Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości oraz w imieniu organizacji obywatelskich od lat walczących o naprawę sądownictwa, a także o naprawienie wielu wad ustrojowych wynikających z obowiązującej od 1997 r. Konstytucji zwracamy się do Panów jako do osób decydujących o polityce naszego państwa o przeprowadzenie obywatelskiego referendum w sprawie zmian obecnej Konstytucji.
Idea – rzucona rok temu przez Prezydenta RP jest bowiem słuszna – to obywatele w pierwszym rzędzie powinni móc wypowiedzieć się jak ma wyglądać Ustawa Zasadnicza regulująca podstawowe procesy w ich państwie.

Prosimy jednak o to, byście Panowie zadbali o to żeby obywatele zostali wyposażeni w odpowiednią wiedzę na temat tego co powinna czy co może zawierać Konstytucja, a co w żadnym wypadku nie powinno się w niej zapisywać. Tak więc postulujemy by referendum konstytucyjne poprzedzone zostało serią programów publicystycznych w mediach publicznych, z umożliwieniem udziału7 w tych programach obywateli, stowarzyszeń i organizacji które nie stanowią przybudówek obecnego systemu partyjnego, a także fachowców, prawników, konstytucjonalistów i publicystów ze wszystkich stron sceny politycznej.

Proponujemy także by pytania referendalne sięgały rzeczywistych zagadnień ustrojowych, a nie były tylko propagandowym lepem, na który wabi się wyborców. Jesteśmy przekonani, że Polacy zrozumieją szybko istotne problemy ustrojowe pod warunkiem, że ktoś im je w masowym przekazie wyjaśni i przedstawi.

Z naszej strony proponujemy by liczba pytań była ograniczona i by dotyczyła zasadniczych kwestii zorganizowania władzy wykonawczej, sądowniczej i sposobu wyłaniania władzy ustawodawczej.

Proponujemy zatem następujące pytania referendalne:

                                    Propozycja pytań do referendum konstytucyjnego

1. Czy jesteś za tym, żeby wybierany w powszechnych wyborach Prezydent Rzeczypospolitej tworzył rząd powołując ministrów i kierował następnie pracą Rady Ministrów?

2. Czy jesteś za tym, żeby sędziów wybierali obywatele - bezpośrednio albo przez wybranych wcześniej swoich przedstawicieli?

3. Czy jesteś za tym, żeby posłów do Sejmu wybierali bezpośrednio obywatele w Jednomandatowych Okręgach Wyborczych?

Jesteśmy przekonani, że szeroka i długotrwała debata, a w konsekwencji właściwie zorganizowane (także w aspekcie pytań jakie postawi się do rozstrzygnięcia) referendum przyniesie korzyść w postaci uporządkowania ustroju Polski i polepszenia funkcjonowania wszystkich instytucji naszego państwa.

Warszawa 4 czerwca 2018 r.

Poselski Zespół na rzecz Naprawy wymiaru Sprawiedliwości

Janusz Sanocki – przewodniczący
Jerzy Jachnik – zastępca
Jan Klawiter
Paweł Skutecki

 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Ad1.
  W zasadzie można się zgodzić - system prezydencki może być rozwiązaniem.

  Ad2.

  Żadnego pośrednictwa. Wybiera się kogoś, kto organizuje sądownictwo na poziomie lokalnym.
  Dopiero sądy II instancji i Sąd Najwyższy powoływane drogą konsensusu przez różne środowiska (prezydent, prawnicy, + ?)

  Ad3.
  Likwidacja Sejmu - przejście do demokracji bezpośredniej.
  O tym, w jaki sposób prowadzić procesy legislacyjne - można dyskutować. Na pewno większe uprawnienia rządu do zarządzania, ale też instytucje kontrolne. Natomiast szczegółowe ustawy są przeszkodą dla normalności - większość ustaleń może być regulowana kodeksami postępowania - czyli wytyczne do ustaleń lokalnych.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:34:13
  Nie ma żadnej możliwości aby magdalenkowy układ odpuścił .Teraz mogą robić co chcą . Poselski Zespół na rzecz Naprawy wymiaru Sprawiedliwości stanie teraz się wrogiem nr.1 w Sejmie i Senacie , o kancelarii PAD-a nie wspomnę . Salut.
 • autor
  System prezydencki to już mieliśmy za Wałęśy w momencie nocnej zmiany.
  Kto wie czy obalenie premier Szydło i zastąpienie jej Morawieckim nie odbyło się pod naciskiem Dudy.
 • @Repsol 08:02:32
  Czy układ magdalenkowy odpuści?
  Nigdy z własnej woli.
  Ale my też mamy swą wolę.
 • @Oświat 08:53:48
  "Kto wie czy obalenie premier Szydło i zastąpienie jej Morawieckim nie odbyło się pod naciskiem Dudy."

  Nie kto wie, a raczej mało kto i w jakim zakresie te wpływy miały miejsce.
 • Inicjatywa słuszna pana Sanockiego ! ale ?
  Słowianie ! wszelkie apele do żydowskich władz okupacyjnych mijają się z celem ! Okupacja to nie demokracja !!! i wszelkie inicjatywy apele oddolne Polaków , żydostwo wrzuca do kosza !

  TYLKO WOJNA WYZWOLI NAS OD żydowskiej syjonistycznej kliki ! tak jak wojna rozprawiła się z hitleryzmem ! tak nowa wojna rozprawi się z syjonizmem żydowskim ! [ wojna lub rewolucja czy jakiś bunt mas ]

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @ele 12:05:23
  Winniśmy zebrać się przy Prezydencie II RP hrabim Janie Zbigniewie Potockim. On jest legalnym sukcesorem władzy w Polsce zgodnie z Konstytucją z 1935r. A wszelkie rozporządzenie władz okupacyjnych są bezprawne zgodnie z rozporządzeniem Prezydenta Mościckiego.

  Obecna Konstytucja tzw. ,,III RP" z 1997 r jest nieważna, bo w referendum nie uzyskała 50% frekwencji. Naród może uwiarygodnić okupanta i zaborcę jeśli przegłosuje tę antypolską konstytucję żydowską.

  Natomiast jeśli staniemy przy Prezydencie J. Potockim, to z automatu jesteśmy wolni od Traktatu Lizbońskiego, UE i innych umów międzynarodowych, zawartych w imieniu Polaków przez marionetkowe rządy okupacyjne.
 • @Jan Szczepanik 12:40:41
  Niego taki prezydent jak i hrabia.
 • @Robik 13:46:07
  Taki sam jak z BULA.
 • @Jan Szczepanik 12:40:41
  Konstytucja z 1935 roku też jest nieważna, bo ustanowiona na własne potrzeby przez zdrajcę Piłsudskiego, który doszedł do władzy poprzez nielegalny przewrót, a nie w drodze demokratycznych wyborów.

  Jedyną legalną konstytucją była konstytucja marcowa z 1921 roku.
 • Autor
  Inicjatywa cenna.
  List - oświadczenie przesłałem mailem na adres listy@prezydent.pl .
  Namawiam znajomych ...

  DAMY RADĘ :)
 • Nie mam zaufania do władzy jednoosobowej.
  Choćby była jak najlepiej, najdemokratyczniej wybierana.
  Jedna osoba to ryzyko dyktatury, odchyleń psychicznych, fobii, szantażu, prowokacji ... które na mocy wielkiej władzy takiej osoby mogą narobić ogromnych zniszczeń.

  Moim jedynym rozwiązaniem jest władza kolegialna przy czym członkowie kolegium wybierani są niezależnie na czas określony i rotacyjnie (wybory uzupełniające) najlepiej w trybie najsłabszy odchodzi a nowy wybrany wchodzi.

  Organizacją pracy powinien zajmować się wybrany członek kolegium (rządu) to rola pomocnicza ale i kontrolna a nie kierownicza.

  Ministerstwa też powinny być rządzone kolegialnie (kluczowe decyzje nie jednoosobowe ale kolegialne bo będą bardziej wyważone).

  W tym modelu kluczowe decyzje wypracowują kolegia czyli zespoły
  a nie jak teraz są jednoosobowe czyli z pozycji dyktatu czyli stołka (prezes, prezydent, premier, minister, dyrektor...)

  Zamiast jednej decyzyjne osoby powinny być np trzy które podejmują decyzje na zasadzie konsensusu... a w przypadku pata następuje rozwiązanie kolegium i powołanie nowego.
  Przewodniczący kolegium nie wypracowuje decyzji merytorycznych a tylko organizuje pracę kolegium.
 • Propozycja pytań do referendum konstytucyjnego, drugorzędna sprawa..
  Ważniejsza jest równowaga podziału władzy.

  Co tu pytać?
  System demokracji na trzech nogach, jak koń może tylko stać w miejscu.

  Taka blokada, jest stosowana do okradania podstępem zatrzymanego narodu.

  Dziwne, że niby patrioci i posłowie, taki niesprawny system równowagi demokracji wciskają bezczelnie Polakom, przez okręgi jednomandatowe i wielomandatowe.

  Konstytucja nakazująca brak równowagi władzy, szkodzi Polskiej Demokracji.
  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQUhP9Sh4xM91o3cWQvYjilfZ51-tJM_Mz3n6ODtRr0TgIzOFFa
 • Lep wyborczy, czy dobra inicjatywa?
  Widzę dobry pomysł i dobrą aktywność.

  Z wpisu w Wikipedii widać, że Pan Sanocki nie załapał się do grupy Kukiza, jest posłem niezrzeszonym, może wypaść z Sejmu w następnych wyborach. Popiera JOW, gdyż nie może liczyć na listy partyjne.

  Trzeba więc wykluczyć, polityczną strategię, że chodzi o akcję wyborczą paru posłów bez szans na ponowny wybór do Sejmu.

  Aktywnemu posłowi można by, jako Polakowi zaufać, jeżeli uwiarygodni swoją narodowość i ilość obywatelstw.

  Panie Sanocki w życiorysie nie podaje Pan swojego pochodzenia, ani narodowości, ani ilości obywatelstw.

  Proszę podać narodowość i uwiarygodnić obywatelstwa, wtedy mogę dalej z Panem dyskutować i działać na bazie pewnego zaufania.

  Pozdrowienia z Hamburga :)
 • @adevo 18:15:22
  Posła Janusza Sanockiego poznałem w roku 2000, jako najbliższego współpracownika Ojca Ruchu na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, nieodżałowanej pamięci prof. Jerzego Przystawy.
  JS był przez kilkanaście lat faktycznym dyrektorem zarządzającym Ruchu JOW.

  Myślę, że podobną rolę pełnił w trakcie kampanii wyborczej ugrupowania Kukiz'15. Nie wiem dlaczego JS nie wstąpił do Klubu parlamentarnego K'15 i specjalnie mnie to nie ciekawi.

  Oceniam, że konsekwencja JS wobec celów programu wyborczego K'15, jest większa niż Klubu parlamentarnego K'15.
 • @Andrzej Madej 21:20:16
  Po prostu gość nie lubi zginać karku przed geopolityką . Jak widać inni problemu z tym nie mają .Taki jest poliin , sorki Polska . Podobno ?. Pozdrawiam.
 • @Repsol 22:18:25
  Gość ceni wolność.

  Pozdrawiam
  AM
 • Aktywizacja suwerena !
  Popieram powyższe trzy pytania. Oddają istotę społeczną, zawierając tzw. "treść głębinową" !
  Są w odróżnieniu od propozycji prezydenckich, twórcze społecznie !
  Wprowadziłbym jeszcze zapis referendalny !
  Referendum na życzenie 1 miliona obywateli z mocą bezwzględnej realizacji jego wyników, najpóźniej w ciągu roku !!!
 • Panowie
  Polska to Ojczyzna wszystkich Polakow.
  Polak, Czlowiek urodzony z matki i ojca Polakow to oni tworza Narod Polski w oparciu o Prawo Krwi.
  Rzeczypospolita Polska to panstwo Polakow I obywateli polskich. Suwerenem panstwa jest Narod Polski
  Prawa i obowiazki Polaka roznia sie od obowiazkow i praw obywatela polskiego niePolaka...
  Bez takich zapisow w Konstytucji nie ma dla Polakow miejsca,.,......w Polsce.
 • @DODATKOWE ZAPYTANIA
  4. Czy jesteś za możliwością odwoływania posła i senatora w trakcie kadencji ?

  5. Czy jesteś za odpowiedzialnością karną posłów i senatorów za swoje obietnice wyborcze i ich niewypełnianie?

  6. Czy jesteś za tym aby referendum było obowiązkowe jeśli podpisze się pod nim co najmniej 1 000 000 obywateli?

  7. Czy jesteś za ludowym veto czyli zablokowaniem złego prawa uchwalonego przez Sejm, w drodze referendum ogólnonarodowego?

  8. Czy jesteś za tym aby o zmianie uposażenia posłów i senatorów decydowało referendum ogólnonarodowe? Przy czym ewentualne podwyżki pensji i diet poselskich i senatorskich następowały od następnej kadencji?
 • @kowalskijan584 21:28:10
  Tak, gdy ludzie mają władzę to potrafiliby z własnych działań wyciągać wnioski, uczyć się.

  W demokracji parlamentarnej ludie nie uczą się z własnych błędów, gdyż są poza wpływem na władzę i decyzje.
 • @adevo 22:25:09
  Większość, ludzi niema pojęcia że są poza wpływem na władzę i decyzję .

  Przyczyną jest wykluczenie głosu przedstawicieli ludu z systemu do gry politycznej w państwie.

  Konstytucja pozwala trójce grać z wielką przewagą do jednej bramki.

  Kibice mogą się pytać, krzyczeć, cieszyć, czy płakać, a sędzia musi gwizdać co ma napisane:)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930