Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 4 komentarze

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

Posła po pysku! I po pensji.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Afera z obniżką poselskich pensji pokazuje istotę polskiego systemu politycznego. Rozkaz do obniżek poselskich wynagrodzeń dał jeden człowiek –– Jarosław Kaczyński.

Posła po pysku!I po pensji.

Motto: „I uciął mu co trzeba, a głowę przede wszystkim”

Afera z obniżką poselskich pensji pokazuje istotę polskiego systemu politycznego.

Po pierwsze – rozkaz do obniżek poselskich wynagrodzeń dał jeden człowiek –– Jarosław Kaczyński.

Wstał rano – pomyślał: „Obniżymy posłom wynagrodzenia”, wydał polecenie jakiemuś Mariuszowi, a 236 posłów jego partii pokornie, bez szemrania wykonało „prikaz” w czwartkowym głosowaniu - nikt się nie zbuntował, nikt nie wyłamał. Skąd wypływa ta nadzwyczajna władza Prezesa?

Moc Jarosława Kaczyńskiego wynika wprost z systemu ordynacji proporcjonalnej, według której wybiera się posłów do polskiego Sejmu. Bo to właśnie ON będzie decydował kogo w następnych wyborach wpisać na listę i na jakie miejsce.
Jak by się poseł „X” stawiał, nie wykonywał rozkazów to niech zapomni o miejscu na liście wyborczej. A wtedy... „żegnaj poselski fotelu”.

Oczywiście ten system wodzostwa jest w każdej partii, przy czym w niektórych, Wódz jest jeden, a w innych – jak w PSL – „wodzem” jest wąska grupa partyjnej oligarchii. Nie mniej zasada jest prosta – o tym kto może zostać posłem, a zatem o tym kto może skorzystać ze swojego biernego prawa wyborczego decydują partyjni wodzowie - wyborcy tylko dają głos, stwarzając pozory demokracji. To partyjna oligarchia decyduje kto będzie posłem.

Czy to jest jeszcze demokracja? Oczywiście, że nie. Ale partyjnie wybrani posłowie nie zbuntują się i nie naprawią systemu, bo system wodzostwa („Führerprinzip”) czyni z nich bezwolne kukiełki w rękach partyjnego szefa.
Co pięknie i wyraźnie wyszło w sprawie wynagrodzeń.

Dlaczego tego jawnego naruszenia obywatelskich praw nie widzą polscy politolodzy, „konstytucjonaliści”, albo prawnicy z Trybunałów Konstytucyjnych?
Nie widzą, bo mają nie widzieć. Oni kasiorę dostają za to, żeby nie widzieli.

Polskie uniwersytety – zwłaszcza wydziały nauk humanistycznych, prawnych, są tak samo “sprostytuowane” - mniej więcej w takim samym stopniu jak partie i cała polityczna scena wybrana wg zasady wodzostwa.
Obniżka poselskich wynagrodzeń ma oczywiście także aspekt merytoryczny.

Kaczyński zapowiedział obniżkę bo rzekomo ma być skromniej.
Czy pensje poselskie rzeczywiście są tak wywindowane, że rażą swoją wysokością?

Pensja poselska to dwukrotność średniej krajowej i nie podejmuję się odpowiedzieć czy to za dużo.

Ale też nikt nie wie ile powinien zarabiać poseł, minister sędzia czy burmistrz - bo żadna dyskusja na ten temat się nie odbyła. Kaczyński nie pytał nikogo ile ma zarabiać prezydent, ile premier, ile ministrowie? Ot po prostu uznał, że posłowie to najlepsza grupa, żeby na nich pokazać, jaki jest skromny i jak stoi po stronie obywateli.
Związek decyzji Kaczyńskiego i Sejmu o obcięciu posłom diet z aferą wokół wysokich nagród dla ministrów jest oczywisty.

Posłom nie obcięto dlatego, że za dużo zarabiają, ale po to, żeby zatuszować skandal z wielotysięcznymi nagrodami dla ministrów i premier Szydło.
A zatem w żadnym stopniu nie jest to decyzja porządkująca państwo.

Bo jeśli poseł zarabiając 2 średnie zarabia za dużo, to co powiedzieć o pracownikach Sądu Najwyższego, którzy średnio zarabiają na miesiąc 34 tys.?

I jak się ma wynagrodzenie prezydenta państwa, który dostaje na rękę 15 tys. miesięcznie do chociażby pensji dyrektora ZOZ zarabiającego 22 tys.?

A więc obniżka wynagrodzeń poselskich to czysty pijar, nie żadne tam porządkowanie państwa.

Niestety widać to wyraźnie także w innych decyzjach PiS, że nie naprawa państwa, ale pijar i kupowanie głosów wyborców są zasadą działania „Dobrej Zmiany”.
I wreszcie powstaje pytanie o postawę posłów PiS, którzy prywatnie myślą i mówią co innego, ale na rozkaz Prezesa pokornie wykonują każdą bzdurę.

Czy ludzie, którzy w imię utrzymania stanowiska rezygnują z własnego rozumu i sumienia mogą rządzić państwem?

Czy posłowie, którzy tak głęboko nie szanują sami siebie, pozwalając się traktować jak kukiełki potrafią szanować innych?

I czy tacy właśnie „posłowie-podwładni” mogą przywrócić szacunek dla Polski?

Janusz Sanocki - Poseł 

KOMENTARZE

 • mamy wodza
  No ale Kaczyński na wodza się sam nie wybrał.
  Został wybrany przez członków partii.
  Że zarządził obniżki i to także tym z innych partii, to też dobrze. Bynajmniej nie był to jego pomysł, a raczej konieczna reakcja na falę krytyki ze strony opozycji.
  Zatem można powiedzieć, że obniżki ,,zaprogramowali", ci z ław opozycji i mediów nieprzychylnych PiS–owi. Skrytykowali, dostali cięcie po kasie.
 • Bardzo dobre pytanie
  "Czy posłowie, którzy tak głęboko nie szanują sami siebie, pozwalając się traktować jak kukiełki potrafią szanować innych?"

  Oczywiście, że nie. Oni siedzą w sejmie po to, aby brać tę dwukrotną średnią krajową przy o wiele mniejszym progu podatkowym - jak na wybraną kastę przystało - i wykonywać rozkazy, a nie po to, żeby służyć obywatelom, których, i których wolę powinni szanować, co widać po ich głosowaniach (albo wstrzymywaniu się od głosów), czego przykładów by można mnożyć na setki.

  Jeden z ostatnich przykładów: Jeden poseł wystąpił z wnioskiem, aby sejm wystosował petycję do Trumpa o nie podpisywanie ustawy 447, co z pewnością zostałoby zauważone w Białym Domu: oto cały polski parlament przeciwstawia się bezprawnej ustawie, skoro najwyżsi urzędnicy państwowi nie stają na wysokości zadania, mówiąc łagodnie. Poparło ten wniosek 4, słownie: czterech (!!!) posłów.

  Prostytucja jest zawodem starym, ale także bardzo ryzykownym; tym gorzej dla posłów, jeśli o tym nie wiedzą.
 • Jakie hobby ma prezes ?
  Wydając rozkaz obniżki uPOsażeń POselskich dał PISowki genesk dowód na to, że Posłowie knesejmu nie znaczą nic, równie dobrze by było, gdyby ich nie było a jedynie sami prezesi partyjek i kanapek !
  Atrapa sejmowa została opuszczona przez kaczora, zrobił to nieświadomie ?
 • @Lotna 12:46:53
  Brawo Lotna !!!
 • @Lotna 12:46:53
  Bez badań psychiatrycznych wszyscy kandydaci i posłowie , czy senatorowie Won . Ave.
 • @Oświat 09:47:23
  BORUSEWICZ:

  Nie wezmę udziału w głosowaniu w Senacie nad ustawą o obniżeniu uposażeń dla parlamentarzystów; to hucpa,
 • @Repsol 21:31:59
  No to PIS miałby zdecydowana większość konstytucyjna.
  Czy o to chodzi
  8-))))))))))))))
 • @Husky 21:41:00
  Co Ty nie powiesz . :))) http://0.s.dziennik.pl/pliki/10495000/10495060-antoni-macierewcz-900-551.jpg
 • @Lotna 12:46:53
  POwinno się przywrócić karę śmierci za ZDRADĘ i "przestępstwo wielkiej wartości", jak za "komuny".

  Tylko żeby do tego doprowadzić, to pierwsze wyroki musiałyby wydać (i wykonać!) "Trybunały Ludowe" aka "dziki motłoch". Bo NICZEGO INNEGO "POsłowie" (wszelkiej maści) się wydają NIE obawiać.
  Górników się boją, bo..... potrafią się skrzyknąć i np w 10.000 chłopa pojechać do Wwy w celu "wyklepania facyjaty"...

  IMO DLATEGO musiał "samobójczyć się" Lepper, bo potrafił porwać Polskich chłopów... A chłop jak "ryle" by się nie patyczkował, tylko na latarnię...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930