Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 4 komentarze

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

List do Prezydenta i Premiera RP

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Interpelacja w sprawie cenzury badań naukowych i ingerencji Biura Bezpieczeństwa Naukowego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w konferencję geopolityczną.

 
Nysa dnia 22 maja 2018 r.

Prezydent RP
Premier RP
Minister Obrony Narodowej
Minister Sprawiedliwości
Minister ds. Służb Specjalnych

Interpelacja w sprawie cenzury badań naukowych i ingerencji Biura Bezpieczeństwa Naukowego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w konferencję geopolityczną.

Wielce Szanowny Panie Prezydencie!
Wielce Szanowny Panie Premierze!
Wielce Szanowni Panowie Ministrowie!

Zwróciła się do mnie grupa polskich naukowców, pracowników wyższych uczelni, zajmujących się geopolityką, w tym założyciel Polskiego Towarzystwa Naukowego dr Leszek Sykulski. W ub. roku zostali poproszeni przez IPN o pomoc w organizacji naukowej konferencji poświęconej polskiej geopolityce XX wieku.
Konferencja miała odbyć się w Rzeszowie.

Dnia 16maja 2018r. pracownik rzeszowskiego IPN poinformował dr Sykulskiego że pięciu uczestników konferencji zostało wykluczonych z przyczyn politycznych na wniosek BBN.
Są to: dr hab. Jarosław Tomasiewicz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,  dr hab. Andrzej Zapałowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Paweł Gotowiecki z Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim, dr Robert Potocki z Uniwersytetu Zielonogórskiego i dr Leszek Sykulski z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Nie podano żadnych podstaw prawnych, ani merytorycznych.

Prof. Zapałowski jest odznaczony przez Prezydenta Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności. Dr Sykulski pracował 3 lata w Kancelarii Prezydenta Kaczyńskiego i z Jego nominacji weryfikował WSI. Obaj są oficerami rezerwy.
Dr Sykulski poinformował mnie dzisiaj, że współpracownik ABW, wykładowca w Centrum Szkolenia ABW w Emowie, groził mu w rozmowie telefonicznej przestrzegając przed - jak to określił - „nagłaśnianiem sprawy”.

Szanowny Panie Prezydencie! Panie Premierze! Panowie Ministrowie!

Ingerencja urzędnika BBN w konferencje naukową, żądanie wykluczenia z niej polskich naukowców jest w sposób oczywisty sprzeczna z prawem i narusza Konstytucję RP w szczególności art. 7 nakazujący by organy władzy publicznej działały w granicach prawa. O ile mi wiadomo żaden przepis nie upoważnia, ani BBN ani jakiegoś funkcjonariusza ABW do cenzurowania naukowych wystąpień, ani do określania który naukowiec może wystąpić na konferencji i co może powiedzieć. Jest to brutalne i pozaprawne działanie naruszające art. 54 Konstytucji.

Poza tym powstaje inna kwestia – jaki jest cel takiego działania?

Czego boi się BBN i ABW?
I jakiego rodzaju wnioski z badań naukowców mogą stanowić zagrożenie i dla kogo?

Wątpliwe jest by rzetelne przedstawienie faktów i sytuacji mogło stanowić zagrożenie dla Państwa Polskiego. Wręcz przeciwnie – dla polskiej racji stanu właśnie konieczne jest najbardziej rzeczowe i pełne rozpoznanie zagrożeń płynących z geopolitycznego otoczenia.

Fakt, że instytucja powołana do zapewnienia bezpieczeństwa państwu – BBN , przy pomocy czy na wniosek ABW żąda wykluczenia naukowców z dyskursu publicznego może świadczyć o tym, że po pierwsze instytucje takie jak ABW uzyskały autonomię od ośrodków władzy publicznej i realizują jakieś interesy, które nie zostały ujawnione ani które nie zostały przyjęte i zaaprobowane przez najwyższe władze Rzeczypospolitej w tym Sejm RP.

Może też świadczyć o tym, że BBN i ABW – wbrew misji jaka powinna przyświecać tym instytucjom – nie kierują się nadrzędnym interesem Państwa Polskiego, ale bronią określonej linii politycznej i towarzyszącej jej „narracji”. Co więcej, że ta linia polityczna nie wytrzymuje rzeczowej, naukowej krytyki której wyraźnie przestraszono się – czego efektem jest próba wykluczenia z debaty naukowców zajmujących się tematyką geopolityki.

Proszę o wyjaśnienie, które z wymienionych przeze mnie – przyczyn bezprawnego zachowania BBN i ABW stały za żądaniem wykluczenia z debaty naukowców?

Proszę także o zajęcie stanowiska przez Pana Prezydenta, Pana Premiera i Panów Ministrów wobec zachowania instytucji państwowych naruszających konstytucyjnie zagwarantowane wolności i udzielenie odpowiedzi jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec osób odpowiedzialnych za opisane wyżej działanie?

Janusz Sanocki
Poseł
Nysa dnia 22 maja 2018 r.

 

KOMENTARZE

 • Pytam ! gdzie jest Kukiz ? czemu nie protestuje ???? !!!!!
  GDZIE JEST KUKIZ ? czemu nie protestuje gdy łamane są podstawowe prawa człowieka ? a tak gardłował o podmiotowości człowieka !!!!

  Kukiz milczy woli się nie wychylać ? narazić sie komuś ?

  SŁOWIANIE tylko nasza słowiańska partia będzie realizowała interesy POLAKÓW SŁOWIAN ! a nie interesy żydów

  NPS . Narodowa Partia Słowian .


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach. żydzi z Polski do IZRAELA !!
 • Błąd
  Do tekstu interpelacji wkradł się błąd w tytule :

  "Interpelacja w sprawie cenzury badań naukowych i ingerencji Biura Bezpieczeństwa Naukowego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w konferencję geopolityczną."

  Napisano tam "....Biura Bezpieczeństwa Naukowego ..."
  a chodziło zapewne o Biuro Bezpieczeństwa Narodowego" (BBN) przy Prezydencie RP.
 • Dyskurs publiczny
  Dyskurs publiczny to oni mają d głębokim "powazaniu". Sprawa M.Piskorskiego i ostatnio tej rosjanki wyrażnie wskazuje , że służby w Polin raczej słuchają innych mocodawców.
 • autor
  Brawo Panie Januszu! Takie sprawy trzeba nagłaśniać.
  A co na to Kukiz15? Na co liczą, wybory niebawem.
 • @hamurabi 11:47:45
  Jak to, na co liczy Kukiz'15? To przecież wydmuszka tzw. " służb". A liczy Kukiz'15 na "sojusz" z PiS, a w istocie na odpadki z pańskiego stołu. A zadaniem Polaków jest wywrocić ten stół i podstoliki.
 • WPS
  Wcześniej żydo-anglosascy komisarze z PiS rozwalili konferencję naukową Uniwersytetu Szczecinskiego z okazji 200 rocznicy ur. Karola Marksa, ci śmieszniejsze, ideologicznego ojca żydo-anglosaskich komisarzy :)))
 • DLACZEGO? MOŻE TE MAPY SĄ ODPOWIEDZIĄ?
  .
  http://m.neon24.pl/a1e5cc861a74fa8c1341aba6f2feb5ca,13,0.jpg

  Mapa żydowskiej "Strefy osiedlenia" w Rosji przed 1917 rokiem. Kolorem pomarańczowym zaznaczono ówczesne Królestwo Polskie pod zarządem carów rosyjskich > >> https://pl.wikipedia.org/wiki/Strefa_osiedlenia
  .
  >> "Trójmorze", albo może nie trójmorze
  >> http://ziut.neon24.pl/post/143827,trojmorze-albo-moze-nie-trojmorze

  >> Sienkiewicz w rozmowie zdradził motyw zamachu w Smoleńsku
  >> http://ziut.neon24.pl/post/130640,sienkiewicz-w-rozmowie-zdradzil-motyw-zamachu-w-smolensku
 • co tu dużo gadać
  System totalitarny nam zafundowano w swej czystej postaci. Gadać wolno tylko to co leży w interesie władzy. Niedługo myślozbrodnia będzie karana.
 • Inny punkt widzenia
  Bloger tropi rosyjskie służby w Polsce, jawne agentury! 22.05.2018

  https://www.youtube.com/watch?v=0VOKWxFzSjk
 • @Ziut - Ruch dla Rzeczypospolitej 14:39:02
  Żydzi marzą o tym, aby osiedlić się na skrzyżowaniu szlaków handlowych między wschodem a zachodem, północą a południem. Bo to nacja nierobów, pasibrzuchów, pośredników i lichwiarzy. Sami zawsze przyznawali, że "przeżyją" nawet ich mordowanie, ale nie wyeliminowanie ich z handlu i pośrednictwa. Aj waj, co to za prawdziwa, największa tragedia.
 • Rewela braciszek dwu blogerów neonowych w akcji!
  https://warszawskagazeta.pl/kraj/item/4711-rosyjski-lacznik-marcin-rey-czlowiek-ktory-laczy-gazete-polska-z-gazeta-wyborcza

  Gdy postanowiliśmy dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest Marcin Rey oraz dlaczego uchodzi dzisiaj za tak poważnego eksperta i autorytet w sprawach Ukrainy i rosyjskiej agentury w Polsce, mieliśmy nadzieję, że znajdziemy odpowiedzi na te dręczące nas pytania. Ale stało się zupełnie inaczej: nasze dziennikarskie śledztwo przyniosło jedynie jeszcze więcej pytań w sprawie Reya. On sam przedstawia się jako tłumacz języka francuskiego, który pracuje dla biznesu i w ten sposób zarabia na życie. Jednak Rey nie wspomina, dla jakich firm pracował ani kogo aktualnie obsługuje jako tłumacz. Na swojej stronie w internecie podaje enigmatycznie, że wychował się we Francji, jest dwujęzyczny i od 1991 r. mieszka w Polsce. I nic więcej. Rozpytując o niego, dowiedzieliśmy się, że mieszka w Dobczycach pod Krakowem i jest wyznania mojżeszowego. Jest również znany w kręgach kilku organizacji pozarządowych, które czynnie zaangażowane były w organizowanie pomocy humanitarnej dla Ukrainy oraz w środowisku ukraińskim w Krakowie, z którego przedstawicielami utrzymuje stałe kontakty. Jak zdołaliśmy się dowiedzieć, Rey wielokrotnie bywał na Ukrainie, chociaż nikt do końca nie potrafił powiedzieć, w jakim celu. Tak naprawdę pojawił się jako ekspert wraz z ukraińską rewolucją na Majdanie, dając się poznać jako jej gorący sympatyk. Dopiero jednak po jakimś czasie zaczął szukać w Polsce wrogów ukraińskiej rewolucji, kwalifikując ich jako agenturę Putina. Siła rzeczy jego ofiarami byli w pierwszej kolejności ci, którzy od dawna podnosili trudny temat, jakim w polsko-ukraińskich relacjach są i będą zbrodnie UPA. Ale potem w polu jego uwagi znaleźli się także ci, którzy nie podzielali jego sympatii do Majdanu i nie trzymali ukraińskiej strony, gdy zaczęła się wojna na Wschodzie z prorosyjskimi separatystami. Zresztą dla Reya wrogiem jest każdy, kto nie podziela jego poglądów. Gotów jest mu przypisać działania wspierające Rosję, ksenofobię i antysemityzm. I trzeba powiedzieć, że robi to skutecznie. Ów terror Reya wobec odmiennie niż on myślących stał się już jego znakiem firmowym. Gdy zaczęliśmy wypytywać analityków z prezydenckiego BBN, które zajmuje się wojną informacyjną i śledzi sytuację na Wschodzie, czy znają Marcina Reya, zaczęli się zwyczajnie śmiać, drwiąco pytając: „A to jest ktoś?”. Gdy z kolei zapytaliśmy o niego dr. Rafała Brzeskiego, wybitnego eksperta w tej dziedzinie, odpowiedział nam, że nie zna Marcina Reya ani żadnej jego publikacji. O dorobku Reya nic również nie wiedzieli analitycy z Agencji Wywiadu (AW) i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którzy na co dzień zajmują się monitorowaniem rosyjskiej narracji. Z kolei od oficerów kontrwywiadu Delegatury ABW w Krakowie dowiedzieliśmy się, że osoba Reya od dawna jest w ich zainteresowaniu. Jednak nie chcieli powiedzieć nam, z jakiego powodu. Prawdopodobnie chodzi m.in. o kontakty z ukraińskimi nacjonalistami.
 • @trojanka 16:52:19
  http://prawy.pl/54641-fundacja-otwarty-dialog-publikuje-instrukcje-obalenia-rzadu-w-polsce/

  http://www.radiomaryja.pl/informacje/u-nas-d-tarczynski-zawiadomil-prokurature-ws-fundacji-otwarty-dialog/
  najpierw
  zdjęcie ze strony kresy.pl
  kiedyś to była miłośc....potem sie pokłócili zKramkiem.
  prawdziwy czystej krwi Polak i patriota! prawie jak sierżant Daniels
  https://www.facebook.com/OpenDialogFoundation/posts/947074808667916
  https://kresy.pl/wp-content/uploads/2017/11/kramek-soros-fot-facebook-com-medianarodowe-pl-728x422.jpg
 • Orły Lwowskie przed Cmentarzem Orląt, nie zostaną odsłonięte z drewnianych desek , którymi są zabite!!
  https://www.facebook.com/groups/120434925260509/?ref=group_header
 • XV Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu
  https://www.facebook.com/stowarzyszenie.kresowian.kedzierzyn.kozle/

  http://kresykedzierzynkozle.pl/stowarzyszenie/

  https://www.facebook.com/events/1448508315255751/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930