Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 4 komentarze

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

Ani cara, ani Lenina!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Stan polskiego sądownictwa i prokuratury wymaga głębokich zmian, wymaga reformy. I to jak najszybciej. Ale... czy to tędy droga?

Ani cara, ani Lenina!

Carat był bardzo niesympatyczny. Samodzierżawie, brak wolności, cenzura, zsyłki, Sybir itd itp. My Polacy walczyliśmy z tą carską opresją przez dobre półtora wieku. Aż wreszcie pojawił się Wielki Reformator Włodzimierz Ilicz Lenin i dokonał całkowitego „zreformowania” tego podłego caratu. Carat zniknął, ale zsyłki i opresja – o wiele większa nawet - pozostała.

Nie chcę porównywać Zbigniewa Ziobro do Lenina - to tylko taka paralela, porównanie pewnych określeń czy istoty pojęć, którymi się posługujemy. Chodzi o pojęcie „reforma”, którą w stosunku do działań Ministra Ziobry i sejmowej większości posługują się rządowe media. Ciągle słyszymy, że proponowana przez Ziobrę ustawa to „reforma wymiaru sprawiedliwości” i że przeciwni tej reformie „są pedofile, obrońcy ubeków i alimenciarzy”.

Czy zatem to co robi PiS to rzeczywiście reforma?

Bo – przecież piszę o tym i mówię od lat – stan polskiego sądownictwa i prokuratury wymaga głębokich zmian, wymaga reformy.

A Platforma, PSL, Nowoczesna rzeczywiście – (jak ten carat) to skończone paskudy. Mają za pazurami na prawdę wiele. No i prezes Sądu Najwyższego sędzia Gersdorf też nie należy do najsympatyczniejszych osób. No to może rzeczywiście „zreformować” czyli rozpędzić po prostu to towarzystwo jak Lenin carat?

Zacznijmy od głównych zapisów ustawy i naszego systemu konstytucyjnego. Mimo różnych niedoskonałości opiera się on jednak o kilka kardynalnych zasad. Pierwszą jest zasada zwierzchnictwa Narodu.

To Naród – zgodnie z art. 4 Konstytucji – ma wybierać przedstawicieli poszczególnych władz. Ma to czynić albo bezpośrednio w wyborach powszechnych, albo pośrednio przez wybranych do tego celu przedstawicieli. Drugą zasadą jest trójpodział władz czyli autonomia poszczególnych władz wobec siebie. Zwłaszcza chodzi o autonomię sądownictwa, które nie może podlegać politycznemu nadzorowi ze strony władzy wykonawczej (rząd) ani ustawodawczej (Sejm). Mówi o tym art. 10 Konstytucji. Ale także art. Od 173 do 187 Ustawy Zasadniczej. Art. 180 zaś stwierdza wprost, że sędziowie są nieusuwalni.

Owszem posłowie i minister sprawiedliwości są „przedstawicielem Narodu”, ale nie zostali wybrani do wybierania i odwoływania sędziów.

Zasada zasada trójpodziału władz zostały złamane w ustawie o Sądzie Najwyższym, ale także w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa przepchniętej w trybie błyskawicznym przez parlament. O tym który sędzia Sądu Najwyższego zostanie usunięty z urzędu po „reorganizacji” zadecyduje de facto Minister Sprawiedliwości.

Wcześniej PiS zapewnił sobie kontrolę nad Krajową Radą Sądownictwa wprowadzając zasadę wyboru większości jej członków przez Sejm.

Do tego dochodzi zapis, który pozwala powołać na sędziego Sądu Najwyższego prokuratora Prokuratury Rejonowej, a jedynym warunkiem jest posiadanie przez niego 10 letniego stażu. To już jest – moim zdaniem – „jazda bez trzymanki”.

Prokuratorzy, którzy nigdy nie orzekali jako sędziowie, za to pracowali w instytucji zorganizowanej hierarchicznie, gdzie zwierzchnik może wydawać podwładnemu po prostu polecenia – mogą zostać sędziami i to od razu najwyższego organu sądowniczego państwa! Dlaczego właśnie prokuratorzy?

No bo Zbigniew Ziobro ma do tego zawodu prawniczego słabość, kieruje prokuraturą od 2 lat bezpośrednio, ma tam swoich faworytów, którzy przyzwyczaili się do wykonywania jego poleceń. I tak im zostanie potem, kiedy będą sędziami Sądu Najwyższego bo tresura pozostaje.

Mówiąc krótko ustawa, którą PiS przeforsował to nie żadna reforma, tylko po prostu zwiększenie wpływu obecnej większości parlamentarnej na wymiar sprawiedliwości.

Od wielu lat zabiegam ja i wielu obywateli o naprawę i prawdziwą reformę sądownictwa. Ale powinna być to prawdziwa reforma dokonana w interesie obywateli, a nie w interesie takiej czy innej partii.

Nie zgadzam się zatem na wciskanie mi kitu i nazywanie zwykłego partyjnego skoku na sądownictwo – reformą. Ani cara, ani Lenina nie będę popierał!

Janusz Sanocki - Poseł

KOMENTARZE

 • Autor pisze !
  Od wielu lat zabiegam ja i wielu obywateli o naprawę i prawdziwą reformę sądownictwa. Ale powinna być to prawdziwa reforma dokonana w interesie obywateli, a nie w interesie takiej czy innej partii.

  Panie Sanocki ! to jak ma być ta PRAWDZIWA REFORMA sądu ?

  Powoływanie się na tą żydo-faszytowską konstytucje może tylko żyd lub szabes-goj !!! dla Polaka to bandycka konstytucja pisana przez żydów dla żydów ! i na nią głosowało 22 % społeczeństwa !!!

  Frekwencja w referendum wyniosła 42,86%
  52,71% głosów opowiedziało się za przyjęciem konstytucji .

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach . żydzi okupują Polskę Europę !!!
 • Konstytucja żydowska z 1997 r JEST WYŁACZNIE DLA żydów !!!
  Majowe referendum 1997 roku odbyło się przy frekwencji niespełna 43% uprawnionych do głosowania (głosowało niespełna 12.140.000 osób).

  Spośród głosujących, na pytanie „Czy jesteś za przyjęciem Konstytucji RP uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 roku” „tak” odpowiedziało 52,7% głosujących (czyli 22,6% uprawnionych), Głosów na „Nie” było 45,9% (czyli w granicach 21% uprawnionych).

  żydzi NIE MACIE PRAWA POWOŁYWAĆ SIE NA KONSTYTUCJE !!! bo to nie jest polska konstytucja !!!

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach .
 • Autor
  W czyim imieniu "nadzwyczajna kasta" feruje wyroki, czy jak sama twierdzi orzeka ? Wie Pan to Panie Pośle ?
  Bo skoro feruje wyroki w imieniu Państwa Polskiego to czemu usiłuje Pan twierdzić że Państwo Polskie na wyroki "nadzwyczajnej kasty" nie powinno mieć wpływu ?
  Może w takim razie niech orzeka w imieniu "nadzwyczajnej kasty" albo w ogóle, żeby nie było nieporozumień, w imieniu Izraela. Podejrzewam, że Pan i Panu podobni, noszący nazwiska od miejsca zamieszkania ich przodków typu Mazowiecki, Amsterdamski czy Kijowski chętnie wesprą "nadzwyczajną kastę" w tym zbożnym dziele ... tym bardziej że są jej częścią tylko działają "pod przykryciem" jako zewnętrzni współpracownicy.
 • Nie ma komentarzy do żydowskiej konstytucji z 1997 r ?
  Cisza jak na cmentarzu ! a żydostwo z PO SLD PSL Nowoczesnej dalej będą lecieć w głupa że naród poparł konstytucje !?

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach .
 • Radze Panu Poslu....pisac
  na tematy na jakich sie zna:-)))
  A do tego czasu poznac terminy..jakimi sie posluguje- na czele z takim jak- samodierzawie! TO nie zaden wstyd dla pana Posla, bo skoro przezes Sadu Najwyzszego bylo nie bylo profesor prawa- nie wie co to Suweren....i nie wie co to Konstytucja...to co ma czytac poslad:-))))????
  SKoro slyszy takie bezecenstwa wyglaszane publicznie w Sejmie???
  Machanie Konstytutka, w ktorej nie ma ani pojecia co to Narod , ani kto jest narodem gospodarzem, POlakiem.... ani kto jest Suwerenem w Panstwie....ktora zakazuje POlskiemu Rzadowi emisji credytu, a nakazuje finansowanie wydatkow budzetowych przez pozyczki, ktora uznaje nadrzednosc praw obcych i nie protestuje przeciwko buszowaniu obcych wojsk po swoim terytorium.... taka osoba przypomina niszczesnika srajacego w progu i machajacego gazeta:-))))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930