Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 4 komentarze

Okiem Suwerena

Janusz Sanocki - Spostrzeżenia parlamentarzysty

Zamiast porządnego państwa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rok 2016 - zamknął się kolejnym wzrostem długu Skarbu Państwa. Pomimo „uszczelniania” - zadłużenie polskiego państwa wzrosło o 94 mld zł – 2500 na osobę. Dla 4-osobowej rodziny to 10.000 zł, choć w programie 500+ ta rodzina może odebrać część długu.

Zamiast porządnego państwa - Wzrost długu SP

 
Rok 2016 zamknął się kolejnym wzrostem długu skarbu państwa. Pomimo sukcesów, „uszczelniania” itd. zadłużenie polskiego państwa zwiększyło się o 94 mld zł – to jest o mniej więcej 2500 zł na osobę. Dla czteroosobowej rodziny daje to kwotę 10.000 zł, całe szczęście że w postaci 500+ ta rodzina mogła odebrać przynajmniej część długu.

W tym czasie kiedy systematycznie rośnie zadłużenie Polski - ani rząd z premier Szydło na czele, ani kierownictwo partii rządzącej nie prowadzi żadnych działań, które zracjonalizowały by strukturę państwa i np. zlikwidowały kompletnie zbędne instytucje, uporządkowały płace w administracji itd. itp.

Konia z rzędem dla tego kto wie do czego służy np. „Centrum Zakupów dla Sądownictwa – Instytucja Gospodarki Budżetowej” – utrzymywana z budżetu państwa, której koszt wyniósł ponad 8 mln zł.
Dzisiaj w dobie rynkowej obfitości, zakupów które można dokonać przez Internet, telefonów komórkowych utrzymujemy instytucję z czasów centralnego planowania!

A takich ssących z budżetu pasożytniczych pseudo-urzędów jest cała masa.

Polska wygląda jak żubr, którego ze wszystkich stron oblepiły pasożyty wysysające z potężnego zwierza żywotne soki. Efektem jest stały deficyt budżetowy od 28 lat i - ma się rozumieć - stały wzrost zadłużenia państwa. Państwo Polskie nie dość, że wyprzedało cały zbudowany za PRL majątek, to musi jeszcze rok w rok zaciągać od lichwiarzy coraz to nowe długi.

Zadłużenie Polski liczone razem z długami samorządów przekroczyło bilion złotych i staje się poważnym problemem, zwłaszcza że nie widać żadnych działań naprawczych.

Nadciągająca zapaść finansów publicznych to przecież nie jedyny problem z jakim się zderzamy.
W Polsce panuje kompletny bałagan prawny, nie działa w istocie tzw. „wymiar sprawiedliwości”, w którym funkcjonariusze (sędziowie i prokuratorzy) zapewnili sobie praktyczną bezkarność. Programy interwencyjne wszystkich stacji telewizyjnych pełne są opisów sądowych skandali w wydaniu sędziów, ale efekt tego jest żaden.

Zmiany, które forsuje minister Ziobro nie polegają bowiem na usunięciu przyczyn zła, ale zmierzają do uzyskania jak największej kontroli ze strony ministra nad administracja sądową.

Jednocześnie „nadzwyczajna kasta” zapewniła sobie adekwatne wynagrodzenia. Średnia zarobków sędziów w Sądzie Najwyższym to ponad 26 tys. zł na miesiąc.
W tym czasie najważniejszy urzędnik państwa –Prezydent Państwa zarabia 16 tys.

Są to oczywiste anomalie, ale nikt ich nie zamierza uporządkować.

Obserwując Sejm „od wewnątrz” zachodzę w głowę czy premier Szydło i Jarosław Kaczyński w ogóle rozumieją sytuację i mam narastające przekonanie, że jest odwrotnie. Nie widać żadnych działań ku naprawie, uporządkowaniu ani struktury państwa ani jego finansów. Zamiast tego mamy akcje powszechnie zrozumiałe i dla polityków i dla przeciętnego odbiorcy.

Jedną z takich akcji jest tzw. „dekomunizacja”. Wiadomo komuna była „be” i teraz, w 30 lat od jej demontażu trzeba się pozbyć wszystkich jej symboli.

I tak np. w Bielsku-Białej Rada Miejska chciała nadać jednemu z rond imię Ryszarda Dziopaka – wybitnego dyrektora Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Dziopak rozwijał produkcje Małego Fiata, budował dla ludzi osiedla, był operatywny, uczciwy miał jednak jedną wadę - był członkiem PZPR. I z tego powodu wojewoda śląski na wniosek IPN uchylił uchwałę i Dziopak swojego ronda w Bielsku mieć nie będzie.

Gdyby onże Dziopak zapisał się do jakiej bandy „Ognia” czy „Burego”, dokonał rekwizycji forsy w najbliższym GS-ie czy zastrzelił sekretarza partii - to co innego. Miałby pomnik pod którym minister Macierewicz składałby kwiaty.
Ale fabryka, osiedla – co to za zasługi?

To jest właśnie bardzo potrzebna Polakom „dekomunizacja”.

Jest jeszcze niebywale ważna debata o uchodźcach, tudzież zadymy w ramach kolejnych „miesięcznic smoleńskich”. To są tematy istotne, nie jakieś tam zadłużenie czy racjonalna struktura państwa.

Janusz Sanocki

KOMENTARZE

 • Propagandysta
  Szerzy pan propagandę FOR Balcerowicza, która celowo, w ramach działań totalnej opozycji, wprowadza opinię publiczną w błąd.

  Wg MF wykonanie budżetu przedstawia się następująco:

  dochody 314,6 mld zł, tj. 100,3 %
  wydatki 360,9 mld zł, tj. 97,9 %
  deficyt 46,3 mld zł, tj. 84,6 %

  Deficyt budżetu państwa w 2016 r. wyniósł 46,3 mld zł tj. 84,6% wartości planowanej w ustawie budżetowej. Był on wyższy o 3,7 mld zł w stosunku do deficytu zrealizowanego w 2015 r. (42,6 mld zł).
 • @35stan 11:52:26
  Tak, tak.
  Właśnie NIK zakwestionował nie wliczenie do długu 5,7 miliarda zł, a ile jest deficytu ukrytego w różnych miejscach.

  I już panie @35stan masz 50 miliardów.

  Ale to nic.
  Efekty "uszczelniania" objawią się w przyszłym roku i następnych.
  Będą narastać, podobnie jak efekty 500+.

  Pan sobie poczytaj net, nawet strony rządowe, czy TVpartyjnej (zawsze taka była) posłuchaj.

  Co dzień niemal podniesienie kar, narzucenie kosztownych obowiązków, poniesienie podatków, opłat, komplikowanie wszystkiego, i coraz głupsze pomysły.

  Jedyny dobry pomysł, który zrealizował PIS - wycinka drzew - został po pół roku zlikwidowany.
  Dzięki czemu zatrudnienie będzie miało jakieś 20 tys. urzędników, tyleż samo pracy wykonać muszą po drugiej stronie właściciele, a na dodatek każde działanie z drzewem tle opóźni się o 2 miesiące.
  Wystarczy policzyć 20 tys. x 8 tys. zł x 12 miesięcy = 1,6 miliarda rocznie.
  A co?
  Nie stać nas???
 • Trudno się pod tym nie podpisać
  Tak to wygląda, jest bitwa o sprawy nieistotne, dziki kłus do koryta, obsadzanie ludźmi niekompetentnymi lukratywne stanowiska a nie praca nad tym co potrzeba.
 • @AlexSailor 12:21:53
  "Efekty "uszczelniania" objawią się w przyszłym roku i następnych."
  Tak, tak, tym się pocieszają strapione POlszewickie łobuzy i takimi kłamstwami straszą ludzi.
 • @Zawisza Niebieski 13:27:12
  "a nie praca nad tym co potrzeba."
  Tak, "tym co potrzeba" zajmowała się twoja POlszewia i było ci tak dobrze, że nawet nie musiałeś myśleć.
 • @35stan 18:51:52
  Masz problem, klawiatura ci się zacina. W języku polskim nie stosujemy dwóch wielkich liter obok siebie, jeśli nie piszemy kapitalikiem. Dla prostych ludzi proste metody się stosuje. Biskup Michalik, ten co uważa, że pozbawione miłości dzieci ... wymyślił pojęcie Nowa Targowica licząc na to, że tych, co im historia zbyt trudną nauką była nie będą wiedzieli, że Targowica, to nuncjusz, prymas, biskupi i politycy co na nasze ziemie obce wojska sprowadzili, wypisz, wymaluj opisał PiS, ale lemingi się nie połapały.
  Dziś "szalony drwal" tłumaczył się gęsto i głupio za "córkę leśnika". A przecież kumoterstwo to dziś za rządów Przestępców i Spiskowców to działanie zgodne z prawem. Leming myśleć nie musi, wystarczy słuchać co na "falach eteru" polskojęzyczne media zakonne przez antenki z Torunia nadają.

  Kaczyński podzielił ludność Polski na sort Kaczyńskiego (ślepych wyznawców Tadeusza R i Kaczyńskiego) i sort Polaków. Tyle, że sort Polaków dzieli się sort zwolenników PO, Nowoczesnej, PSL, Kukis i ludzi myślących co nigdy sortem Kaczyńskiego, ani innego polityka nie będą.

  Kaczyński jest człowiekiem do burzenia, nie tworzenia. Ile zniszczyli przez te dwa lata? Prezydentem jest człowiek, co bezmyślnie podpisuje wszystko co mu na biurko rzucą, biedak jeździł na nartach i nie zorientował się, że mu wojsko Macierewicz zwędził. TK zarządza magister, której kwalifikacje nie pozwalały na bycie sędzią. Obsada stanowisk, na zasadzie mierny ale wierny, aptekarczyk w zarządzie spółki skarbu państwa... całą partia obsadzona takimi ludźmi. Bałagan w szkolnictwie, bałagan w lecznictwie, zakupami dla wojska rządzą lobbyści (Berczyński). Komisja Macierewicza w sprawie Smoleńska, to jedno wielkie pasmo porażek i kompromitujących niekompetencji. Macierewicz chwali się wykonaniem budżetu, ale wykonał go przelewając zaliczki, zwiększając maksymalną kwotę zaliczki, jaką można wpłacić. Pieniądze zamiast pracować dla kraju leżą na kontach firm. Lody PiS SKOKi padają jeden po drugim, Polacy za to płacą. Działalność komisji w.s. Amber Gold doprowadzi do tego, że odszkodowania zapłaci polski podatnik. Farmom wiatrowym grozi upadek. Ratownicy medyczni na ulicach. Państwo w ruinie to będziemy mieli po 4 latach i odbudowywać będziemy je wiele lat.
 • @Zawisza Niebieski 19:55:20
  ten totalny upadek wyjaśnia to:
  http://zpp.net.pl/aktualnosci/busometr-zpp-radykalna-zmiana-nastrojow-przedsiebiorcow-polskie-firmy-ruszaja-do-inwestycji
  http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/1170488/zsp_2017_04.pdf
 • @Cezary Bialik 04:49:17
  Wiele już "zielonych wysp" widziałem, jak również firm o wspaniałych wynikach, które nagle upadały. Dobrze by było, gdyby tak było, tyle, ale w ekonomii nic nie dzieje się gwałtownie, zaś metod manipulacji wynikami jest wiele. Zwróć uwagę, że dziś mamy kongres PiS. Wyniki musiały być dobre.
 • @Zawisza Niebieski 13:05:05
  W III kwartale Polska może zacząć się oddłużać! Gdzie ci, którzy mówili, że 500+ doprowadzi nas do bankructwa? Brytyjski dziennik Financial Times zwraca uwagę, że Polska w III kwartale tego roku może zacząć się oddłużać! Okazuje się, że można skutecznie prowadzić politykę polegającą na wsparciu polskich rodzin poprzez program „Rodzina 500+”, jednocześnie nie doprowadzając do bankructwa systemu finansowego. Według podanych przez Ministerstwo Finansów danych z wykonania budżetu, deficyt na koniec maja, jest najniższy od czasów transformacji. Po pięciu miesiącach roku 2017, dziura budżetowa wynosi 0,2 mld zł, co stanowi 0,3 proc. limitu, który został zapisany w ustawie budżetowej. Okazuje się, że skutecznie uszczelnienie systemu podatkowego jest możliwe. Z samego podatku VAT, udało się zwiększyć przychody w pierwszej połowie roku o 14 mld złotych. Do tego dochodzi CIT, oraz skuteczna polityka gospodarcza. Financial Times wskazuje w tym przypadku na promowanie innowacji przez ministerstwo finansów.
  Takie dane widzą doskonale i potwierdzają nawet politycy PO! Problem w tym, że głównie w prywatnych rozmowach, bowiem w oficjalnej rozmowie, którą mogą przeczytać wyborcy, nikt z opozycji nie przyznać, że rząd odniósł sukces. Ciekawe co myślą w tym momencie najwięksi przeciwnicy programu „Rodzina 500+”? Pamiętam doskonale, jak mówiono, że mamy do czynienia z „rozdawnictwem” pieniędzy, które doprowadzi do „bankructwa” Polski. Jakoś dane za pierwszą połowę roku pokazują, że jest inaczej. Mało tego! Według danych GUS, z uwagi na wzrost sprzedaży wywołany programem wprowadzonym przez minister Elżbietę Rafalską, również polskie firmy mają coraz więcej zamówień. Napisał Łukasz Żygadło
 • @kula Lis 67 15:56:34
  Daj Boże, by choć była na zero, ale prawdziwie na zero, a nie w statystykach tworzonych na potrzeby kongresu PiS. Ja żyłem za czasów PZPR, i pamiętam jak pięknie Polska wyglądała, jak sklepy były nagle pełne towarów przed zjazdem KC PZPR, po nim wszystko wracało do normy. PiS zbudowany jest na dobrych wzorcach PRL. W działaniach Kaczyńskiego te wzorce są wyraźne.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930