Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 4 komentarze

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

„Poklep Pan moją! – Też jest Żydówką!”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przy całym szacunku do naszych „starszych braci w wierze” nasze wzajemne relacje muszą być oparte na równowadze i wzajemnym szacunku.

„Poklep Pan moją! – Też jest Żydówką!”

Jedna z anegdot o słynnym przedwojennym birbancie – generale Bolesławie Wienianwie- Długoszowskim opowiada jak to na dansingu w Zakopanem Wieniawa tańczy i nagle poklepuje tańczącą obok z mężem, urodziwą Żydówkę.
Oburzony maż rzuca się do Wieniawy z pretensjami, na co uroczy Boluś odpowiada: „O co Panu chodzi? Poklep Pan moją – też jest Żydówką”.

Anegdota - nawet nie wiadomo czy prawdziwa -obrazuje jednak całe bogactwo naszych relacji polsko-żydowskich w kraju, gdzie dwie społeczności żyły obok siebie przez kilkaset lat i - trzeba to powiedzieć – była to koegzystencja pokojowa.

Polska zapewniała tolerancję, dawała Żydom możliwości rozwoju, swobodnego wyznawania religii, a także egzystencji gospodarczej.

W katolickim kraju, gdzie pożyczanie pieniędzy na procent było grzechem, Żydzi zorganizowali bankowość, zajmowali się handlem – którym szlachta nie mogła się parać, drobnym rzemiosłem – byli wartościową częścią polskiego państwa.

Trzeba powiedzieć – państwa wieloetnicznego, w którym pojęcie narodowości długo rozumiane było jako przynależności i lojalność państwowa.

Tak jak dzisiaj rozumieją to Szwajcarzy czy Amerykanie (USA).

Etniczność czy religia to jedno, a przynależność państwowa, lojalność i patriotyzm wobec Ojczyzny to całkiem inna sprawa.

Stąd mieliśmy takich narodowych bohaterów jak Jarema Wiśniowiecki – Rusin czyli po dzisiejszemu – Ukrainiec, Kościuszko – Białorusin, Szopen – Francuz, czy np. Aleksander Sulkiewicz, właśc. Iskander Mirza Duzman Beg - bliski współpracownik Pisłudskiego, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej niezwykle zasłużony dla niepodległości, który po wieloletniej ofiarnej działalności podziemnej zginął w bitwie nad Stochodem w 1916 r.
Sulkiewicz był etnicznie Tatarem, a jednocześnie jest przykładem (niejednym przecież) polskiego patrioty, lepszego niż niejeden czystej krwi Słowianin.

A co powiedzieć o takich osobach jak Julian Tuwim, Marian Hemar – lwowski poeta, Żyd który o sobie mówił, że jest „Polakiem ochotniczym” i tysiącach innych, którzy poczuwali się do wspólnoty z Polską.

Polską rozumianą jako państwo oparte na takich wartościach jak chrześcijański uniwersalizm, z którego wypływają tolerancja, poszanowanie wolności obywatelskiej, a z tym szacunek dla godności każdego człowieka. Bo to w istocie stanowi fundament naszej tożsamości, a nie etniczna przynależność do jakiegoś słowiańskiego szczepu.

Generał Jaruzelski był doprawdy czystym etnicznie Polakiem i jakoś nie czuję z nim (sukinsynem) żadnej wspólnoty ducha.

Stąd etniczny nacjonalizm jest nam Polakom w istocie obcy i nie odegra żadnej istotnej roli na politycznej arenie. Etniczne rozumienie narodowości jest „wynalazkiem” niemieckim, adoptowanym przez Romana Dmowskiego do naszych warunków w XIX w., w okresie największego zagrożenia wynarodowieniem pod zaborami. Jednak w Polsce ten nurt nigdy nie przybrał tak radykalnego wymiaru jak w opanowanych szowinizmem Niemczech.

Dmowski i polski „nacjonalizm” nigdy nie przyjął skrajnych biologicznych koncepcji narodu, którego najwyższą emanacją stał się niemiecki nazizm oparty o rasistowską koncepcję „rasy panów”.
Polski tzw. „antysemityzm” nie miał podłoża „biologicznego”, był reakcją na dominację Żydów w handlu i finansach.

Dominację, która wyrastała na nepotyzmie plemiennym, wedle którego Żyd ma uczciwie rozliczać się z Żydami,ale w stosunku do „gojów” niekoniecznie. Uczciwy Żyd prof. Izrael Szahak opisuje świetnie zjawisko żydowskiego nepotyzmu w swoich książkach. Oto jeden cytat: „Co robić jak goj (chrześcijanin) wpadnie do studni? Ty go tam nie wpychaj, ale ty go nie ratuj!”– radzi Talmud.

I oto po ustawie o IPN ożyła dyskusja na temat polsko-żydowskich relacji, a także samej ustawy. Ustawa – moim przekonaniu -była potrzebna, a polski rząd i prezydent wykazali się odwagą w jej obronie.

Przy całym szacunku do naszych „starszych braci w wierze” nasze wzajemne relacji muszą być oparte na równowadze i wzajemnym szacunku.

Kropka! (I szalom)!

Janusz Sanocki

KOMENTARZE

 • Premier Morawiecki 11.02.18 w Chełmie POWIEDZIAŁ !
  Polska jest demokratycznym państwem i dlatego lewacka anarchistyczna Krytyka Polityczna jest mile widziana w Polsce !


  Słowianie ! albo Morawiecki bredzi albo jest cyniczny drań ! bo taki Bartosz Kramek z Fundacji Otwarty Dialog żyd nawołujący do wzniecenia wojny domowej w Polsce swobodnie chadza sobie po Warszawie i udziela wywiadów wszelkim żydowskim mass-mediom i włos mu z głowy nie spadł !

  ALE !
  Mateusz Piskorski który w wyborach demokratycznych chce zmienić Polski kierunek polityczny ! jest za to więziony prawie 2 lata !!!!

  TO MA BYĆ WASZA żydowska DEMOKRACJA PANIE MORAWIECKI ? !

  Panie premierze ! 39 minut pięknie przemawiał pan w bibliotece o antysemityzmie i 30 minut pana wystąpienia to były fantasmagorie !!

  Antysemityzm w stosunku do żydów nie wynika że są żydami ale wynika ze żyd to złodziej i rasista który nie współpracuje z Polakami ale go ordynarnie OKRADA ! antysemityzm jest POLITYCZNY !!!!!!!!

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach. nazista który żydów systematycznie mordował do tego ksenofob i antysemita !
 • Autor
  Ustawa – moim przekonaniu -była potrzebna, a polski rząd i prezydent wykazali się odwagą w jej obronie.


  I co tu dodac
  5*
 • @Husky 10:35:58
  //I co tu dodac//  // @Casey 22:16:11
  Nie obawiajmy się Izraela.

  Husky 06.02.2018 22:28:27 //  A wiesz jak odróżnić Husky od Malamuta?
 • była to koegzystencja pokojowa....
  PASOŻYT tasiemiec też prowadzi koegzystencję, ,,pokojową " z żywicielem aż do czasu kiedy żywiciel się o tym dowie i wybije pasożyta
 • @ele 10:23:47
  "Polska jest demokratycznym państwem i dlatego lewacka anarchistyczna Krytyka Polityczna jest mile widziana w Polsce !"
  Ale dla Dr Mateusza Piskorskiego w tym "demokratycznym" (czytaj faszystowskim) kraju za poglądy ląduje się w areszcie wydobywczym na lata...
  PiS-owscy bandyci bez sumień!
 • @andrzejw 12:26:21
  ... albo pasożyt zarżnie żywiciela i siebie samego przy okazji.
  ... albo przeskoczy na innego żywiciela...
 • @Robik 13:59:31
  Raczej to drugie, tylko że w końcu nie starczy tych żywicieli.
 • Wypisy pana posła
  "Polska zapewniała tolerancję, dawała Żydom możliwości rozwoju, swobodnego wyznawania religii, a także egzystencji gospodarczej.

  W katolickim kraju, gdzie pożyczanie pieniędzy na procent było grzechem, Żydzi zorganizowali bankowość, zajmowali się handlem – którym szlachta nie mogła się parać, drobnym rzemiosłem – byli wartościową częścią polskiego państwa."

  Aha, czyli gdyby nie żydzi, to by żadnej bankowości nie było? Ani handlu? Żydzi zajmowali się handlem i bankowością, bo tam nie trzeba było się napracować, a kłamać umieli jak z nut i nie mieli żadnych skrupułów, aby kogokolwiek wyzyskać, oszukać czy wykorzystać. Prus pisał dokładnie, dlaczego szlachta przegrywała konkurencję w przemyśle z żydami: między innymi dlatego, że szlachta uważała za niemoralne nieludzkie warunki pracy i wykorzystywanie robotników - dlatego żydzi mogli "egzystować" gospodarczo i dlatego dorobili się niejednej "kamienicy" - na polskiej krwi!

  W katolickim kraju? A przepraszam, czy Rosja była katolickim krajem? Cała "Zbrodnia i kara" obraca się wokół dylematu, czy ktoś, kto poprzez lichwę do cna wykorzystuje innych, jest nadal godny miana człowieka. Lichwa, Panie Sanocki, była i jest niemoralna i dlatego szlachta polska i wszyscy przyzwoici liudzie się nią nie zajmowali i nie zajmują. O ile wiem, kościół na nią teraz zezwala, więc katolicyzm nie ma tu nic do rzeczy.

  Proszę trochę pogłębić swoje wiadomości na temat stosunków polsko-żydowskich w Rzeczpospolitej, bo dobrymi intencjami to piekło jest wybrukowane.
 • @Lotna 19:11:57
  "szlachta uważała za niemoralne nieludzkie warunki pracy i wykorzystywanie robotników - dlatego żydzi "

  Nie wiem jak to z tą szlachetną szlachtą było. Jakoś nieludzkie traktowanie chłopów pańszczyźnianych i masowe sprowadzanie żydowskich arendarzy jej nie przeszkadzało.

  Dopiero jak zaborcy im chłopów zabrali, szlachta musiała zacząć pracować. To, że jej było trudno stać się warstwą przemysłową było kulturalnym ograniczeniem i nie moralne - po prostu szlachta miała tradycję zwalczania mieszczaństwa i przemysłu.

  Tacy Niemcy rozwijali swoją przedsiębiorczość przez stulecia.
 • hehe
  Autor napisał:
  "Jednak w Polsce ten nurt nigdy nie przybrał tak radykalnego wymiaru jak w opanowanych szowinizmem Niemczech."

  Banalna sprawa - wysadzonych z siodła w Niemczech było 70% narodu. Do dziś tylko 30% Niemców jest właścicielami nieruchomości. Zupełnie się nie dziwię popularności niemieckiego nazizmu. Żydzi zachowywali się bezczelnie. Za czapkę dolarów kupowali majątki których dawni właściciele dorabiali się przez pokolenia.
 • @Autor
  Jedyne wyjście: trzeba ożenić Kaczyńskiego z jakąś Żydówką.
  Są propozycje matrymonialne?
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:10:54
  http://media.wplm.pl/pictures/wp/photo/2014-01/630/347/sroda_yt_wp.jpg
 • Panie Sanocki...
  "Przy całym szacunku do naszych „starszych braci w wierze”.." CIACH !
  Jakoś nie mogę zrozumieć, na jakiej podstawie i z jakich-że to przyczyn,
  mam mieć szacunek dla swołoczy, określanej "starszymi braćmi w wierze" ?.. JAKIMI "starszymi braćmi" ? Chazarzy są starsi, niż Słowianie ?..
  "W wierze" ?.. W JAKIEJ "wierze" ?..
  I dlaczegóż-to miałbym mieć dla nich SZACUNEK ?..
  Czy pies - ma żywić SZACUNEK dla WSZY, zamieszkujących jego futro ?..
  I ostatnio - roszczących sobie pretensje do WŁAŚCICIELSTWA tegoż futra ? :)
  "...gdzie dwie społeczności żyły obok siebie przez kilkaset lat i - trzeba to powiedzieć – była to koegzystencja pokojowa..." CIACH !
  Może by tak PRZESTAĆ w nieskończoność powielać te stereotypy ?...
  Jakie "dwie społeczności" ?.. "Koegzystencja pokojowa" ?.. Doprawdy ?
  "Koegzystencja" drzewa, z jemiołą ?.. Żywiciela - z PASOŻYTEM ?..
  Owszem - żydzi, którzy czuli się POLAKAMI i nie egzekwowali sobie jakichkolwiek przywilejów, z racji swojej przynależności etnicznej do Narodu Wybranego - jak długo stosowali się i stosują do NASZEGO prawa, moralności i obyczajów - proszę bardzo. To po prostu POLACY. Nawet czarni Murzyni z Kenii - jeśli mówią po polsku i - jak wyżej (są tacy u nas dzisiaj !).
  Ale proszę to rozgraniczyć. Czy za "starszego brata w wierze" - z jego brodą i czarnym kapeluszu - uważa Pan "profesora" Hartmana ?.. Michnika ? Smolara ?.. Czy Polakiem jet Boni ?.. Gross ? Holland ? Stuhr ? Lewandowski ? Róża Thun von Handehoch ? Janda ?.. DUDA ?..
  Mam mieć dla tej swołoczy SZACUNEK ? :) ...
  Może pora zmieni c deczko NARRACJĘ, Panie Sanocki ? :)
  I wstać może z kolan wreszcie i PRZESTAĆ robić laskę żydowi ? :)
  Pozdrawiam...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930