Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 4 komentarze

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

Wyklętyzm – nowa religia?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Mordercy bezbronnej ludności cywilnej nigdzie nie powinni stać na cokołach. Nie powinni być pokazywani jako wzór do naśladowania. Nie ma bowiem, w żadnym kodeksie etycznym zgody na mordowanie bezbronnych ludzi tylko dlatego, że są innej narodowości.

 Wyklętyzm – nowa religia?

Nie podoba nam się kiedy Ukraina odbudowuje swoją tożsamość na kulcie morderców UPA, OUN, budując pomniki Banderze i Szuchewyczowi – ideologom i organizatorom okrutnej rzezi bezbronnej polskiej ludności Kresów.

I słusznie, że nam się nie podoba. 

Mordercy bezbronnej ludności cywilnej nigdzie nie powinni stać na cokołach. Nigdzie nie powinni być pokazywani jako wzór do naśladowania. Nie ma bowiem, w żadnym kodeksie etycznym zgody na mordowanie bezbronnych ludzi tylko dlatego, że są innej narodowości, mówią innym językiem czy wyznają inną religię.

Bandyci z UPA łamali te zasady – mordowali bezbronnych wieśniaków Wołynia, Galicji Wschodniej tylko dlatego, że uznali Lacha za wroga. Dlatego bandyci z UPA to nie żadni bohaterowie i nie zasługują na pokazywanie jako wzór.
I nic do tego nie ma, że walczyli z komunistami. Jeśli byśmy przyjęli że walka z komunistami upoważnia do popełniania zbrodni to za bohaterów powinniśmy uznać Waffen SS – ta formacja najdłużej i najofiarniej walczyła bowiem z komunistami.
Nie zgadzamy się na wybielanie UPA, ale co z naszymi „bohaterami”?

Oto przetoczyła się przez nasz nieszczęśliwy kraj kolejna rocznica „Żołnierzy Wyklętych” – czyli partyzantów walczących z władzą komunistyczną w Polsce po 1944 roku.
Czy ten nowy kult – zaakceptowany i wspierany przez państwowe władze najwyższego szczebla przypadkiem nie ma w sobie tych samych wad jakie wytykamy Ukraińcom czczącym UPA?
Muszę poprzedzić zasadniczą część mojego rozważania osobistą refleksją.

Otóż zostałem wychowany w domu patriotycznym, antykomunistycznym gdzie bohaterów walczących z „komuną” otaczało się sympatią i szacunkiem. Ot tak z intuicji i na przekór komunie. Zanim jeszcze o „Wyklętych” zaczęło być głośno, dziesięć lat temu zorganizowałem w moim rodzinnym mieście wystawę poświęconą partyzantom antykomunistycznego podziemia.
Poprzedziła ją recytacja pięknego wiersza „Wilki”.

Przychodzą mi na myśl ten wiersz bo Herbert składając swego rodzaju hołd tym co „żyli prawem wilka” nie dokonywał ich apoteozy. Litował się nad losem tych, których „dopadła w serce mściwa rozpacz” ale nie stawiał ich na piedestale i nie kazał uważać za świętych, za nieskalanych męczenników narodowej sprawy.

Tymczasem rząd PiS właśnie takiego zabiegu dokonuje.

Stawia na cokoły „wyklętych” jako całość, jako grupę i każe im oddawać hołd.

A z takim „przegięciem” nikt kto szanuje Prawdę i kto rozumie, że jak potępiamy morderców Polaków z Wołynia, to nie możemy pochwalać morderców bezbronnych dwustu Ukraińców ze wsi Wierzchowiny pomordowanych przez oddział NSZ, tylko dlatego że byli Ukraińcami.

Nie możemy stawiać na cokół narodowego bohatera majora Łupaszki, którego żołnierze z zimną krwią mordowali starców, kobiety i dzieci w Dubinkach czy Olkunach – tylko dlatego, że byli to Litwini.

Nie możemy jako bohatera pokazywać młodzieży kpt. Rajmunda Rajsa „Burego” tylko dlatego, że toczył on walkę z komuną, bo ten żołnierz łamiąc wszystkie zasady i konwencje mordował osobiście i kazał mordować cywilów – dzieci, kobiety, starców z białoruskich wsi (patrz: Zaleszany) tylko dlatego, że byli Białorusinami i wyznawali prawosławie.
Porażające świadectwa zbrodni dokonywanych przez naszych partyzantów przytaczają historycy, którzy nie oddali się jeszcze na służbę nowej ideologii.

Ukazała się właśnie książka Piotra Zychowicza „Skazy na pancerzach”, która wbrew nowej religii „Wyklętyzmu” pokazuje udowodnione ponad wszelką wątpliwość fakty.

Refleksja jaka przychodzi po zderzeniu historycznej prawdy o „wyklętych” z nową ideologią rozpowszechnianą przez obecne władze jest taka, że mamy oto po raz kolejny przykład rozgrywania historii do bieżących politycznych walk. Co fatalnie wpływa na naukę historii jako takiej i na politykę naszego państwa.

Ani bowiem „wyklęci” nie byli święci, ani komuna (zwłaszcza po roku 1956) nie była okupacją, a już na pewno niepodległość Polski nie zaczyna się od zwycięstwa PiS-u w wyborach 2015 roku.

Janusz Sanocki - Poseł

KOMENTARZE

 • Jeśli by się okazało,
  że generał Fidorf Nil w swych młodych latach brał udział w zabójstwie generała Zalewskiego to bylibyśmy w domu. Piłsudczykowskie qrestwo zaciera ślady.
 • W pełni się z tym zgadzam...
  Słyszałem, jak ci tzw żołnierze przeklęci strzelali do chłopów którzy uprawiali ziemię którą dostali w ramach tzw reformy rolnej.
  Oczywiście, byli bohaterowie bez skazy jak np Rotmistrz Pilecki, ale zestawianie go razem w jednym szeregu np "Ogniem", to jest już jakaś kpina z Historii Polski. To można poczytać o tym żołnierzu(?) wyklętym/przeklętym
  https://marucha.wordpress.com/2012/03/01/%e2%80%9eogien-zolnierz-wyklety-czy-przeklety/
 • @nikander 08:18:22
  Czyżby gen Fieldorf był piłsudczykiem i brał udział w Zamachu Majowym? Bo niestety nie znam aż tak biegle tego tego rozdziału Historii Polski.
 • @Jan Paweł 08:52:28
  Prawdziwym polskim bohaterem narodowym - jest Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki.
  Można także wspomnieć - o Aleksandrze Kwaśniewskim.
 • @Jan Paweł 08:52:28
  Tak. Fildorf był pisudczykiem. Informację o prawdopodobnym jego udziale w zamordowaniu generała Zaleskiego każdy mógł usłyszeć we wczorajszym programie Warto Rozmawiać. Zalewski był obok Rozwadowskiego drugim generałem, który "kradł" Piłsudskiemu zwycięstwo w bitwie warszawskiej. Piłsudski się nie pier_olił.
 • Autor
  Wszyscy walczący z "reakcyjnym podziemiem" powinni znaleźć się w panteonie zasłużonych Polaków.
  W szcególności działacze PZPR, którzy utrwalali władzę radziecką, na terenie naszego uciemiężonego kraju - przez polskich Panów.

  http://wf2.xcdn.pl/files/16/10/05/665909_Zvvm_9e40fb246f6b260698b6ab9792d_82.jpg
 • @Talbot 09:37:03
  Czytam Pana teksty i niejednokrotnie wysoko je oceniam. Jednak proszę zachować proporcje. Wojna to "czas kaleki". Nie to abym chciał tym usprawiedliwiać tamte czasy. Wszystko było jednak bardziej skomplikowane niż może nam się to wydawać. Szkoda mi tylko tamtych chłopców, którzy "musieli wrócić do lasu" za sprawą swoich dowódców.
  Lata 50-te pamiętam bardzo dobrze. Nie muszę niczego czytać.
 • WRZUCANIE WSZYSTKICH "WYKLĘTYCH" DO JEDNEGO WORKA TO PRZESADA?
  Ja jestem synem śp.TADEUSZA ZIEMBIŃSKIEGO, który to 1948 r. zosatał aresztowany , bo działał jako radiotelegrafista w Nieleganym Oddziale Harcerskim, który to miał na celu wysadzenie w parku Poniatowskiego w Łodzi pomnika ŻOŁNIERZRZY RADZIECKICH!?Skatowno mego tatę podczas przesłuchań i do końca swego życia był gułchy na jedno ucho!W związku z tym , jako pracownik Stoczni Gdańskiej nie mógł pracować na wysokościach , co ograniczało jego możliwośći zarobkowe.Ojciec mój nigdy o tym nie mówił , bo był człowiekiem skromnym.Po śmierci jego IPN wytoczył proces o Zbrodnie Przeciw Narodowi Polskiemu i nasza rodzina dostała skromną rekompensatę po ....2 tyś na osobę.
  O takich żołnierzach wyklętych media nie piszą i historii ich nie upubliczniają!

  Na WOJNIE Świętych nie ma i niema czym się chełpić , bo LEPIEJ NIECH POKÓJ ZAPANUJE NA ŚWIECIE a wojnach i ich bochaterach lepiej wtedy zapomnieć!

  MORSKIE DRUŻYNY STRZELECKIE
  Kontradmirał
  Sławomir Ziembiński
 • @Talbot 09:37:03
  Kolejny "polski" bohater niezłomny którego przymuszono do podpisania Traktatu Lizbońskiego który faktycznie zlikwidował niepodległość Polski.
  Poniżej kartofel w wielkim bólu prezentuje podpisany przez siebie Traktat.

  http://i64.tinypic.com/2jajngx.jpg
 • @Robik 09:57:35
  Zapomniałem, aby dodać do panteonu - Bronka Geremka - zasłużonego działacza partii zdradzieckiej.
 • @nikander 08:18:22
  Zagórski, Rozwadowski, teraz jeszcze Zalewski.
  Coraz ciekawiej.
  No i żeby nie wyszło coś, co gdzieś tam się wolno w świadomości przebija.

  Podobno polska "Dwójka" była najlepszym tego typu urządzeniem na świecie, złamała szyfry, pomogła w dużej skali Angolom, a nawet założyła podstawy CIAp.

  Nie wszystko mogę, nie wszystko chcę pisać, ale coraz ciekawiej się robi.

  Zwykle się z Panem kłócę tu, ale chcę zauważyć, że ks. Popiełuszko zginą męczeńską śmiercią, przy czym zakładał w czasie PRLu jakiś szczątkowy ośrodek analityczno-planistyczny.
  Czyżby to tak rozwścieczyło.

  Gdyby były jakieś nawet małe budżety na systematyczną pracę, to bardzo dużo można byłoby osiągnąć i wyjaśnić z korzyścią, także i przede wszystkim materialną, dla Polski i Polaków.

  No i warto skojarzyć z tym:

  https://www.youtube.com/watch?v=7ZusI2P4C2g

  Dodam, że:
  "Za zorganizowanie zamachu na ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego Stepan Bandera wyrokiem sądu okręgowego w Warszawie z 13 stycznia 1936 został skazany na karę śmierci, którą na mocy amnestii zamieniono na karę dożywotniego pozbawienia wolności"

  Skąd taka łaskawość.
  Za terrorystyczne zabicie ministra i to ministra spraw wewnętrznych.
  Kiedy do chłopów buntujących się na obciążenie nowymi daninami i spowodowaną polityką II RP biedę, strzelano bez większych oporów.

  To wszystko są okruchy, ale trzeba budżetów, żeby systematycznie to opracować i połączyć.
  To i tysiące innych rzeczy.

  I nie żeby grzebać w historii, bo to przy okazji, ale by wyciągnąć wnioski i korzyści na dziś.

  Dalej.
  Śp. Marek Karp też został zamordowany, w zasadzie została wykonana na nim publiczna egzekucja - hasło Ośrodek Studiów Wschodnich.
  Śp. Andrzej Lepper podobnie - hasło posiadana wiedza.

  I jeszcze dalej.
  UB/SB sama tworzyła lipne oddziały "wyklętych" złożone z kryminalistów, sadystów, bandytów i agentów, żeby uzasadnić swoją pozycję w PRLu, zniesławić prawdziwe oddziały, oraz wyłuskać ważniejszych partyzantów.
  No i jak najdłużej podsycać wojnę domową.
  A może temu też celowi służyło tak brutalne tępienie Polaków.

  Teraz okazuje się, że może jest jeszcze coś.

  Przepraszam Pana za nieskładny wpis, ale inaczej się nie da.
 • @Robik 09:57:35
  1000/1000.

  Szkoda słów.
  Jeden obraz i Pański wpis wystarczą.
 • "Komuna nie była okupacją"
  Istotnie. To był raczej kolonializm.
 • @AlexSailor 10:10:36
  Gdyby nie było Teherenu i Jałty sprawa byłaby prostsza. Mielibyśmy niewątpliwie wojnę domową i zwyciężcy mieliby rację. Jednak i tak mieliśmy szczęście.
  Co mają w tej sytuacji powiedzieć Jugosłowianie, których sprzedał własny król, a jak stwierdził w jednym z wywiadów w latach 90-tych to decyzję podjął jak mu amerykański generał przystawił gnata go głowy.
  Po wycofanlu się dywizji NKWD to Amerykanie doposażyli nasze uddziały UB (wojsko dziadowskie, jak raportował jeden z przedstawicieli ich misji wojskowej) aby się z tymi partyzantami nie pier_dzielili. To co, sumienie ich dręczyło?
 • @Robik 09:57:35
  "Kolejny "polski" bohater niezłomny którego przymuszono do podpisania Traktatu Lizbońskiego"

  Przypominasz sobie jak L. Kaczyński był szykanowany gdy wahał się z podpisaniem Traktatu?
  Zabierano jemu fotel w PE, musiał lecieć rejsowym samolotem, media prezentowały opinie Polaków głosujących w sondażach za podpisaniem traktatu?
  Trwała totalna nagonka na niego - jak nie podpisze - to Polska będzie miała problemy w UE.
  W końcu skończyło się "katastrofą" w Smoleńsku.
 • @bez kropki 10:14:17
  "To był raczej kolonializm."
  Istotnie. A w Kongo za Leopolda kwitła demokracja....
 • @Czerwony Korsarz z Gdańska 09:55:41
  Wiesz co , trzeba mieć naprawdę zryty łeb

  ,, który to 1948 r. zosatał aresztowany , bo działał jako radiotelegrafista w Nieleganym Oddziale Harcerskim, który to miał na celu wysadzenie w parku Poniatowskiego w Łodzi pomnika ŻOŁNIERZRZY RADZIECKICH!? ,,

  Weź i wysadź z dwa pomniki Kaczyńskiego , zobaczymy co będzie , a mamy już inne czasy .
  Piskorski siedzi dwa lata , został pobity w więzieniu a sprawcę chroni ustawa

  Trochę myślenia .
 • @Talbot 10:26:36
  To ta "katastrofa" to za to, że podpisał?
  Prawdziwy mąż stanu zrobiłby to co było zgodne z polską racją stanu.
  Powinien zwrócić się w TV do narodu i wytłumaczyć w kilku prostych zdaniach dlaczego polski prezydent nie może tego Traktatu podpisać.
  Twoim zdaniem to był zwykły tchórz który wiedział, że Trakat jest zły ale przestraszył się nacisków... Teraz też J. Kaczyński nie chce dać sprawy zabójstwa ks. Popiełuszki w ręce prokuratora Witkowskiego żeby ukryć prawdę. Wcześniej przed wyborami obiecał a po wyborach się na niego wypiął. KŁAMCA!
  Zdradą wobec Polski było przerwanie exhumacji w Jedwabne.
  Zdradą wobec Polski jest popieranie banderowskiej Ukrainy.
  Myślę, że to nie są jednak bardziej zdrajcy niż tchórze, chociaż tchórze pewnie też!
  Teraz jego brat zdrajca popiera powstanie Armii Europejskiej.
  Jawna zdrada!
 • @nikander 10:24:42
  Sumienie?
  Raczy Pan żartować.
  Tylko business i kasa.
  Sorry Winnetou - business is business.

  A co do tego amerykańskiego generała, to najprawdopodobniej blefował.
  Nawet gdyby nacisnął spust, to szlachectwo zobowiązuje.
  Nie tylko Niezłomnych chłopów.

  Patrz KL i TL.

  Niewątpliwie wojna domowa w Polsce po II WŚ była podsycana celowo przez Zachód i przez polsko(?)języczną ubecję.
  Finowie jakoś potrafili się dogadać.
  Może chodziło o to, by Polacy się nie dogadali z nowym hegemonem mianowanym w Jałcie i Teheranie.
 • @fabi 10:27:24
  Tam wysadź (abstrahując od bezsensowności wysadzania).
  Spróbuj tylko pomyśleć, 10 lat jak w banku.
  Przypomnę Brunona K. otoczonego samymi życzliwymi pomocnikami na etatach i jego proces lepszy niż scenariusz filmów Barei.
  No, ale na przesłuchaniach mniej i rzadziej katują oraz rzadziej zabijają.
  Co jednak jest różnicą w jakości.
 • @Robik 10:52:25
  Proszę przyjąć założenie, że w Polsce rządzi jedna partia, następca niepatriotycznej frakcji PZPR - popis psld, uzupełniona zaciągiem smętnych panów o różnych kolorach i ich honorowych współpracowników (©Michalkiewicz).
  No i dużo rzeczy się wyjaśni.
 • @AlexSailor 11:07:16
  ,, rzadziej katują oraz rzadziej zabijają ,, biją , bija np. Piskorski i dwa lata bez zarzutu. Ludzi są różni , kiedy dostają władzę nie ma zmiłuj się .

  Z tym harcerzem ...rok po wojnie i czasu walki z zbrojnym podziemiem i tak miał szczęście .
  A Niesiołowski , tak to już były inne czasy ..
 • Skąd kult wyklętych ? to bardzo proste.
  Globalna mafia walczy ze wszystkich sił z powstającą z kolan Rosją.
  Każdy wróg Rosji jest ich wielkim "przyjacielem".
  Wyklęci byli wrogami ZSRR.

  Kult wyklętych to nic innego jak urabianie ideologiczne mięsa armatniego do wojny z Rosją.
  A to oznacza że globalni bandyci tej wojny chcą .
  A to oznacza również że Solidaruchy PO i PIS oraz pomniejsze ich kolaboranty są wprost agenturą globalnej mafii żydowskiej.

  Kult bandytów przeklętych po raz kolejny dowodzi who is who w "Polskiej" polityce.

  Polska jest krajem okupowanym przez globalnych bandytów podobnie jak pół świata , wszędzie tam gdzie mają swoje bazy.
  Solidaruchy są niczym innym jak ich agenturą podobnie jak KK.

  Niby truizm ale warto podkreślać wszystkie oznaki tej samej prawdy.
 • @AlexSailor 11:13:23
  SLD czyli post PRLowscy mają da oblicza.
  Jedni zdradzili na rzecz współpracy z globalną mafią żydowską (Kwaśniewski i kolesie) inni nie zdradzili próbowali znaleźć miejsce dla swoich racji po 89r (Oleksy, Miller).

  Jak wiemy Kwaśniewski robił karierę na żydowskich salonach... próbował wręcz robić karierę międzynarodową.

  Natomiast Oleksy i Miller obaj zostali w drodze prowokacji politycznych i brutalnych nagonek medialnych odsunięci od władzy... przy walnym głośnym udziale Solidaruchów z PO i PIS .

  Inne czysty politycznie samorodek czyli Lepper też prowadził politykę pro Polską (podobnie jak SLD Oleksego czy Millera) i skończył jeszcze gorzej bo został zamordowany.
  I nikt z solidaruchów nie domaga się realnego rzeczywistego obiektywnego śledztwa co jednoznacznie wskazuje na sprawców.

  Podobnie jest ze sprawą Piskorskiego.

  To pokazuje kto jest bandytą a kto nie.
 • @nikander 09:08:58
  No, to powoli mamy jasność...
  Skąd się wzięły po "odzyskaniu" wolności, te niektóre mity i legendy...
  Dziękuję za informację.
 • @AlexSailor 11:01:54
  Podobno Stalin chciał się dogadać z polskimi narodowcami, ale oni chcieli przedwojennego dworskiego feudalnego porządku, którego Stalin od dziecka nie mógł ścierpieć, bo kiedyś w dzieciństwie jakiś arystokrata dał mu porządnie w kość.
 • @nikander 09:08:58
  Mam niestety rodzinne powiązania w tych wydarzeniach.
  Matka jako dziecko podobno bywała u Piłsudskiego.
  .. ale nie znam kulisów sprawy Zalewskiego.

  Piłsudskiego a właściwe jego brutalnej i krwawej polityki nie cenię.
  Piłsudski był twórcą Polskich obozów ... dla opozycji oraz de facto polskich obozów eksterminacyjnych dla rosyjskich jeńców wojennych.
  Kolejna spraw to zbrodnie Piłsudskiego podczas jego wyprawy na Kijów.
  Ukraińcy mają pełną rację zestawiając zbrodnie Piłsudskiego ze zbrodniami banderowców.
  Można wręcz w sposób uzasadniony przypuszczać że zbrodnie Piłsudskiego katalizowały zbrodnie banderowców na Polakach
  oraz zbrodnię Katyńską.
  A na pewno wymienione zbrodnie Piłsudskiego ułatwiały decyzje o wymordowaniu Polaków.
  Mówiąc ostro można powiedzieć że to Piłsudski katalizował te zbrodnie na Polakach (Wołyń , Katyń).

  Na tym nieciekawie wygląda kult Piłsudskiego tworzony przez solidaruchów. To iście talmudyczna logika.

  .
 • @Oscar 16:48:58
  poniżej opis historii zaginięcia gen Zagórskiego.
  https://historia.org.pl/2012/08/06/co-naprawde-stalo-sie-z-generalem-zagorskim/

  Na tle tego co napisałem fundament "patriotyzmu" PISu i innych solidaruchów z Piłsudskim w roli głównej wygląda bardzo Macciawelistycznie czy Talmudycznie,

  Solidaruchy czczą zbrodniarza (Bereza Kartuska, obozy jenieckie) który zmobilizował swoje ofiary do równie krwawego rewanżu (Wołyń , Katyń)
  i jednocześnie głośno i nieustannie opłakują ofiary tego również zbrodniczego rewanżu i zupełnie ignorują fakt że tę spiralę śmierci rozpoczął ich idol Piłsudski.

  Teraz solidaruchy (PIS ale i PO) na zlecenie globalnej mafii żydowskiej pracują nad kolejną spiralą śmierci na razie są na etapie katalizowania spirali nienawiści.

  Historia kołem się toczy.
 • @Oscar 16:48:58
  Chciałoby się zatem powtórzyć za poetą:
  "...Tylko odmień czas kaleki,
  zakryj groby płaszczem rzeki,
  zetrzyj z włosów pył bitewny,
  tych lat gniewnych
  czarny pył..."
  I nie dopuścić do powtórki z rozrywki.
 • @Oscar 16:48:58
  Można usprawiedliwiać pewne rzeczy zbrodniami Piłsudskiego, jednak nie da się usprawiedliwić ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na Polakach w sposób taki, ze SS- manom stawały włosy dęba!
  Kto to widział aby rozcinać brzuch kobiecie i wkładać tam kota?
  Kto to widział aby dziecku przybijać gwoździem do stołu język; przecież takie i inne sposoby bestialstwa Ukraińców są oficjalne i udokumentowane!
  A minęło od tych bestialstw ponad 70 lat i co?
  Któż to ukrzyżował oswojone ptaki, orły, w posesji Janukowycza?
  Któż to spalił żywcem i rąbał siekierami ludzi w Odessie?
  Któż codziennie ostrzeliwuje ludność cywilną w pobliżu strefy podziału, bezczelnie kłamiąc, że to Opołczeńcy sami się ostrzeliwują i przy okazji walą w cywilów?
  To tylko te najgłośniejsze przykłady obecnej "działalności" następców tych, którzy to niby mają pretensje do Polaków, że ci za czasów Piłsudskiego źle ich traktowali i zabijali.
  "Piłsudski katalizował te zbrodnie na Polakach" - ludobójstwo nie ma ŻADNEGO wytłumaczenia!
 • @lorenco 17:46:14
  " ludobójstwo nie ma ŻADNEGO wytłumaczenia!"
  to nieprecyzyjna myśl.
  każde ludobójstwo ma jakąś drogę dochodzenie do zbrodni, jakąś motywację, argumentację, uzasadnienie ze strony zbrodniarzy.

  ja by powiedział że:
  Ludobójstwo nie ma żadnego usprawiedliwienia.

  Ludobójstwo banderowców było odpowiedzią na skrajne barbarzyństwo Piłsudskiego (jego wojsk) w marszy na Kijów.
  Widziałem nawet w TV po 89r wyznania jednego z "bohaterów" Piłsudskiego który brał udział w tych rzeziach na Ukrainie.
  mówił z wyraźnie kwaśną miną z wyrzutem sumienia ze wstydem..."wymordowaliśmy tam mnóstwo ludzi"
  a mordowali każdego podejrzanego o komunizm a podejrzanym każdy ukraiński biedak... a biedoty na Ukrainie było jak wiemy zdecydowana większość.

  Nie ma usprawiedliwienia dla zbrodni ale są zwykle jej jakieś przyczyny
  i o tym pisałem.
 • @Oscar 17:58:41
  "wymordowaliśmy tam mnóstwo ludzi" - też nabijali dzieci na sztachety?
 • @lorenco 18:08:06
  rozbudzona zbrodniami nienawiść objawia się bardzo różnie.
  i dlatego warto wygaszać spirale nienawiści... a powody w historii do nienawiści są zawsze i najczęściej po obu stronach.

  Niestety PIS i solidaruchy od 89r i wcześniej nieustannie rozkręcają spiral`e nienawiści. To kolejna prosta droga do kolejnych zbrodni.
  Już zaczęli mszcząc się zbiorowo na mundurowych emerytach z czasu PRLu.
  To już nie tylko nienawistne gadanie .. to już są czyny.

  kroczek po kroczku ...i znów poleje się krew.
 • @Oscar 17:58:41
  Oscar, aby było jasne, tylko Dmowski był politykiem, który zasłużył aby być bohaterem Polaków.
  Natomiast nie można tłumaczyć skrajnego barbarzyństwa Ukraińców czymkolwiek: Piłsudskim, a to, że polscy panowie źle ich traktowali a to, że polski chłop był bogatszy.
  Po prostu Ukraińcy są leniwi i tępawi.
  Jak Polska odzyskała niepodległość, trzeba było tworzyć administrację, struktury państwa. Byli potrzebni wykształceni ludzie. Polacy, czy to chłop czy mieszczanin wysyłali swoje dzieci do szkół już za zaborów.
  A Ukraińcy nie, ledwie z łaską i przymusem kończyli podstawówkę.
  A potem wielkie pretensje, że to Polaków obsadza się na urzędach i oczywiście płacz: jakie to my Ukraińce bidne i pokrzywdzone.
  Teraz też tak jest: cały czas Ukraińcy są bidne i pokrzywdzone.
 • @Oscar 18:54:00
  Może się poleje, jednak mało albo wcale.
  Spacyfikują rozruchy juz w zalążku obce policje czy wojsko.
  Po to jest przyjęta ustawa o ingerencji z zagranicy.
 • @AlexSailor 11:01:54
  Tak Finowie . SS Freiwilligen-Battalion „Nordost” .Dalej o warunkach kapitulacji szkoda dyskutować .
 • @lorenco 19:19:23
  Pzdr. Ty masz ciekawostkę .https://www.youtube.com/watch?v=axHhxgZcdjU
 • @Repsol 20:46:47
  Taa, jak to się hiroje zorganizowały aby pokazać, że Lwów nie dla polskich panów! Podczas jak my jesteśmy dzieleni i skaczemy sobie do oczu, UPAina coraz bardziej jednoczy się pod czerwono czarna flagą.
 • Okiem Suwerena ..Spostrzeżenia parlamentarzysty
  Rozumie ze chroni immunitet..

  ,,Do sądu za obrazę „wyklętych”?

  https://strajk.eu/do-sadu-za-obraze-wykletych-prawicowa-fundacja-zapowiada-pozwy/

  porządek musi być , a kogo tam interesuje prawda .
 • @Robik 09:57:35
  Samo sedno.
 • "Wyklęci" byli bardzo różni podobnie jak "Żyydzi"
  Np jedni byli zapędzeni do lasu prześladowaniami UB, inni sądzili, że za parę miesięcy przyjdą Amerykanie, inni przyzwyczajeni do bezpieczeństwa s krzakach i stodołach z bronią itp. Byli także bezkompromisowi patrioci przeważnie chłopskiego pochodzenia np "Lew" Kopaczewski spod Fajsławic, którego starszy syn jako działacz "So;odarności Wa;czącej" wystąpił w audycji wyborczej ze swym pryncypałem Kornelem Moraczewskim i cepem, który miał obrazować jak będą młócili komunę po dojściu do władzy
 • @telewidzacy 10:26:01Przepraszam powinno być "z Kornelem Morawieckim lrgendarnym ojcem znanego bamkiera i opatrznościowego premi
  Premier, który przeciwstawił kult katastrofozamachu kultowi holocaustu jewishamerykanów, palestyńskich nowohebrajczyków i polskich pobermanowskich judeopsychofreników nawet z Episkopatu po selekcjach i kreacjach bermanowskich na p[odstawie Porozumienia miedzy PRL a Kościołem z kwietniA 1950r w celu opanowania Watyka nuanalogicznie do opanowania konspiracji Sawinkowa w ZSRR i polskiej konspiracji zbrojnej "wyklętych" po 1944-47r.
 • TAKIE SĄ FAKTY Z NIMI SIĘ NIE DYSKUTUJE!
  Po co to porównywać z tym co dzisiaj?Ja mam dokumenty z tamtych czasów z procesu i sledztwa - dostałem od Matki i z IPN!

  MORSKIE DRUŻYNY STRZELECKIE
  Kontradmirał
  Slawomir Ziembiński

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930